Rakúšania pôjdu 15. októbra predčasne k volebným urnám. Parlamentné voľby zavŕšia dlhodobé spory vo vládnej koalícii a mali by viesť k novej vláde, ktorá bude predsedať Rade EÚ v druhej polovici roka 2018.
Meno Adolfa Hitlera je v jeho rodnom Rakúsku spomínané zriedka. Keď v televíznej diskusii použil jeho fotku jeden z kandidátov, Alexander Van der Bellen, vyvolalo to búrlivé diskusie.
Pozrite si krátky zostrih z podujatia, na ktorom EurActiv.sk predstavil porovnanie programov a postojov slovenských politických strán k európskym otázkam.
Slovensko sa malo na Rade EÚ sústrediť na úpravu vzorca pre prerozdelenie žiadateľov o azyl, ktorý by lepšie vystihoval jeho kapacity. Tie sú určite väčšie ako to, čo sme urobili, hovorí europoslankyňa Anna Záborská (KDH).
Za mnohé negatívne javy môže zlyhávanie národnej vlády, pravdu sa však dozvie len malý výsek spoločnosti, hovorí člen výboru pre európske záležitosti NR SR Jozef Viskupič (OĽaNO).
Utečeneckú krízu by mala primárne riešiť OSN, hovorí podpredseda Slovenskej národnej strany (SNS) Jaroslav Paška. Zároveň sa podľa neho treba pozrieť, kto "má na takejto migrácii záujem".
V zásadnách témach, ktoré chce slovenské predsedníctvo EÚ riešiť, mi chýba politická komunikácia vlády, hovorí expert strany #Sieť na európsku a medzinárodnú politiku Vladimír Bilčík. Skutočný výtlak v EÚ sa podľa neho nedá plnohodnotne dosiahnuť na diplomatickej úrovni.
Slovenské predsedníctvo v Rade EÚ môže podľa predsedu eurovýboru NR SR Ľuboša Blahu (SMER-SD) pomôcť sprostredkovať pochopenie pre postoje krajín V4 u západných štátov. „Takúto citlivosť nemá Luxembursko či Holandsko, ktoré reprezentujú výsostne liberálny model, v ktorom automaticky považujú každého, kto má iný názor na kvóty, za rasistu,“ hovorí.