array(1) { [0]=> int(149) } string(0) "" Hospodárske riadenie EÚ – euractiv.sk

Hospodárske riadenie EÚ

eurozona
Ekonomika 31-07-2017

Pred piatimi rokmi sa Draghi rozhodol zachrániť euro. Podarilo sa mu to?

O tom, aká bola cena záchrany eura a eurozóny zo strany ECB, píše analytik Peter Bukov.
dlhová brzda
Ekonomika 28-04-2017

Pri dlhovej brzde ide aj o dôveryhodnosť Slovenska

Namiesto uvoľnenia dlhovej brzdy je v prvom rade potrebné zvýšiť efektívnosť hospodárenia s verejnými peniazmi, píšu odborníci z Ekonomického ústavu SAV
Le Penová
Budúcnosť EÚ 24-04-2017

Xenofóbia voľby nevyhráva a ďalšie poučenia z francúzskych volieb

Francúzi jednoznačne odmietajú frexit. Zatiaľ. Ak možno Emmanuel Macrona označiť za kandidáta Európskej únie, tak potom Európska únia vyhrala prvé kolo francúzskych prezidentských volieb. Kandidát hnutia En Marche! (Vpred!) získal podľa predbežných výsledkov 23,9 percenta. Šéfke Národného frontu Marine Le...
euro budget
Ekonomika 05-04-2017

Ako sa zmenil rozpočet Únie za posledných 10 rokov?

Európsky rozpočet prešiel od roku 2007 zásadnými zmenami. Najnovšia štúdia experta v tejto oblasti sumarizuje tento vývoj.
ECB
Ekonomika 28-03-2017

Transparency International: ECB potrebuje väčší dohľad

Právomoci Európskej centrálnej banky prerástli do oblasti politického rozhodovania. Ak má eurozóna prežiť ďalšiu krízu, banka musí podliehať väčšej demokratickej kontrole, píše Transparency International.
budget
Budúcnosť EÚ 21-03-2017

Rozpočet EÚ: Cesta k novej Európe

Kľúčom k úspechu „novej vízie pre Európu“ by mohol byť ďalší európsky rozpočet, píše David Holyoake David Holyoake je poradca siete mimovládnych organizácii CEE Bankwatch, ktorá monitoruje prácu medzinárodných finančných inštitúcii. Prvé náznaky takzvanej  „novej vízie pre Európu,“ ktoré prezentoval predseda...
budget
Ekonomika 09-01-2017

Fiškálny pakt: Ako efektívne sú rozpočtové rady členských štátov?

Slovenská Rada pre rozpočtovú zodpovednosť patrí medzi najvplyvnejšie v Európe. Zaostáva napríklad Nemecko a Luxembursko.
21-10-2016

Európska rozpočtová rada by mala chcieť silných národných partnerov

Rozhodnutie vytvoriť Európsku fiškálnu radu prichádza v dobrom čase a treba ho privítať, píše Michal Horváth. Michal Horváth vyučuje ekonómiu na University of York. V minulosti bol členom Rady pre rozpočtovú zodpovednosť SR.   Komisia nedávno vymenovala členov Európskej fiškálnej rady (EFB). Bude dozerať...
nezamestnanosť
Budúcnosť EÚ 03-10-2016

Ako by mal vyzerať európsky program podpory v nezamestnanosti?

Podľa analýzy Centra pre štúdium európskej politiky je potrebné sústrediť sa hlavne na stabilizačné vlastnosti spoločného mechanizmu,
Ekonomika 08-08-2016

Aké stabilizátory pre eurozónu?

O tom, aké návrhy na zmiernenie "konštrukčných vád" eurozóny sú momentálne na stole, píše Nathalie Julia Spath z berlínskeho Jaques Delors Institute.
Ekonomika 17-05-2016

Vyššia hodnota za verejné peniaze a kvalitnejší štátny aparát

Podľa hodnotenia Európskej komisie má Slovensko nedostatky vo verejnej správe, ktoré poškodzujú podnikateľské a investičné prostredie, ako aj efektívne rozdeľovanie verejných zdrojov. Ako sa to dá riešiť? Diskutovalo sa na odbornom semniári.
Ekonomika 30-03-2016

Bruegel: Súčasný fiškálny rámec EÚ nefunguje

Popredný bruselský think-tank tvrdí, že nastaviť ho nanovo je nerealistické ale isté zmeny sú nutné.
Ekonomika 12-02-2016

Federalizácia eurozóny smerom ku skutočnému európskemu rozpočtu?

Racionalita zdieľania rozpočtových rizík v kombinácii s premenlivou ochotou členských štátov prehlbovať integráciu naznačujú tri rôzne podoby možnej "fiškálnej únie".
Ekonomika 10-02-2016

Hospodárska predpoveď pre eurozónu v rokoch 2016 a 2017

Vďaka ustupujúcej dlhovej kríze sa uvoľnili aj fiškálne politiky štátov eurozóny. Predbežné rozpočty všetkých väčších krajín počítajú s väčšími schodkami než v minulých rokoch.
Ekonomika 09-12-2015

Čo spôsobilo krízu eurozóny?

Z dnešného pohľadu sa dá povedať, že finančná kríza eurozóny bola nevyhnutná. Behom prvých – a treba dodať, že úspešných - rokov po zavedení spoločnej meny bol len málokto schopný rozpoznať blížiaci sa kolaps.
Ekonomika 12-10-2015

Zamestnanosť, rast a investície v EÚ a na Slovensku

Aké politiky EÚ realizuje v oblasti podpory hospodárskeho rastu, investícií a zamestnanosti? Stiahnite si informatívne prezentácie.
Ekonomika 28-07-2015

Zmeňte zmluvy, aby krajiny mohli opustiť eurozónu!

Vytvorenie pravidiel o vystúpení a vylúčení z eurozóny by pomohlo stabilizovať menovú úniu.
Ekonomika 30-06-2015

Správa piatich predsedov eurozóny: čo znamená pre Britániu?

Nová „správa piatich predsedov“ o budúcnosti hospodárskej a menovej únie (HMÚ) ukrýva medzi riadkami zaujímavý príbeh o tom, ako lídri eurozóny vidia svoju spoločnú budúcnosť. Británia by si mala vziať ponaučenie, píše Renaud Thillaye.
21-07-2014

Dane z finančných aktivít, bankové poplatky a systémové riziko

Generálne riaditeľstvo Európskej komisie pre dane a colnú úniu publikovalo štúdiu hodnotiacu príspevok jednotlivých bánk k systémovému riziku v rámci rôznych regulačných scenárov.
Ekonomika 17-02-2014

Sociálna dimenzia EÚ: Skutočný pokrok alebo len prázdne sľuby?

Európska komisia pomaly obracia svoju pozornosť na sociálne aspekty hospodárskej a menovej politiky. Rétorika EÚ týkajúca sa podpory tvorby pracovných miest a rastu sa len málo dotkla skutočných sociálnych aspektov, tvrdí Heather Royová zo Sociálnej platformy.
Podnikanie 15-01-2014

Akékoľvek zmiernenie gréckeho dlhu bude len symbolické

Grécko očakáva, že mu eurozóna tento rok dá nejakú úľavu od dlhu. Vplyv na jeho obrovské záväzky bude však len symbolický, píše Jan Strupczewski.
Podnikanie 08-01-2014

Bude skutočná menová únia fiškálnou úniou alebo úniou stability?

Hlavy európskych štátov a vlád sa pred Vianocami stretli v Bruseli a diskutovali o plánoch pre skutočnú hospodársku a menovú úniu. Avšak rozsah toho, čo začalo ako sľubný plán, bol výrazne okresaný, píše Björn Hacker.
Ekonomika 08-08-2013

Trojka stojí v ceste gréckym reformám

Trojka je prekážkou reformovania gréckej ekonomiky pretože sa stará len o čísla, píše Anna Visviziová.
Budúcnosť EÚ 29-07-2013

Pomôže Holandsko Cameronovi s reformou EÚ?

Pri rokovaniach o podmienkach zotrvania Británie v EÚ musí David Cameron hľadať spojencov. Aby niečo dosiahol, musí ich najprv správne pochopiť, inak zostane v izolácii.