O hlavných prekážkach pre zelené podnikanie na Slovensku píše Petra Cséfalvayová zodpovedná za strategické poradenstvo pre súkromné spoločnosti v Inštitúte cirkulárnej ekonomiky. Na Slovensku chýba medzisektorová spolupráca, ktorá by viedla k spoločnej stratégii na podporu zeleného podnikania – nastavenie koncepčného riešenia prechodu...
Mnohí Európania sa obávajú, že automatizácia povedie k strate pracovných pozícií. So zdravým rozumom to nemá nič spoločné, varuje Thilo Brodtmann. Thilo Brodtmann je výkonným riaditeľom strojárskej asociácie VDMA (Verband Deutscher Maschinen), ktorá zastupuje viac ako 3200 prevažne stredne veľkých...
Dortmund, ktorý pravidelne zasahujú veľké búrky, záplavy a vlny horúčav. Benátky, ktoré ohrozuje stúpajúca hladina mora. A Vác, ktorý trpí protizáplavovými opatreniami vyššie na Dunaji.
Index príťažlivosti krajiny pre obnoviteľné energie 2016, ktorý nedávno zverejnila spoločnosť EY, rozpráva silný príbeh. Index sleduje faktory, ktoré stoja za šírením a investíciami do obnoviteľných energií: makroekonomika, záujem o obnoviteľné energie, verejné politiky, mikroekonomické ukazovatele a technologický potenciál. Dôležité je, že takmer...
Znečistenie ovzdušia spôsobené najväčšími premyslenými zariadeniami Európu v roku 2012 stálo až 189 miliárd eur. Prevažná väčšina zariadení sa nachádza vo východnej Európe.
Pri hľadaní energetických riešení v celej EÚ, ktoré vyhovujú potrebám všetkých 28 členských štátov rovnako, sú regionálne riešenia zhotovené podľa špecifických preferencií určitých častí Európy sľubnou a komplementárnou alternatívou.
Spoločnou vlastnosťou Nemecka, Poľska a ČR je ich závislosť na uhlí. Spolu produkujú 55 % elektriny z uhlia v EÚ. Nová publikácia nadácie Heinrich-Böll-Stiftung vysvetľuje odlišné prístupy a debaty o smerovaní energetiky v troch európskych krajinách.
Európska komisia na jar zverejní balík o efektívnom využívaní zdrojov a cirkulujúcom hospodárstve. Podľa Magdy Stoczkiewicz musí obsahovať silné indikátory používania zdrojov a stanoviť cestu redukcie nadmernej spotreby vody, pôdy, surovín a vypúsťania uhlíka.
Klimatická zmena nie je len environmentálna otázka, je to otázka národnej bezpečnosti. Dnešné zlyhanie pri stanovení prísneho cieľa pre redukciu emisií skleníkových plynov v konečnom ohrozí náš spôsob života, upozornil britský kontraadmirál Neil Morisetti.
Politici by mali prestať hovoriť o „klimatickej politike“. Podľa Eberharda Rheina je to energetická politika, ktorá je podstatná pre zachovanie globálnej klímy. Kým sa budú predstavitelia venovať abstraktným pojmom ako emisie, vyhýbajú sa riešeniam skutočných problémov.
OSN štartuje smerovanie s potenciálom viesť ľudstvo niekoľko nasledujúcich desiatok rokov: definovanie kritérií rozvojovej agendy po roku 2015. Bude to doteraz najodvážnejšia a najťažšia úloha OSN, na pozadí rýchlo sa meniaceho sveta so stále novými výzvami.