Kultúra a médiá

Julia Reda: Reforma autorských práv zvýhodní falošné spravodajstvo

Novinári a malí vydavatelia by z navrhovaných zmien autorského práva nič nevyťažili. Získajú len tí najväčší.
Budúcnosť EÚ 23-02-2016

Vyhovárať sa na úniu je cesta do pekla

Za mnohé negatívne javy môže zlyhávanie národnej vlády, pravdu sa však dozvie len malý výsek spoločnosti, hovorí člen výboru pre európske záležitosti NR SR Jozef Viskupič (OĽaNO).
Veda a inovácie 24-04-2015

Reforma autorských práv ochudobní kultúru

Navrhovaná reforma autorských práv môže mať netušené následky. V niektorých prípadoch dokonca ohrozí dobre fungujúce prvky systému, hovorí belgický režisér Lucas Belvaux.
Veda a inovácie 06-03-2015

Digitálny vek ohrozuje kreatívny priemysel

Harmonizácia právnych predpisov nie je pre európskych umelcov priorita. Oveľa viac ich ohrozujú klesajúce príjmy a pirátstvo, hovorí bývalá europoslankyňa Carole Tongueová.
Veda a inovácie 01-08-2013

EÚ by pre kultúru a kinematografiu mala robiť viac

Kultúra je pre identitu Európy dôležitejšia ako pre iné kontinenty, hovorí talianska herečka a režisérka Valeria Golinová.
27-04-2011

Aj médiá pokrývajúce Brusel potrebujú verejnú podporu

Tradičné mediálne impériá dostali v uplynulých rokoch viacero úderov – okrem finančnej krízy ich trápi aj rozmach internetu. Trpia aj médiá pokrývajúce Brusel a potrebujú verejnú podporu viac ako kedykoľvek predtým, povedal to v rozhovore pre EurActiv bývalý šéf Medzinárodnej federácie novinárov Aidan White.
Budúcnosť EÚ 12-01-2011

Západ si na Maďarsku vybíja svoju vlastnú frustráciu

Maďarsko je „v podstate európske“, ale nie v rovnakom zmysle ako Francúzsko, či Nemecko. Pre Západ je zároveň veľmi jednoduché vyjadriť svoj vlastný pocit sklamania tým, že budú o Budapešti tvrdiť, že je za to zodpovedná, povedal v exkluzívnom rozhovore pre EurActiv maďarský europoslanec za ľudovcov a člen strany Fidesz György Schöpflin.
04-08-2010

Aj po 20 rokoch som v Bruseli ako dieťa s novou hračkou

Bruselský korešpondent musí veriť v projekt EÚ, no mal by mať odvahu ho kritizovať, hovorí v rozhovore pre EurActiv.fr novinár, ktorý je na čiernom zozname predsedu Európskej komisie a prvý napísal o slabosti šéfa MMF pre ženy.
Slovensko v EP 22-03-2010

Otázke menšinových jazykov sa treba v EÚ venovať

Som eurofederalista, hovorí v rozhovore s EurActiv.sk jeden z "nových" slovenských europoslancov Alajos Mészáros z SMK (EPP). Postupný vývoj v EÚ podľa neho smeruje k tomu, že v budúcnosti sa ani Komisia nebude môcť dištancovať od otázky menšinovej politiky v členských štátoch.
Podnikanie 16-03-2010

Potrebujeme opatrenia na zodpovedné využitie médií

Cieľom mediálnej regulácie nie je definovať prostriedky, ktoré pri tvorbe možno použiť a ktoré nie, pretože rozmer kreativity si musia chrániť sami tvorcovia, uviedla v rozhovore pre EurActiv generálna riaditeľka sekcie médií, audiovízie a autorského práva Ministerstva kultúry SR Nataša Slavíková
09-02-2010

Je to o vášni pre Istanbul

Obyvatelia Istanbulu sú hrdí na svoje mesto a chcú sa o to podeliť s jeho návšetvníkmi, hovorí zakladateľka EurActiv.com.tr, odborníčka na komunikáciu a veľvyslankyňa Istanbulu – Európskeho hlavného mesta kultúry 2010.
05-02-2010

Nebojte sa moslimského Turecka

Ak chce byť Európa silnejším medzinárodným hráčom, potrebuje Turecko, tvrdí profesor Yuhishthira Raj Isar z American University v Paríži.
Budúcnosť EÚ 11-09-2009

Margot Wallström: Začali sme meniť politickú kultúru

Po piatich rokoch hľadania správnej cesty, ako komunikovať občanom európske témy, komisárka Margot Wallström v rozhovore pre EurActiv vyhlásila, že najlepším prístupom by bolo vytvorenie samostatného portfólia v rámci novej Komisie, ktoré by sa dotýkalo občianskej legislatívy a nový komisár by mal právomoc rozhodovať aj vo veci príslušných programov a rozpočtu.
Mobilita 28-04-2009

Ján Figeľ: Spolupráca firiem a univerzít má byť stála, nie náhodná

S komisárom pre vzdelávanie, mládež a odbornú prípravu sme sa rozprávali o aktuálne prebiehajúcom Európskom roku kreativity a inovácií, kreatívnom priemysle a spolupráci medzi firmami a univerzitami. Komisár vyhlásil, že kreativita je prejavom kultúry, z ktorej pramenia hodnoty. Doplnil, že "hodnoty spájajú ľudí, nie geografia, nie trh".
Veda a inovácie 20-04-2009

John Flamson: Kultúra je dôležitým faktorom rozvoja

John Flamson z University of Liverpool zohral dôležitú úlohu pri príprave mesta na projekt Európske hlavné mesto kultúry (EHMK). V interview pre EurActiv hovorí o hospodárskom význame kultúry a možnostiach, ktoré EHMK poskytuje.
Podnikanie 07-11-2008

Viviane Reding: Priemysel nebol v čase Olympiády pripravený

Európska komisia predstaví „do niekoľkých týždňov“ dokument, ktorý podporí rozmach televízie v mobilnom telefóne v Európe, povedala pre EurActiv komisárka Viviane Reding. Súčasne vyslala zelenú reklame v mobile, no súčasne varovala pred reklamnou inváziou do súkromia zákazníkov.

Brian Fetherstonhaugh: Nové médiá sú pre Obamovu kampaň kľúčové

Používanie inovatívnych nástrojov na internete a v mobilných telefónoch sa stali pre komunikáciu volebného programu demokratického kandidáta Baracka Obamu kľúčovými, tvrdí v rozhovore pre EurActiv predseda a výkonný riaditeľ OgilvyOne Worldwide, Brian Fetherstonhaugh.
Budúcnosť EÚ 30-10-2008

Leonard Orban: Viacjazyčnosť nie je len étosom, ale i konceptom a filozofiou

Komisár Leonard Orban počas svojej návštevy v Bratislave vysvetlil dôvody, pre ktoré nie je postačujúce mať jeden oficiálny jazyk, ale potrebám EÚ vyhovuje viac súčasný lingvistický režim. V krátkosti načrtol jeho súčasnú podobu. Vyjadril presvedčenie, že jazyková rôznosť sa stala jednou z ústredných myšlienok európskeho integračného projektu. Veľkú pozornosť jej bude venovať aj nová Komisia, ktorá nahradí súčasný Barrosov tím v novembru na budúci rok. Orban pôsobí od 1. januára 2007 ako člen Európskej komisie, ktorý je zodpovedný za viacjazyčnosť.
Slovensko v EP 01-10-2008

Milan Gaľa: O kultúru imigrantov sa treba zaujímať

O cudzích kultúrach treba hovoriť a zaujímať sa o ne, tvrdí europoslanec Milan Gaľa. Teší sa, že Európske hlavné mesto kultúry je na východe Slovenska a ako milovník kinematografie je za podporu fimovej tvorby v Strednej Európe. Blogy by podľa neho mali byť regulované v zmysle zodpovednosti za obsah. Milan Gaľa (EPP-ED) je členom výboru pre kultúru a vzdelávanie Európskeho parlamentu.
Verejná správa 11-09-2008

Zora Jaurová: Košice sa môžu stať mestom ako Londýn, či Barcelona

Zora Jaurová v rozhovore pre EurActiv.sk hovorí o projekte INTERFACE 2013, s ktorým mesto Košice vyhralo boj o titul Európske hlavné mesto kultúry 2013. Celkový zámer transformovať mesto je postavený na decentralizácii kultúry v rámci mesta. Do projektu sa zapojí aj problematické sídlisko Luník IX. Z. Jaurová je riaditeľkou národnej kancelárie európskeho grantového programu Kultúra (2007-2013) - Kultúrny kontaktný bod. Na víťaznom projekte Košíc spolupracovala ako hlavná konzultantka.
Verejná správa 10-09-2008

Vladimír Šucha: Cieľom EHMK je, aby z Košíc mladí talentovaní ľudia neodchádzali

Vladimír Šucha v rozhovore pre EurActiv.sk tvrdí, že titul Európske hlavné mesto kultúry predstavuje pre Košice príležitosť, akú priniesol v minulosti mestám Lille či Glasgow. Dodáva, že jedným zo spôsobov, ako zatraktívniť mesto pre mladých ľudí a motivovať ich, aby neodišli inam, je podporovať komunitnú kultúru. Tá v konečnom dôsledku prinesie investície, ktoré sa budú počítať na miliardy. V. Šucha pracuje ako riaditeľ Generálneho riaditeľstva Európskej komisie pre vzdelávanie a kultúru.
Fosílne palivá 12-06-2008

Barrón: Prvé výsledky recyklačnej kampane čakajte za štyri roky

Antonio Barrón López de Roda hovorí o formovaní postoja Španielov k životnému prostrediu. Myslí si, že jeho krajina prešla za posledných 10 rokov veľký kus cesty. V súčasnosti dosahuje mieru recyklácie, ktorá je porovnateľná s Francúzskom. Tamojšie osvetové aktivity vychovávajú k environmentálnemu rozmýšľaniu 500-600 tisíc detí. Barrón pracuje vo firme ECOEMBES, ktorá je držiteľom známky ZELENÝ BOD v Španielsku. Má na starosti komunikáciu s ostatnými akcionármi Pro Europe, teda s ostatnými držiteľmi známky ZELENÝ BOD v Európe a Kanade.

Javůrek: Blogy – mení sa vzťah čitateľa a novinára

Novinár Adam Javůrek hovorí o zmene, ktorú do sveta "tradičných" médií priniesli blogy, aké sú výhody a riziká amaterizácie žurnalistiky a ako môže vyzerať svet médií v budúcnosti.
Slovensko v EP 20-12-2007

M. Gaľa: Kultúra dostáva vďaka internetu nový rozmer

EurActiv sa s členom výboru pre Kultúru a vzdelávanie, slovenským poslancom EP Milanom Gaľom (EĽS-ED), rozprával o vplyve internetu na kultúru, európskej filmovej produkcii, digitalizácii knižničného fondu a ďalších témach.