Verejná správa

Budúcnosť EÚ 15-11-2017

Bátor: Na Slovensku musíme hovoriť o existencii propagandy

Podľa vedúceho oddelenia bezpečnostnej politiky Kancelárie prezidenta si v mnohých bezpečnostných témach ako štát neplníme domácu úlohu.
Budúcnosť EÚ 18-10-2017

Eurokomisár Navracsics: Vzdelávacia politika je ekonomikou zajtrajška

Bez ohľadu na rotujúce vlády a zmeny politického prostredia, by priority vo vzdelávaní mali pretrvávať, hovorí komisár pre vzdelávanie, kultúru, mládež a šport.
Budúcnosť EÚ 23-06-2017

Taliansky politológ: Jadro je samo osebe príliš úzky formát

Podľa Francesca Brigantiho je treba namiesto jadra ako uzavretého bloku hovoriť o spolupráci na rôznych úrovniach, v rôznej rýchlosti a rôznych témach.
Budúcnosť EÚ 05-11-2013

Na Slovensku preskakujeme diskusiu. Hneď máme riešenia

„Zanedbaná verejná diskusia prináša nedoriešené problémy, ktoré sa skôr či neskôr vrátia. Zážitok z osobného vkladu pre spoločenskú zmenu je neprenosný, každá generácia si ho musí odžiť sama,“ hovorí odchádzajúci splnomocnenec vlády pre rozvoj občianskej spoločnosti Filip Vagač.
Budúcnosť EÚ 04-07-2013

Nechceli sme žiadne ozdoby alebo pozlátko

Írska ministerka pre európske záležitosti je s výsledkami predsedníctva spokojná. Dosiahli takmer 200 politických záväzkov, použitý rozpočet bol nižší ako plánovali. Za najlepšiu prípravu na predsedníctvo považuje ustanoviť včas kľúčových predstaviteľov.
20-06-2013

Treba sa vyhnúť digitalizácii zlej byrokracie

„Pokiaľ ide o reštrukturalizáciu verejnej správy sme svedkami toho, že štáty mimo EÚ stavajú latku naozaj vysoko. Samozrejme, aj v rámci Únie sa nájdu dobré príklady ako Švédsko, ktoré fungujú veľmi dobre, ale treba sa pozerať aj na to, čo sa deje vo svete,“ upozornil v rozhovore pre EurActiv zástupca tajomníka OECD Yves Leterme.
Budúcnosť EÚ 23-04-2013

Olympiáda je skvelý nápad

Tvrdí, že Slováci vidia samých seba podstatne horšie ako nás vidia a vnímajú v Európe. Študentov na Paneurópskej vysokej škole minister zahraničných vecí presviedčal, že olympijské hry sú skvelá príležitosť pre Slovensko.
Budúcnosť EÚ 31-01-2013

Charta je pre inštitúcie EÚ kompasom

O problémoch Európskych občianskych iniciatív a praktickom vplyve Charty základných práv hovorí v pokračovaní rozhovoru z minulého týždňa podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič.
Budúcnosť EÚ 27-09-2011

Barroso by mal umravniť komisárov „utrhnutých z reťaze“

Eurokomisár Janusz Lewandowski sľúbil pred voľbami voličom, že Poľsko dostane z nasledujúceho rozpočtu EÚ 70 miliárd eur. Podľa analytika Piotra Macieja Kaczyńskeho by mal za toto porušenie pravidiel nezávislosti členov kolégia niesť zodpovednosť predseda Komisie José Manuel Barroso.
Regionálny rozvoj 12-08-2011

Slovensku najviac ublížil cynizmus korupcie

Každá moderná spoločnosť má do určitej miery problém so stratou hodnotového rámca, hovorí v rozhovore pre EurActiv.sk sociológ Michal Vašečka. Je podľa neho omylom myslieť si, že krajina z korupcie jednoducho vyrastie.
17-06-2011

Elektronické aukcie zefektívňujú obstarávanie

Elektronické aukcie zlacňujú verejné obstarávanie, nemožno však očakávať úspory v desiatkach percent, tvrdí na základe výsledkov výskumu Emília Sičáková-Beblavá.
Regionálny rozvoj 01-07-2010

Byrokracia pri schvaľovaní žiadostí o eurofondy má často svoje opodstatnenie

Úroveň a kvalita žiadostí o eurofondy sa neustále zvyšuje. Problémom na Slovensku ale naďalej ostáva nadmerná administratívna záťaž. Tá je však často krát potrebná na to, aby riadiaci orgán vedel správne posúdiť žiadateľa a vybrať také projekty, ktoré sú zmysluplné a spoločensky potrebné, povedal v rozhovore pre EurActiv riaditeľ Agentúry pre regionálny rozvoj Sever František Jedinák.
15-01-2009

Helen Dunnett: Bruselskí lobisti „si nie sú istí webom“

Komunikácia v bruselských kruhoch má jednosmerný charakter a stoicky odmieta využívať online nástroje, ktoré by obohatili tradičné tlačové konferencie a vydávanie tlačových správ, domnieva sa v rozhovore pre EurActiv Helen Dunnett, komunikačná manažérka Európskej asociácie pre ochranu poľnohospodárskych plodín (ECPA).
16-12-2008

Pavol Tarina: OPIS musí jedným nábojom trafiť cieľ

S vládnym splnomocnencom pre informatizáciu spoločnosti, Pavlom Tarinom, sme sa rozprávali, čo sa v rámci OPIS udialo od júna 2008. Tarina tvrdí, že príslušným orgánom sa podarilo úpešne ukončiť všetky prípravné fázy a „nik nemôže povedať, že sa niečo zanedbalo.“ Dodáva, že počnúc prvou výzvou na digitálne služby matriky bude mať vydávanie ďalších výziev „rutinný charakter.“ Podobne ako v rozhovore v júni 2008, vládny splnomocnenec zopakoval svoje presvedčenie, že Slovensko bude schopné vyčerpať všetky prostriedky, ktoré na OPIS vyčlenila EÚ.
11-09-2008

Zora Jaurová: Košice sa môžu stať mestom ako Londýn, či Barcelona

Zora Jaurová v rozhovore pre EurActiv.sk hovorí o projekte INTERFACE 2013, s ktorým mesto Košice vyhralo boj o titul Európske hlavné mesto kultúry 2013. Celkový zámer transformovať mesto je postavený na decentralizácii kultúry v rámci mesta. Do projektu sa zapojí aj problematické sídlisko Luník IX. Z. Jaurová je riaditeľkou národnej kancelárie európskeho grantového programu Kultúra (2007-2013) - Kultúrny kontaktný bod. Na víťaznom projekte Košíc spolupracovala ako hlavná konzultantka.
10-09-2008

Vladimír Šucha: Cieľom EHMK je, aby z Košíc mladí talentovaní ľudia neodchádzali

Vladimír Šucha v rozhovore pre EurActiv.sk tvrdí, že titul Európske hlavné mesto kultúry predstavuje pre Košice príležitosť, akú priniesol v minulosti mestám Lille či Glasgow. Dodáva, že jedným zo spôsobov, ako zatraktívniť mesto pre mladých ľudí a motivovať ich, aby neodišli inam, je podporovať komunitnú kultúru. Tá v konečnom dôsledku prinesie investície, ktoré sa budú počítať na miliardy. V. Šucha pracuje ako riaditeľ Generálneho riaditeľstva Európskej komisie pre vzdelávanie a kultúru.
Podnikanie 04-09-2008

Mikulčík: Dôležitejší ako softvér je služba, ktorú sprostredkúva

S Miroslavom Mikulčíkom sme sa rozprávali o nadnárodných IT korporáciách a podnikaní v globalizovanom prostredí. Tvrdí, že softvérová firma, ak chce byť úspešná, musí mať potenciál tvoriť inovácie a súčasne sa zameriavať na služby zákazníkom. IT riešenie podľa neho nemá zmysel, pokiaľ neprináša dostatočne vysokú pridanú hodnotu. M. Mikulčík je generálnym riaditeľom CSC Computer Sciences na Slovensku.
05-06-2008

Tarina: Prvé výzvy v rámci OPIS v auguste

Splnomocnenec Vlády SR pre informatizáciu spoločnosti, Pavol Tarina, očakáva prvé výzvy v rámci OPIS v auguste tohto roku. Verí, že aj napriek miernemu omeškaniu voči ostatným operačným programom dokáže Slovensko vyčerpať celý balík prostriedkov z fondov EÚ a nebude musieť žiadnu jeho časť vracať do Bruselu.
05-06-2008

Mečiar: Správy SMS sú slušnou náhradou za mestské rozhlasy

Zástupca primátora mesta Šaľa, Jozef Mečiar, hovorí o procese informatizácii vo svojom meste. Medzi prvé IT riešenia, ktoré si tamojšie vedenie mestského úradu objednalo, je mestský rozhlas prostredníctvom správ SMS. Čo sa týka OPIS-u, Mečiar považuje meškanie výziev za „zbytočne veľké a neopodstatnené.“ Podľa neho sa bude môcť začať s čerpaním prostriedkov najskôr na budúci rok. Informatizáciu nepokladá za tému, na ktorej by si mohol komunálny politik postaviť svoju kariéru.
Slovensko v EP 20-12-2007

M. Gaľa: Kultúra dostáva vďaka internetu nový rozmer

EurActiv sa s členom výboru pre Kultúru a vzdelávanie, slovenským poslancom EP Milanom Gaľom (EĽS-ED), rozprával o vplyve internetu na kultúru, európskej filmovej produkcii, digitalizácii knižničného fondu a ďalších témach.
Regionálny rozvoj 19-10-2007

P. Cheshire: pre regióny neplatí jeden recept rozvoja

Prof. Cheshire z LSE tvrdí, že do regiónov sa má umiestňovať potrebná infraštruktúra, ale v prepojení s ďalšími podmienkami. Rovnako si myslí, že rovnaký recept na rozvoj sa nedá uplatniť vo viacerých regiónoch a územné plánovanie je potrebné modernizovať a prepojiť s vedeckým výskumom.
Podnikanie 13-09-2007

A. Ballek: Nerealizovanie dvoch projektov dalo šancu ďalším piatim

Z eurofondov v rokoch 2004 – 2006 sa financovala aj rekonštrukcia a výstavba priemyselných parkov a výrobných hál v regiónoch Slovenska. V poslednom období sa objavili správy, že samosprávy majú s týmito projektami určité problémy. Aj v tejto súvislosti sme adresovali niekoľko otázok agentúre SARIO.
Ekonomika 13-07-2007

Raučina: V informatizácii sa nezáujmu bežných ľudí nebojím

Vladimír Raučina, generálny riaditeľ spoločnosti QBSW, hovorí o praktických prínosoch informatizácie vo verejnej správe, možnosti financovať ju z fondov EÚ, i rizikách jej efektívnej realizácie.
Regionálny rozvoj 12-06-2007

Novela má pomôcť slovenským regiónom

O pripravovanej novele zákona na podporu regionálneho rozvoja sa s EurActiv rozprával hovorca ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja, Miroslav Bátovský.