Daňová politika

Budúcnosť EÚ 14-12-2017

Petr Ježek: Hovoriť o tvrdom integračnom jadre v EÚ nemá zmysel

Pre prijatie eura potrebuje Česko stabilnú proeurópsku vládu. Ekonomicky je už ale pripravené, povedal pre EurActiv.sk český europoslanec Petr Ježek.
Budúcnosť EÚ 02-10-2017

Poľský minister digitalizácie: Štáty sú v otázkach digitálnej agendy Únie rozdelené

KRZYSZTOF SZUBERT o tom, akým smerom sa v Európe z poľskej perspektívy vyvíjajú diskusie o jednotnom digitálnom trhu.

Poľská štátna tajomníčka ministerstva rozvoja: 4. priemyselná revolúcia môže spojiť V4

S Jadwigou Emilewicz o výskume, inováciách a hospodárskom rozvoji Poľska a Vyšehradskej skupiny.
Kopecny
Podnikanie 14-03-2017

Český aktivista: Výber daní ovplyvňuje nedôvera ľudí voči štátu

LuxLeaks a Panama Papers nie sú v strednej a východnej Európe témou. Problémom sú zvýhodnené daňové podmienky pre zahraničných investorov, myslí si ONDŘEJ KOPEČNÝ.
pašovanie cigariet

OLAF: Nelegálny obchod s tabakom živí vážnejší zločin

Pašovanie cigariet pripravuje verejné rozpočty každoročne o 10 miliárd eur. Časť príjmov potom financuje iné druhy organizovaného zločinu, vrátane terorizmu, tvrdí v rozhovore pre EurActiv.com MARGARETE HOFMANNOVÁ z Európskeho úradu pre boj proti podvodom.
Budúcnosť EÚ 18-11-2016

Susan George: Zdaňte bohatých a korporácie

Podľa politologičky a aktivistky Susan George, mainsteamové elity sklamali ľudí, tí sa preto obracajú k populistom. Pokiaľ ide o CETA, považuje ju za veľmi podobnú TTIP.   Takzvaní populistickí politici sú úspešní vo voľbách v Európe, USA i iných častiach sveta. Čo je hlavným dôvodom?...
Moscovici
Ekonomika 10-11-2016

Moscovici: Spojené štáty sa s Trumpom môžu dostať na čiernu listinu daňových rajov

Proces vytvorenia zoznamu nespolupracujúcich štátov je len na začiatku. Cieľom je, aby na ňom nakoniec nikto nebol, hovorí eurokomisár PIERRE MOSCOVICI v exkluzívnom rozhovore pre EurActiv.com.
Podnikanie 16-06-2016

Byť v odboroch je viac sexi, ako byť v politickej strane

Nerozumiem, prečo považujeme sociálny dumping za hodnotu, hovorí na margo odmietania smernice o vyslaných pracovníkov v Čechách aj na Slovensku prezident Českomoravskej konfederácie odborových zväzov Jozef Středula.
Budúcnosť EÚ 11-02-2016

Rovnakú pozornosť ako nové pravidlá potrebujú tie, čo už máme

Európska komisia spúšťa otvorenú platformu, kde sa môže každý posťažovať na komplikované a nezmyselné európske pravidlá. Prvý podpredseda EK Frans Timmermans vysvetľuje, čo chce Komisia v tomto smere dosiahnuť.
Veda a inovácie 10-06-2014

Inteligentná špecializácia má ďaleko od centrálneho plánovania

Európska komisia podporuje stratégiu „inteligentnej špecializácie“ v oblasti inovácií. Regióny by mali investovať tam, kde to má zmysel. Najväčším problémom je, čoho sa vzdať, hovorí v rozhovore generálny riaditeľ Európskej komisie pre výskum a inovácie Robert-Jan Smits.
Budúcnosť EÚ 02-05-2014

Slovensko by malo prebrať viac zodpovednosti za EÚ

Za 10 minút rozhovoru sa stihol postaviť za harmonizáciu sociálnych a daňových politík a zavedenie základného príjmu pre všetkých v EÚ. Predseda Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru, Henri Malosse.
Podnikanie 08-10-2013

Výsledok hlasovania o tabakovej smernici nie je výhra, ani prehra

Zdravotné výstrahy na obaloch cigariet budú zaberať viac ako dve tretiny obalu a príchute ako mentol sa postupne stanú minulosťou. Spravodajkyňa Európskeho parlamentu k revidovanej smernici Linda McAvanová to považuje za dobrý pokrok.
Budúcnosť EÚ 04-07-2013

Nechceli sme žiadne ozdoby alebo pozlátko

Írska ministerka pre európske záležitosti je s výsledkami predsedníctva spokojná. Dosiahli takmer 200 politických záväzkov, použitý rozpočet bol nižší ako plánovali. Za najlepšiu prípravu na predsedníctvo považuje ustanoviť včas kľúčových predstaviteľov.
Ekonomika 16-04-2013

Cyprus nie je model

Cyprus je katalyzátorom reforiem vo finančnom sektore, ale riešenie jeho problémov nie je modelom do budúcnosti, uviedol v rozhovore pre EurActiv.sk vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Dušan Chrenek. Reagoval aj na diskusie spojené s výpadkami v tohtoročnom rozpočte, viacročným finančným rámcom, národným čerpaním, bankovou úniou či tretím mandátom Josého Manuela Barrosa.
Podnikanie 11-03-2013

Len technológie pri zefektívňovaní daňových systémov nestačia

Štáty strednej a východnej Európy majú šancu implementovať najnovšie technologické riešenia pre systémy výberu daní, ktoré sú na trhu k dispozícii, poukázal Tomislav Majeric, Subject Matter Expert – State Treasury Solutions, IBM Global Business Services v rozhovore pre EurActiv počas 8. Regionálnej daňovej konferencie. Úlohu navrhnúť a implementovať efektívne daňové režimy v týchto krajinách však podľa jeho slov nie je možné splniť len využitím lepších nástrojov pre daňovú administratívu, no zároveň bez zásadných zmien v inštitucionálnom a politickom prostredí.
Podnikanie 11-03-2013

Neplatiť dane pre nesúhlas s tým ako ich míňa vláda, je zásadný omyl

Podniky spolu so všetkými ostatnými akceptujú, že všetci musíme prispievať viac do daňových príjmov, poukázal v rozhovore pre EurActiv počas 8. Regionálnej daňovej konferencie riaditeľ pre globálnu daňovú politiku z GE Will Morris. Ak však vlády musia zvýšiť daňové príjmy, potom podľa jeho slov musia pristupovať opatrne k tomu, akú záťaž kladú na podnikanie, ak nechcú zabiť rast.
Podnikanie 06-03-2013

V prísadách a príchutiach tabakových výrobkov je priestor pre kompromis

Komisár pre zdravie Tonio Borg vidí v pripravovanej smernici o tabakových výrobkoch priestor pre kompromisy napríklad v otázke zákazu prísad a príchutí. Musí však panovať základné porozumenie toho, že tabak by mal vyzerať a aj chutiť ako tabak.
Budúcnosť EÚ 25-02-2013

Pre Slovensko je kľúčové, aby sa finančná perspektíva prijala

Je realitou, že veľká časť europarlamentu dohodu lídrov o 7-ročnom rozpočte EÚ v tejto podobe odmieta. Je však v bytostnom záujme nových členských krajín, aby bol tento rozpočet schválený, vysvetľuje v rozhovore pre EurActiv.sk vedúci Stáleho zastúpenia SR pri EÚ.
Budúcnosť EÚ 13-02-2013

Parlament takýto rozpočet neakceptuje

Členské štáty chcú znižovať svoj deficit tým, že vytvoria deficit na európskej úrovni, hovorí šéf skupiny liberálov v Európskom parlamente.
16-11-2012

Príjmy zo zelených daní sa využívajú na rôzne účely

Environmentálny ekonóm Stefan Speck tvrdí, že pre úspech v oblasti odpadového hospodárstva je potrebná dobrá kombinácia rôznych politických i ekonomických nástrojov. V rozhovore pre EurActiv hovorí o efektívnosti skládkových daní, ale tiež o potrebe zberu a separácie odpadu priamo u zdroja.
Ekonomika 13-09-2012

Fiškálna únia zahŕňa daňovú spoluprácu

Vytvorenie fiškálnej únie si vyžiada väčšiu spoluprácu v oblasti daní a boja proti daňovým únikom, zdôraznil v exkluzívnom rozhovore pre bruselský EurActiv komisár Algridas Šemeta.
Slovensko v EP 02-05-2012

Pomohol by väčší entuziazmus členských krajín

Európska únia nemôže poľaviť z konsolidácie verejných financií. Zároveň však potrebuje rast a pracovné miesta. Ich naštartovanie majú zabezpečiť štrukturálne reformy v krajinách, ale aj spoločné finančné nástroje navrhované Komisiou, hovorí jej podpredseda Maroš Šefčovič.
Budúcnosť EÚ 18-04-2012

Federálna Európa je jedinou cestou z krízy

Jedinou cestou ako zachrániť euro, vymaniť Európu z krízy a zároveň udržať životný štandard ľudí je zmena úniových zmlúv a vytvorenie integrovanejšej Únie. Uviedol v rozhovore pre EurActiv Jacques Attali, zakladajúci prezident Európskej banky pre obnovu a rozvoj.
Budúcnosť EÚ 21-02-2012

Odmietanie trvalého eurovalu nie je prekážkou pre vstup do akejkoľvek koalície

„Trvalý euroval vnímame ako morálny hazard, plytvanie prostriedkov európskych daňovníkov, a vidíme ho nie ako riešenie, ale ako predlžovanie agónie. Myslíme si teda, že jediné poctivé riešenie, čo tým krajinám aj pomôže, je jednoducho riadený bankrot, vystúpenie z eurozóny, prechod na vlastnú menu, devalvácia meny voči euru a naštartovanie ekonomiky nanovo,“ uviedol v rozhovore pre EurActiv Juraj Droba, v uplynulom období poslanec NR SR za stranu SaS a podpredseda Zahraničného výboru.