Fakt, že spoločnosť starne znamená pre verejné politiky obrovskú výzvu. Slovensko bude mať do roku 2050 najstaršiu populáciu v EÚ, koncept aktívneho starnutia je u však nás stále skôr na papieri.
V Európskej únii v súčasnosti žije viac ako 6 miliónov Rómov, v celej Európe sa ich počet odhaduje na 10 až 12 miliónov. Často čelia predsudkom, netolerancii, diskriminácii, či sociálnej exklúzii. EÚ v súčasnosti pracuje na stratégii zlepšenia ich situácie.
Európska komisia koncom júna 2011 zverejnila návrh rozpočtového rámca na obdobie 2014 – 2020. Európska rada vo februári 2013 schválila rozpočet nižší o viac ako 87 miliárd eur. Odborníci finančné vyjednávania považujú za najväčšiu hru a najväčší boj z pohľadu čísel v celej Európskej únii.
Chudobe a sociálnemu vylúčeniu čelí 80 miliónov Európanov. Iniciatíva stratégie Európa 2020 – Európska platforma proti chudobe a sociálnemu vylúčeniu – v sebe nesie súbor opatrení na prevenciu ich vzniku a zmiernenie dôsledkov.
Prispôsobenie kvalifikácie pracovnej sily požiadavkám zamestnávateľov je kľúčové pre zlepšenie zamestnanosti, obnovu rastu a vyplnenie voľných pracovných miest v sektoroch, ktoré trpia nedostatkom pracovníkov – zdravotná starostlivosť, veda či zelená ekonomika.
Európa čelí škrtom v rozpočtoch, veľkým demografickým zmenám a zároveň silnejúcej konkurencii vo svete. Aby nezaostala, potrebuje inovovať výrobky služby, podnikanie, ale aj sociálne procesy a modely. Inovatívnosť sa preto stala základom hospodárskej stratégie Európa 2020.
Odstraňovanie výrazných rozdielov medzi Západom a Východom, či Severom a Juhom, ako vyzerá v praxi európska regionálna politika a ako napreduje regionálna spolupráca informuje táto téma.
Snahou Európskej únie je vytvoriť spoločný systém imigračnej a azylovej politiky a jednotnú stratégiu ochrany vonkajších hraníc. Luxemburské predsedníctvo sa zaviazalo k rozvoju spoločnej azylovej politiky, vytvorenie statusu dlhodobého rezidenta pre utečencov a vytvorenie mechanizmu návratu a opätovného prijímania osôb.