Zdravotníctvo

Podnikanie 06-06-2017

Denník N – Stroje vytvoria viac pracovných miest, ako zničia, hovorí expert

Práca bude iná a prispôsobiť sa budú musieť aj lekári, hovorí uznávaný odborník na modernú techniku DAVID ROBERTS.
Podnikanie 06-03-2013

V prísadách a príchutiach tabakových výrobkov je priestor pre kompromis

Komisár pre zdravie Tonio Borg vidí v pripravovanej smernici o tabakových výrobkoch priestor pre kompromisy napríklad v otázke zákazu prísad a príchutí. Musí však panovať základné porozumenie toho, že tabak by mal vyzerať a aj chutiť ako tabak.
Vzdelávanie 02-10-2012

Potrebujeme diskusiu o hodnote života a spoločenskej solidarite

Pretlak nekvalitných a čiastkových informácií by mal motivovať pacienta k vzdelávaniu, hovorí odborník v oblasti farmácie PharmDr. Dominik Tomek, MHP, PhD. Dospelý človek musí byť podľa neho účastníkom rozhodovania o sebe samom v každej životnej situácii.
Vzdelávanie 30-03-2012

Klinické pracoviská treba prepojiť s laboratóriami

Lekári by mali mať pri svojich pacientoch vytvorený priestor venovať sa výskumu a štúdiu, tvrdí v rozhovore pre EurActiv.sk onkologička MUDr Mária Rečková.
Veda a inovácie 12-03-2012

Kríza nesmie ničiť inovácie

Európska dlhová kríza má dosah aj na zdroje určené na nákup liekov. Výsledkom sú nezaplatené účty za lieky a sektor v problémoch, varuje v interview pre EurActiv šéf Európskej federácie farmaceutického priemyslu a asociácii (EFPIA) Richard Bergström.
Veda a inovácie 09-02-2012

Účasť na svetovom výskume je pre Slovensko poctou aj výzvou

Riziko pri klinickom skúšaní novej liečby je porovnateľné s liečbou štandardnou, pričom pre pacienta znamená skúšaná molekula novú šancu na uzdravenie a nezriedka i na život. Obmedzenie výskumu na Slovensku by bola veľká strata, hovorí prednosta Ústavu farmakológie a klinickej farmakológie SZU univerzity prof. Jozef Holomáň.

Slabinou lekárov je, že ich možnosti závisia od farmafiriem

Firmy musia byť natoľko objektívne, aby to nezneužívali a doktori musia byť natoľko sebavedomí, aby dokázali usmerniť svoj tok informácií viac voľne, nebyť závislý na jednom zdroji, hovorí v rozhovore pre EurActiv.sk anesteziológ MUDr. Peter Kenderessy.
01-12-2011

Zdravotníctvo nie je pravé alebo ľavé

Zlého lekára v našom systéme nič neodhalí, hovorí prezident Asociácie súkromných lekárov MUDr. Ladislav Pásztor, MSc.

Motivácia brániť sa korupcii je slabá

Nová legislatíva, ktorá má do zdravotníctva priniesť viac transparentosti bude mať pravdepodobne podobné nedostatky ako majetkové priznania politikov, hovorí riaditeľ Transparency International Gabriel Šípoš.

Boj proti korupcii nesmú byť len prázdne reči

Transparentnosť nie je cieľ sám o sebe, je to iba sprostredkovateľ. Pomáha zachytávať slabé miesta a klásť tie správne otázky, hovorí v rozhovore pre EurActiv.sk generálny manažér Bayer Slovensko.

Každý lekár je pre nás verejný činiteľ

V dôsledku úplatkárskych škandálov rozvinul koncern Siemens systém kontroly zamestnávajúci stovky ľudí, ktorý sa firma snaží premeniť na svoju konkurenčnú výhodu. EurActiv.sk sa rozprával s hlavným vnútorným kontrolórom Siemens Healthcare.
Podnikanie 03-10-2011

Ak chce byť firma úspešná, musí brať ohľad na okolie

Moderne zmýšľajúce spoločnosti si podľa nej uvedomujú, že je potrebné budovať hodnotnejšiu spoločnosť, hovorí v rozhovore pre EurActiv manažérka programu firemnej filantropie z Fóra donorov Katarína Podracká.

Ľudia chcú zažiť pocit z pomoci inému

Európsky rok dobrovoľníctva vo veľkej miere pomohol na Slovensku pripraviť potrebnú legislatívu, hovorí v rozhovore pre EurActiv.sk výkonná riaditeľka o.z. C.A.R.D.O.

Nezávislosť je drahá

Stanoviť zákonom hranice medzi potrebným vzdelávaním lekárov a korupčným správaním je ťažké, preto o tom treba viesť odbornú diskusiu, hovoria lekári a zakladatelia občianskeho združenia Fórum nezávislých názorov MUDr. Stanislav Janota a MUDr. Ladislav Laho.
Podnikanie 16-06-2010

Obaly potravín musia obsahovať užitočné informácie

Pokiaľ potraviny nebudú mať na obaloch nutričné označenie, spotrebitelia nebudú vedieť obsah toho, čo konzumujú a nebudú sa vedieť brániť neprimeranému príjmu solí a nasýtených tukov, ktorý vedie k kardiovaskulárnym ochoreniam, tvrdí riaditeľka European Heart Network (EHN) Susanne Løgstrupová.
Slovensko v EP 17-03-2010

Od smernice si sľubujeme viac orgánov na transplantácie

Hlavný spravodajca k smernici o normách kvality a bezpečnosti ľudských orgánov určených na transplantáciu vysvetľuje, aké očakávania vkladá EÚ do najnovších opatrení.
Podnikanie 17-09-2009

Neexistuje dôkaz ekonomickej výhodnosti PPP projektov

David Price, z univerzity v Edinburghu, hovorí o problémoch spojených s využívaním verejno-súkromných partnerstiev.
Fosílne palivá 29-06-2009

Očkovanie je dogma

Predseda občianskeho združenia Iniciatíva pre uvedomenie si rizík očkovania v rozhovore pre EurActiv.sk hovorí o snahe zmeniť legislatívu po vzore niektorých krajín, aby očkovanie nebolo povinné a človek (predovšetkým rodič dieťaťa) mohol rozhodovať o tomto medicínskom zákroku, tak ako o každom inom.
Daňová politika 29-04-2009

Zdaňovaním „tučných“ potravín obezitu neporazíme

Jasnejšie označovanie potravín a informačné kampane môžu pomôcť pri prevencii epidémie obezity v Európe, tvrdí v rozhovore pre EurActiv rumunský liberálny poslanec Magor Imre Csibi. Podľa jeho slov však riešením nie je zdaňovanie potravín s vysokým obsahom tuku.

Tomáš Mládek: Elektronická zdravotná knižka v ČR patrí medzi najlepšie na svete

S Tomášom Mládekom sme sa zhovárali o elektronickej zdravotnej knižke v Českej republike. Mládek pôsobí ako generálny riaditeľ spoločnosti IZIP, ktorá dodáva IT riešenia pre českú Všeobecnú zdravotnú poisťovňu.
Slovensko v EP 16-04-2008

Belohorská: Pacient potrebuje “farmaceutický komfort”

Europoslankyňa Irena Belohorská sa angažuje v parlamentnej skupine "Poslanci proti rakovine". EurActiv sa s ňou zhovarál na onkologickom pacientskom seminári v Bratislave, kde prenášala.
15-04-2008

Lynn Faulds Wood: Pacienti sa stávajú významnou silou

Lynn Faulds Wood je prezidentkou Európskej asociácie onkologických pacientov (European cancer pacient coalition). Sama prekonala rakovinu a angažuje sa najmä v boji proti karcinómu kolorekta. Na Slovensku prednášala 14. apríla onkologickým pacientom na seminári v Bratislave, ktorý pripravila Nadácia na pomoc onkologickým pacientom v spolupráci s Europacolon Slovensko.
Regionálny rozvoj 17-12-2007

Ako na europrojekty v zdravotníctve?

Nemocnice - neziskovky budú podľa MZ SR zaradené do schémy štátnej pomoci, a tú musí notifikovať Brusel, keďže schémy sa týkajú hlavne súkromného sektora. Konflikt záujmov vraj pri projektoch štátnych nemocníc nenastane a zriaďovatelia zdravotníckych zariadení by sa mali zaujímať aj o možnosti z ďalších operačných programov.
10-09-2007

Zo storočia antibiotík do storočia vakcíny

S novými trendmi celosvetového turizmu a obchodovania, rastúcou mobilitou Európanov a podceňovaním dôležitosti očkovania sa téma prevencie dostáva opäť do pozornosti odborníkov v zdravotníctve, ako aj laickej verejnosti.