Nezávislí poslanci – Slovensko

Slovensko v EP 02-06-2009

Eurovoľby: Kandidujúce strany sa opierajú o podporu zo zahraničia

Slovenské politické strany si v kampani pred voľbami do Európskeho parlamentu pomáhajú aj podujatiami za účasti svojich politických partnerov na európskej úrovni alebo deklarovanou podporu európskych politikov.
Slovensko v EP 29-05-2009

Jadrové fórum spečatilo dostavbu Bohuníc

Zástupcovia slovenskej štátnej firmy JAVYS v Prahe v rámci Európskeho jadrového fóra podpísali s českou spoločnosťou ČEZ zmluvu o výstavbe nových blokov atómovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach. Ekologickí aktivisti protestujú pre neprehľadnosť celej operácie. Naviac sa im nepáči spôsob, akým bola na fóre vedená diskusia a tak ho opustili. Informuje EurActiv.cz.
Slovensko v EP 26-05-2009

Nemeckým farmárom sľúbili daňové prázdniny

Mliekarenskí farmári včera vo viacerých členských krajinách protestovali proti nízkym cenám mlieka a žiadali vlády o pomoc. Ulice v blízkosti budovy Komisie zablokovali traktory a protestujúcich sprevádzala živá krava. Pomoc v podobe daňových prázdnin farmárom sľúbilo Nemecko.
Slovensko v EP 26-05-2009

Sergej Kozlík: EÚ je primárne spoločný trh

EÚ je spoločenstvo, ktoré má primárne ekonomický a hospodársky charakter, hovorí v rozhovore pre EurActiv.sk líder kandidátky ĽS-HZDS so Európskeho parlamentu Sergej Kozlík. Strana chce v EP presadzovať najmä spoločný európsky rámec pre sociálny a zdravotný sytém. Rozpočtové zdroje únie by zase mali byť prioritne smerované do spoločných infraštruktúrnych projektov, predovšetkým v oblasti energetiky, tvrdí súčasný europoslanec.
Slovensko v EP 23-05-2009

Diskusia: Európske voľby bez médií, traktorov a kníh

Koľko bezpečnosti je už priveľa? Na čo by sa mali použiť naše peniaze? Provokatívne otázky informačnej kampane o voľbách do Európskeho parlamentu zostávajú nezodpovedané. V neformálnej atmosfére bratislavskej kaviarne sa diskutovalo o príčinách nízkeho záujmu Slovákov ísť voliť.
Slovensko v EP 22-05-2009

Vidiek by mal žiť vidiekom

Veľa dlhujeme tomu, aby agrárny sektor jednoducho žil tým, čím má, tvrdí v rozhovore europoslanec Peter Baco na margo zvyšovania sebavedomia farmárov. Hovorí aj o iniciatíve otvrárania prístupovej zmluvy, finančej kríze, jej dôsledkoch a potenciáli Slovenska v oblasti bioprodukcie.
Slovensko v EP 20-05-2009

Belohorská: Konferencia predsedov politických skupín EP bola pre mňa vysoká škola

Poslankyňa končiaceho Európskeho parlamentu hovorí o skúsenostiach s pôsobením v Konferencii predsedov politických skupín v EP, o tom, či bude mať Slovensko v novom volebnom období post podpredsedu a aktuálnych zdravotníckych otázkach na úrovni EÚ.
Slovensko v EP 18-05-2009

Zamestnanosť: Aké opatrenia podporia strany v EP

Na riešenia strán kandidujúcich do EP sa rozhodol zaostriť Inštitút zamestnanosti (IZ), ktorý zorganizoval konferenciu "Trh práce v programoch politických strán vo voľbách do Európskeho parlamentu".
Slovensko v EP 15-05-2009

Smer-SD pokukuje po kresle podpredsedu Europarlamentu

Vládny Smer-SD vyčíta v kampani do eurovolieb opozícii problematickú ratifikáciu Lisabonskej zmluvy na Slovensku, prípravy na Schengen a spôsobenie finančnej krízy. Podľa Moniky Flašíkovej Beňovej by mohla strana v prípade dobrého volebného výsledku získať post podpredsedu Európskeho parlamentu.
Slovensko v EP 05-05-2009

Zásluhu na vstupe SR do EÚ má podľa Kozlíka Prodiho Komisia

Zásadné pre rozhodnutie začlneniť Slovensko do skupiny štátov, ktoré boli v roku 2004 prijaté do EÚ bola výmena Európskej komisie a nie politika vtedajšej vlády, tvrdí europoslanec za ĽS-HZDS Sergej Kozlík.
Slovensko v EP 04-05-2009

Prasacia chrípka „bude zabíjať“, no je vraj na ústupe

Prasacia chrípka bude v Európe zabíjať, EÚ je však na ňu pripravená lepšie, než kedykoľvek predtým, povedal generálny riaditeľ pre zdravotnícku a spotrebiteľskú politiku v Európskej komisii, Robert Madelin. Podľa správ z Mexika je však už na ústupe
Slovensko v EP 30-04-2009

Eurovoľby a Slovensko v EP očami europoslancov

Čo podľa slovenských europoslancov neviete o Európskom parlamente, s akými témami idú do eurovolieb a prečo by ste sa podľa nich mali unúvať v sobotu 6. júna k voľbám. Čo považujú za svoje úspechy a čo ich naopak mrzelo.
Slovensko v EP 29-04-2009

Nadrozmerné kurčatá propagujú eurovoľby v Trnave

V Trnave bola v 27. apríla odhalená prvá trojrozmerná inštalácia vyzývajúca k účasti na eurovoľbách. Neskôr sa na občianskom fóre na Trnavskej univerzite diskutovalo o voľbách do Európskeho parlamentu za účasti troch slovenských europoslancov a odbornej verejnosti.
Slovensko v EP 29-04-2009

Hodnotenie europoslancov: Mission impossible?

Niekoľko webových projektov sa snaží monitorovať prácu poslancov Európskeho parlamentu podľa ich účasti na plenárnych schôdzach, zasadnutiach výborov a podobne. V praxi je však takýto monitoring veľmi problematický. Rebríček europoslancov, ktorý bol minulý týždeň v dôsledku politického tlaku stiahnutý, bude opäť zverejnený zajtra.
Slovensko v EP 28-04-2009

Globálna obnova môže dostať chrípku

Kým potvrdené prípady prasacej chrípky vyvolávajú obavy zo svetovej pandémie, Svetová zdravotnícka organizácia zatiaľ tvrdí, že cestovanie by sa nemalo obmedziť. Ekonomickí analytici sa však upozorňujú na negatívny vplyv chrípky na obnovu hospodárstva.
Slovensko v EP 20-04-2009

5 miliárd pre energetiku a internet: dohoda takmer na stole

Európsky parlament a členské štáty sa konečne dohodli na päťmiliardovom balíku, ktorý má podporiť projekty v oblasti energetiky a internetu. Dostala sa doň aj energetická efektívnosť a obnoviteľné zdroje.
Slovensko v EP 09-04-2009

Eurolat schválil Belohorskej správu o vode

Parlamentné zhormaždenie EÚ-Latinská Amerika, známe ako EUROLAT sa tento týždeň zišlo na svojej tretej schôdzi v Madride. Prijalo o.i. správu slovenskej europoslankyne Ireny Belohorskej o pomoci EÚ v oblasti manažmentu vodných zdrojov.

Voľby do EP: Predpoveď výsledkov

Smer-SD by mal s 35 % výsledkom získať až 5 mandátov v Európskom parlamente. Dvoch europoslancov by mali mať SNS, SDKÚ-DS a SMK. ĽS-HZDS a KDH len po jednom. Tvrdí to predpoveď výsledkov európskych volieb, ktorú zostavili poprední odborníci pre firmu Burson – Marsteller.
Slovensko v EP 07-04-2009

Dostať z regionálnej politiky EÚ to najlepšie

Správa europoslanca Miroslava Mikolášika hodnotí, ako si členské štáty osvojili kohézne priority EÚ vo svojich operačných programoch. Spravodajca vyzýva o.i. k väčšej podpore infraštruktúry v nových členských štátoch, k zvyšovaniu energetickej efektívnosti a k lepšiemu využívaniu verejno-súkromných partnerstiev pri príprave a implementácii programov.
Slovensko v EP 04-04-2009

Fórum občana o eurovoľbách

V súvislosti s blížiacimi sa voľbami do Európskeho parlamentu usporiadala Informačná kancelária Európskeho parlamentu na Slovensku ďalšie zo série podujatí pod názvom Fórum občana.
Slovensko v EP 29-03-2009

Strany doplnili eurokandidátky

Predsedníctvo SMERu doplnilo k už známym menám na prvých dvoch miestach - Zala a Maňka - zvyšok kandidátov do volieb do Európskeho parlamentu. Do prvej trojky sa dostala aj Monika Flašíková-Beňová. Cez víkend kandidátku finalizovalo aj HZDS.
Slovensko v EP 27-03-2009

Potraviny pre chudobných v EÚ poskytne aj Slovensko

Bratislava sa po prvýkrát zapojí do programu, ktorý distribuuje nadbytočnú poľnohospodársku produkciu EÚ najodkázanejším ľudom. Európsky parlament odporučil včera pokračovať v programe i jeho ďalšie financovanie z rozpočtu Spoločnej poľnohospodárskej politiky.
Slovensko v EP 25-03-2009

Peter Baco: Neštandardná situácia v agrosektore vyžaduje neštandardné riešenia

Hoci všetky krajiny V4 deklarujú potrebu odstrániť diskrimináciu v rámci Spoločnej poľnohospodárskej politiky, pri konkrétnych opatreniach prijímaných v Rade nepostupujú jednotne, hovorí v rozhovore slovenský europoslanec a člen výboru AGRI Peter Baco (ĽS-HZDS). Slovenský agrosektor to má podľa neho aj v konkurencii strednej Európy ťažšie. Za predpokladu klimaticky priaznivého roka by mohla po lete dosiahnuť ponuka potravín na severnej pologuli úroveň dopytu len teoreticky. Odmietanie GMO zo strany niektorých štátov EÚ považuje za "motivované prílišnou opatrnosťou, populizmom, vplyvom lobingu, alebo inými, viac emotívnymi faktormi".
Slovensko v EP 25-03-2009

EÚ prísnejšia na nanočiastočky v kozmetike

Európsky parlament včera upravil legislatívu o kozmetike, ktorá obsahuje nanočiastočky. Reakcie sú zmiešané; spotrebiteľské organizácie žiadajú rýchlejšiu implementáciu, zelení europoslanci sú nešťastní z definície nanomateriálov.