Energetická účinnosť

Ján Klepáč
Energetika 27-03-2017

Šéf plynárenského zväzu: Slovensku chýba jasná energetická stratégia

Nemecko momentálne spaľuje uhlie, ale aspoň má víziu, hovorí pre EurActiv.sk JÁN KLEPÁČ.
Denis Simonneau
Energetika 21-02-2017

Denis Simonneau: Vďaka Nord Streamu 2 klesnú ceny plynu pre Slovensko

Nový plynovod je úplne kompatibilný s energetickou úniou, hovorí predseda francúzskeho think-tanku EuropaNova DENIS SIMONNEAU.
peter fischer, nord stream 2
Energetika 09-12-2016

Nemecký diplomat: Plyn môže tiecť cez Nord Stream 2 aj Ukrajinu, máme riešenie

Západné firmy by sa mali podieľať na prevádzke ukrajinských plynovodov, hovorí pre EurActiv.sk PETER FISCHER. Zástupca generálneho riaditeľa pre globalizáciu, energetickú a klimatickú politiku na nemeckom ministerstve zahraničných vecí prišiel do Bratislavy na SET Plan – Central European Energy Conference X.
odpady klíma Wates EEB

Klíma aj odpady. Slovenské predsedníctvo bude pod drobnohľadom aktivistov

Vrátiť právomoci členským štátom nepomôže občanom k lepšiemu životnému prostrediu, hovorí pre EurActiv.sk Jeremy Wates, šéf European Environmental Bureau, celoeurópskeho združenia zelených organizácií.
Energetika 16-05-2013

Pre energetickú politiku EÚ je kľúčová rovnováha medzi cieľmi

Klimatická politika síce nezmizla, ale dnešný prístup EÚ k energetike je viac vyvážený, smerom k iným cieľom ako je bezpečnosť dodávok a konkurencieschopnosť, uviedol Friedbert Pflüger. Veľké zmeny očakáva na trhu s plynom. Naopak, nepredpokladá veľkú expanziu jadra v Európe, obzvlášť nie v krajinách bojujúcich s krízou.
Ekonomika 16-04-2013

Cyprus nie je model

Cyprus je katalyzátorom reforiem vo finančnom sektore, ale riešenie jeho problémov nie je modelom do budúcnosti, uviedol v rozhovore pre EurActiv.sk vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Dušan Chrenek. Reagoval aj na diskusie spojené s výpadkami v tohtoročnom rozpočte, viacročným finančným rámcom, národným čerpaním, bankovou úniou či tretím mandátom Josého Manuela Barrosa.
Energetika 11-10-2012

OSN rieši otázku, ktorá ešte nie je krízou

Šéf Organizácie OSN pre priemyselný rozvoj zdôrazňuje význam udržateľnej energie pre ďalší hospodársky rozvoj. Spoluprácou s EÚ, rôznymi organizáciami a cestou verejno-súkromných partnerstiev by sa mali naplniť tri univerzálne energetické ciele. Podobu energetického mixu si však volia samotné vlády zapojených krajín.
Ekonomika 03-09-2012

Pri rozpočte na rok 2013 sme zmätení

Na summite koncom júna členské štáty vyzvali k investovaniu do konkurencieschopnosti, rastu a zamestnanosti. Dva týždne na to však v rovnakých oblastiach v rámci návrhu rozpočtu na rok 2013 odporučili škrty. „Sme zmätení,“ priznal v exkluzívnom rozhovore komisár pre rozpočet Janusz Lewandowski.
Energetika 11-08-2011

Ak s ťažbou bridlicového plynu začne Čína, pravidlá hry sa zmenia

Hoci má bridlicový plyn v Európe veľký potenciál, jeho rozvoju bráni akceptovanie verejnosťou, potreba rozsiahlej technickej úpravy prepravných sietí i zložité národné regulačné rámce. Ak navyše na scénu vstúpi Čína, pravidlá hry sa úplne zmenia. Uviedol to v rozhovore pre český EurActiv Pawel Konzal zo Svetového ekonomického fóra.
Európa 2020 19-04-2011

Zmena správania zabezpečí dosiahnutie environmentálnych cieľov

Klimatické záväzky, ktoré si Slovensko stanovilo v rámci stratégie Európa 2020, nie sú nereálne. Podľa Tatiany Kluvánkovej-Oravskej (SAV) je však potrebné motivovať priemysel k inováciám, využiť miestny potenciál pre obnoviteľné zdroje a prekonať technologicko-inštitucionálne stereotypy.
Európa 2020 08-03-2011

Energetická efektívnosť by mala byť chrbticou energetickej politiky

Napriek silnejšej orientácii ruských dodávok ropy a plynu na Áziu, zastavenie ich toku do Európy nehrozí. Energetická efektívnosť je kľúčovým prvkom energetickej politiky a zaslúži si väčší význam. Dosiahnuť by sa ale mala praktickými a realistickými opatreniami. Uviedol to Karel Hirman, poradca premiérky pre energetiku.
Energetika 04-01-2011

EÚ asi nesplní svoje ciele energetickej efektívnosti, krajiny nevyužívajú 8 miliárd eur, ktoré majú k dispozícii

Únia asi nesplní svoj cieľ zredukovať do roku 2020 energetickú spotrebu o 20%, uviedla koncom minulého roku v rozhovore pre EurActiv Marie Donnelly z DG pre energetiku. Vďaka klesajúcim nákladom na obnoviteľné zdroje by ale mohla predstaviť celoúnijný prístup k ich financovaniu.
Veda a inovácie 14-07-2010

Vo vede a výskume vás môžeme mnoho naučíť, ale aj Slovensko nás

Fínsko sa snaží si budovať vo svete imidž založený na využívaní alternatívnych zdrojov. Krajina investuje do vedy a výskumu 3,7 percenta HDP. Čo sa patentov týka, Fínsko je v tomto veľmi vysoko v rebríčkoch, ale v ich zavádzaní do praxe je na tom Slovensko oveľa lepšie, priznáva v rozhovore pre EurActiv výkonný riaditeľ Cleantech Finland Santtu Hulkonnen.

Andrej Zagorski: Súčasne platná dohoda pre spoluprácu EÚ a Ruska postačuje

S Andrejom Zagorskim z Moskovského štátneho inštitútu medzinárodných vzťahov sme sa rozprávali o súčasných vzťahoch Ruska a EÚ.
Ekonomika 06-12-2007

Barroso: Verím v globálnu klimatickú dohodu

Predseda Komisie José Manuel Barroso verí že sa do 2009 podarí dosiahnuť globálnu dohodu o boji proti klimatickým zmenám. V interview pre EurActiv tiež zdôraznil, že svoj diel zodpovednosti musia prevziať všetky krajiny.