To najlepšie, čo môžeme urobiť, je budovať reaktory na čas a v rámci rozpočtu, hovorí pre EurActiv.sk JEAN-POL PONCELET, generálny riaditeľ európskeho združenia Foratom a belgický exminister pre energetiku.
Na Európskom jadrovom fóre (ENEF) v Bratislave vystúpil aj maďarský zelený europoslanec a člen mimovládky Nuclear Transparency Watch BENEDEK JÁVOR. Dostavba elektrárne Páks je založená na klamstvách, hovorí pre EurActiv.sk.
Electricité de France je najväčším prevádzkovateľom atómiek v Európe a jej EDF R&D jedným z najväčších centier priemyselného výskumu na svete. Vedecký riaditeľ EDF R&D JEAN-PAUL CHABARD pre EurActiv.sk porozprával aj to, kedy bude sto percent elektriny pochádzať z obnoviteľných zdrojov.
Štátny tajomník na ministerstve životného prostredia Norbert Kurilla v rozhovore pre EurActiv.sk hovorí o elektromobilite, novej atómke v Bohuniciach, uhlí na Hornej Nitre aj o slovenskom predsedníctve v Rade EÚ.
„Je naozaj vysoká pravdepodobnosť toho, že ešte za svojho života uvidím Severný ľadový oceán takmer úplne bez ľadu,“ hovorí klimatológ Peter Hrabčák, jeden z hostí Noci výskumníkov.
O tom, prečo má Slovensko vysoké ceny energií, ako zastaviť odchod investorov a čo môže urobiť vláda a parlament sme sa rozprávali s podpredsedom Hospodárskeho výboru NR SR.
Nezáleží na tom, koľko hovoríme o spoločnej energetickej politike EÚ, mnohé príklady ukazujú odlišné preferencie jednotlivých členských štátov. O spoločných záujmoch a rozdieloch vnútri EÚ aj vo vzťahu s USA hovoril v rozhovore pre český EurActiv analytik Arunas Molis.
Jadro má veľmi nízke prevádzkové náklady, ktoré nie sú ovplyvňované turbulenciami na trhoch s energetickou komoditou, uviedol Nicola Cotugno zo spoločnosti Slovenské elektrárne. Výrobcovia elektriny momentálne zažívajú vyšší tlak na zložité a nákladné kapacitné projekty, ako sú tie jadrové, ale situácia sa podľa neho čoskoro môže zmeniť.
Odborník organizácie Greenpeace pre jadrovú politiku hovoril o prínosoch i nedostatkoch záťažových testov v Európe a tiež o správach a prístupe jednotlivých členských štátov, vrátane Slovenska. Upozornil, že regulačné úrady by nemali byť len „štekajúcimi psíčkami priemyslu“. Zároveň pripomenul viaceré sťažnosti na nelegálnu štátnu pomoc pre jadrové elektrárne v krajinách EÚ.
K zvýšeniu cien elektriny v Nemecku neviedlo samotné odstavenie jadra, ale jeho nahradenie plynom, uviedol nezávislý konzultant pre energetické otázky Alois Tost. Český EurActiv sa s ním rozprával o princípoch tvorby cien elektriny, nemeckom odmietnutí jadra či budúcnosti obnoviteľných zdrojov energie (OZE).
Ak budeme ignorovať závislosť krajín na dovoze ropy, stratíme veľkú časť informácii o príčinách súčasných finančných a hospodárskych problémov, uviedol v rozhovore pre EurActiv Alexander Ač. Ako riešenie vidí vyčerpanie zásob neudržateľných zdrojov energie, aby sme dokázali pokročiť k tým udržateľným.
Klimatické záväzky, ktoré si Slovensko stanovilo v rámci stratégie Európa 2020, nie sú nereálne. Podľa Tatiany Kluvánkovej-Oravskej (SAV) je však potrebné motivovať priemysel k inováciám, využiť miestny potenciál pre obnoviteľné zdroje a prekonať technologicko-inštitucionálne stereotypy.
Česku sa podarilo predať nevyužité emisné povolenky za najlepšiu cenu na trhu, tvrdí v rozhovore pre partnerský portál energia.sk bývalý český minister životného prostredia (2007 - 2009). Pokiaľ ide o obnoviteľné zdroje, podľa neho sú siete na ich pripájanie technologicky pripravené. Odmieta i argument o zodpovednosti za odchýlku.
COP15 v Kodani zlyhala, prijímanie zákona o klíme v USA stagnuje. Rozvoj čistých energetických technológií a zelená transformácia však nemajú nič spoločné s klimatickou legislatívou, hovorí americký klimatický guru. Závisia od nových technológií.