Francúzi jednoznačne odmietajú frexit. Zatiaľ. Ak možno Emmanuel Macrona označiť za kandidáta Európskej únie, tak potom Európska únia vyhrala prvé kolo francúzskych prezidentských volieb. Kandidát hnutia En Marche! (Vpred!) získal podľa predbežných výsledkov 23,9 percenta. Šéfke Národného frontu Marine Le...
Za posledných dvadsať rokoch som si vypočul mnoho stereotypov o Rómoch. Tu sú moje odpovede na “najlepšie” z nich. Valeriu Nicolae je zvláštny zástupca generálneho tajomníka Rady Európy pre rómske záležitosti. Rómovia majú magické schopnosti. Sú nebezpeční, môžu vás začarovať alebo...
Politická samovražda Poľska, sebagratuácie k hospodárskemu rastu, posilnenie spoločnej obrany (ešte uvidíme ako), a dojemná snaha o útechu pre Západný Balkán. V Bruseli skončil ďalší európsky summit. Marcový summit EÚ mohol byť rutinnou záležitosťou – nebyť politickej samovraždy poľskej vlády. O pokuse Poľska (presnejšie, pokuse...
Žiadatelia o azyl a migranti čelia v Európe rôznym formám násilia. Podľa novembrovej správy FRA, terčom sú stále častejšie ak „pro-utečeneckí“ aktivisti, či politici.
Jedným zo základných princípov fungovania EÚ sú vraj štyri slobody. Aspoň zatiaľ. Onedlho to bude skôr tri a pol. Jednou z požiadaviek, s ktorými vstúpi Británia do formálnych rokovaní o vystúpení z EÚ, je možnosť obmedziť voľný pohyb osôb. Migrácia (predovšetkým z chudobnejších členských štátov) bola...
Podpora mladých ľudí je prioritou Európskej únie, píše komisárka pre zamestnanosť, sociálne záležitosti, zručnosti a pracovnú mobilitu Marianne Thyssenová. Predseda Komisie Juncker to vo svojom prejave o stave Únie povedal jasne: „Nemôžeme akceptovať, aby Európa bola miestom, kde si mladí nevedia nájsť prácu“....
Nie je to lenivosť, ktorá mladých ľudí odkláňa od politiky, píše šéfka európskej mládežníckej organizácie Johanna Nyman. Medzinárodný deň mládeže (12. august) mal byť dňom osláv, dňom v ktorom si pripomenieme pokrok, ktorý sa pre mladých ľudí podarilo dosiahnuť. Mal...
Freelanceri sú najrýchlešie rastúci segmemt európskeho pracovného trhu. Verejné politiky by to mali zohľadniť. Ranná dopravná špička je minulosťou. Správca newyorského metra oznámil, že po prvýkrát za 30 rokov „bol nápor na ich systém počas pracovného týždňa najsilnejší mimo tradičnej...
Belgický inštitútu ponúka analýzu príčina a dôsledkov rozširujúceho sa fenoménu rastúceho počtu matiek samoživiteliek v EÚ s návrhmi, ako by k nemu mohli pristúpiť európski politici.
Materiál mapuje závery a odporúčania série troch regionálnych konferencií o rodine realizovaných v rokoch 2012-2014 pri príležitosti 20. výročia vyhlásania Medzinárodného roku rodiny.
Strata ľudských hodnôt, a tolerovaný rast zločineckých metód „riadenia“ na pracoviskách, t.j. mobbing, bossing a stalking, je všeobecný negatívny trend v celej Európe.
Tisícky rómskych detí na Slovensku začínajú nový školský rok v oddelených triedach a školách. Nečinnosť slovenskej vlády ohľadom pokračujúcej segregácie rómskych znamená udržiavanie nezákonného stavu, uvádza Amnesty International vo svojej správe.
Prijímová nerovnosť u nás za posledných dvadsať rokov výrazne narástla. Dôvodom je najmä rastúca diferenciácia platov podľa vzdelania a zmeny v redistributívnej politike štátu. Nerovnosti u nás sú tak vyššie ako v Českej republike, ale zostávajú nižšie ako v Poľsku či v Maďarsku.
V porovnaní s európskymi krajinami máme pomerne málo nízkovzdelaných ľudí. Ich šance uplatniť sa na trhu práce sú však spomedzi krajín skúmaných Stredoeurópskym inštitútom pre výskum práce (CELSI) najnižšie. Najohrozenejšie sú ženy a mladí ľudia.
Krajiny s relatívne nízkymi mzdami mali mať konkurečnú výhodu voči nemeckému exportu. Avšak ako píše George Friedman, mnohé z nich majú negatívnu obchodnú bilanciu.
Minimálna mzda sa čoraz viac využíva v boji proti cezhraničnému sociálnemu dumpingu aj napriek tomu, že EÚ má v tejto oblasti minimálne alebo žiadne kompetencie, zdôraznil Klaus Heeger z Európskej konfederácie odborových zväzov (CESI).
Členské štáty by v rozpočte EÚ nemali zmraziť alebo okresať tie aktivity, ktoré podporujú autonómiu a práva mládeže v Európe. Podľa predsedu Európskeho mládežníckeho fóra Petra Matjašiča musia myslieť v dlhodobom horizonte.
V priebehu posledných rokov bolo čoraz viac ľudí nútených siahnuť na zúfalé spôsoby prežitia ako je žobranie, život v slumoch alebo prehľadávanie odpadkových košov v nádeji, že nájdu jedlo či niečo, čo sa dá predať. Lenže ak sa k tomu ľudia uchýlia v týchto dňoch, môžu čeliť trestu, upozorňujú Freek Spinnewijn a Marc Uhry.