Produkcia energie z jadra bola na ústupe aj v roku 2013. Nové elektrárne stavajú najmä v Číne. Hoci investície do obnoviteľných zdrojov energie poklesli, využívajú sa stále viac. Dôvodom lacnejšia cena.
Agentúra pre jadrovú energiu (NEA), ktorá pôsobí v rámci OECD, zverejnila správu o aktivitách, ktoré členovia agentúry a stále technické výbory prijali v reakcii na nehodu v japonskej elektrárni Fukušima Daiči v marci 2011.
Francúzsko a Nemecko by sa mohli stať modelom cezhraničnej spolupráce v energetike a stanoviť štandardy pre celú Európu, uviedol Georg Zachmann z bruselského think-tanku Bruegel.
Jadrová a vyraďovacia spoločnosť (JAVYS), ktorá je 100 %-nou štátnou firmou, reaguje na vyjadrenia Martina Podolana, ktoré EurActiv.sk publikoval 25.9.2012 ako jeho súkromný názor, nie oficiálne stanovisko. Hovorca spoločnosti JAVYS v reakcii na publikovaný text požiadal o zverejnenie nasledujúceho stanoviska.
Jadrová a vyraďovacia spoločnosť (Javys) spravuje strategický majetok štátu za stovky miliónov EUR. Jadrová bezpečnosť a rozvoj jadrovej energetiky na Slovensku závisí od schopnosti štátu zabezpečiť financie najmä pre oblasť likvidácie a ukladania jadrového odpadu. Závisí aj od schopnosti zrealizovať a naplánovať trvalé uloženie takého odpadu, ktoré je z pohľadu bezpečnosti a financií kľúčovou záležitosťou pre obyvateľstvo a teda štát.
Nemecko je schopné naplniť svoju potrebu dodávok elektriny aj bez jadrovej energie a dovozu elektriny, tvrdí Arne Jungjohann z Nadácie Heinricha Bölla.
Po krízovom vývoji v japonskej Fukušime stojí za diskusiu desaťročia stará zmluva o Euratome. Autor analýzy si kladie aj otázku, či by malo Nemecko vystúpiť z Európskeho spoločenstva pre jadrovú energiu.
V dôsledku katastrofického vývoja vo Fukušime, vyvstáva otázka nie ako sa dištancovať od jadrového odvetvia, ale ako urobiť tento priemysel bezpečnejším. Uviedla to Claude Fischerová z mimovládnej organizácie Confrontations Europe.
Rusko a Bulharsko uzavreli dohody týkajúce sa vedenia plynovodu Južná vetva cez bulharské územie, ukončenie rokovaní je však stále v nedohľadne, píšu Ewa Paszyc a Tomasz Dąborowski pre Centrum pre východné štúdie (OSW).
Začiatkom marca t.r. nemecká spoločnosť Siemens a Ruská federálna agentúra pre jadrovú energiu ROSATOM oznámili podpísanie dohody o vytvorení spoločného podniku (joint ventures), s cieľom „stať sa svetovým lídrom na trhu jadrovej energie". Táto správa okamžite vyvolala negatívnu reakciu doterajšieho lídra a partnera Siemensu - francúzskej spoločnosti Areva, s ktorou sa Siemens „rozišiel" len niekoľko týždňov predtým.
"Hrozby vyvlastňovania pre energetické spoločnosti spolu s dôsledkami finančnej krízy môžu obmedziť príliv nových investícií aj do rozvoja jadrovej energetiky, a tým vážne ohroziť bezpečnosť dodávok energií", povedal na zasadnutí tretieho Energetického fóra v Bratislave poslanec EP Ján Hudacký (EPP-ED).
Odkedy v roku 2002 vyšlo najavo, že Irán viac ako jednu dekádu tajne rozvíjal jadrový program napriek tomu, že ako signatár Zmluvy o nešírení jadrových zbraní bol povinný o všetkých svojich aktivitách v tejto oblasti informovať Medzinárodnú agentúru pre atómovú energiu (MAAE alebo IAEA – International Atomic Energy Agency),
Rok 2008 bol vyhlásený ako Rok Ruska v Bulharsku. Ruská diplomacia sa takýmto spôsobom každoročne usiluje posilňovať vplyv Moskvy vo vytipovanom štáte. Hoci tento spôsob intenzifikácie bilaterálnych kontaktov môže pripomínať kampane v sovietskom štýle, výsledky návštevy prezidenta Ruskej federácie Vladimira Putina v bulharskej Sofii 17. – 18. januára svedčia o tom, že na rozdiel od Ukrajiny alebo Bieloruska nezostalo iba pri kampani.
Slovenský poslanec Európskeho parlamentu za skupinu EPP-ED / EĽS-ED formuluje svoje názory na spoločnú energetickú politiku EÚ, na "renesanciu" jadrovej energetiky a diverzifikáciu energetických zdrojov.
V Bratislave sa 26. - 27. novembra 2007 uskutočnilo 1. zasadnutie Európskeho jadrového fóra (ENEF). S príspevkom vystúpil aj poslanec Európskeho parlamentu Ján Hudacký.
Potrebuje Európska únia ďalší súdny orgán? Autor približuje zloženie a pôsobnosť Súdu pre verejnú službu, ktorý bol zriadený v roku 2004 pri Súde prvého stupňa, a ktorý slúži pre spory z verejnej služby (spory medzi Európskymi spoločenstvami a ich zamestnancami).
Analýza detailne popisuje proces, akým sa vo francúzskej zahraničnej politike prijímajú rozhodnutia v oblasti európskej politiky a hodnotí jeho efektivitu.
Analýza sa zaoberá politickou debatou o odstavení 3. a 4. bloku jadrovej elektrárne Kozloduj v Bulharsku, všíma si, aké argumenty ponúkajú jednotlivé strany.