Obchodné dohody

Rastislav Chovanec
Podnikanie 19-07-2017

Štátny tajomník Chovanec: Ak si v roku 2025 kúpim auto, bude elektrické

Úpadku slovenského automobilového priemyslu sa neobávam, hovorí pre EurActiv.sk štátny tajomník na ministerstve hospodárstva RASTISLAV CHOVANEC (Smer-SD).
Bernd Lange, TTIP
Podnikanie 22-09-2016

Lange: Dajme TTIP do chladničky

To, že Američania ovládajú rokovania o TTIP, je len politický argument v kampani proti dohode. Vyjednávania však treba pozastaviť, myslí si Bernd Lange (S&D), predseda výboru Európskeho parlamentu pre medzinárodný obchod (INTA).
Podnikanie 20-05-2016

Expert na obchod: TTIP-leaks sú pre dohodu dobré

Uniknuté dokumenty ukazujú, že Komisia vyjednáva dobre, tvrdí znalec európskeho práva a obchodu.
Podnikanie 11-05-2016

TTIP môže znamenať preteky ku dnu

Priznanie štatútu trhovej ekonomiky Číne môže viesť k strate 3,5 milióna pracovných miest v Európe, varuje bývalá ministerka financií a viceprezidentka Európskej banky pre obnovu a rozvoj.
28-07-2015

TTIP ešte s Obamom, rokovania zrýchlia

Téma ISDS sa vráti na rokovania na jeseň. ISDS v TTIP potrebujeme, okrem iného aj preto, že problematické bilaterálne investičné dohody - ako má s USA Slovensko - inak nezmiznú, vysvetľuje v rozhovore eurokomisárka pre obchod.
24-06-2015

TTIP je ten transparentnejší spôsob nastavenia pravidiel

Regulácie platné v národných hraniciach sú zastaraný koncept. Ak ich nastavíme rámci TTIP a nie v zákulisí na ad hoc báze, je omnoho pravdepodobnejšie, že tento proces bude transparentný, tvrdí expert na americkú obchodnú politiku Sherman Katz.
Slovensko v EP 14-04-2015

Nekomplikujme TTIP

V obchodnej a investičnej dohode medzi EÚ a USA (TTIP) nemusí byť obsiahnuté všetko, hovorí europoslanec. Skôr podľa neho ide o dohodnutie štandardov a rámcových princípov, na ktorých budeme fungovať do budúcnosti.
16-12-2014

Existuje lepšie riešenie ako ISDS

Kanadský právnik tvrdí, že súkromná investičná arbitráž má v sebe zabudované nerovnováhy, pre ktoré nikdy nebude optimálnym riešením. Namiesto toho navrhuje založenie medzinárodného invetičného súdu.
22-10-2014

Vždy budú ľudia, ktorých integrácia trhov vytlačí

Ignorovať ľudí, ktorým voľný trh skôr uškodil je krátkozraké. Treba pre nich robiť, čo sa dá, aby sme im dali príležitosti znovu sa zapojiť do ekonomiky, hovorí v rozhovore o obchodnej dohode medzi EÚ a USA americký konzultant Jonathan Kallmer.
Podnikanie 17-07-2014

TTIP musí byť, z geostrategických dôvodov

Spojené štáty a Európa musia spolupracovať na dokončení rokovaní o TTIP, nie len kvôli oživeniu rastu a pracovných miest. Dohoda utuží transatlantickú alianciu, poskytne ekonomický ekvivalent k NATO a nastaví pravidlá svetového obchodu predtým, než to spravia iní.
Podnikanie 13-06-2014

Euroskeptici sa môžu o TTIP pýtať dobré otázky

Predchádzajúce obchodné dohody USA mali negatívny dopad na práva zamestnancov a sociálne a environmentálne štandardy. Pri TTIP tieto skúsenosti treba využiť a vytvoriť nový, lepší model, hovorí v rozhovore pre EurActiv špecialistka na obchod a globalizáciu americkej odborovej federácie, Celeste Drake.