Zákon o odpadoch čoskoro opäť v Bruseli

Nový zákon o odpadoch, ktorý minulý rok pripomienkovala Európska komisia, schválili začiatkom týždňa poslanci vládneho Smeru-SD.

Minister životného prostredia Peter Žiga tvrdí, že nová úprava, ktorá zavádza celoeurópsky trend tzv. rozšírenej zodpovednosti výrobcov aj na viaceré nové komodity, prinesie úspory obciam aj občanom.

„Za triedený odpad nebudú ľudia platiť nič, postará sa o neho priemysel zadarmo,“ naznačil Žiga pre TASR.

Náklady pre obce by sa tak mohli znížiť až o 30 miliónov eur. Zástupcovia priemyslu však upozorňujú, že tento údaj je len približný, pretože ministerstvu chýbajú údaje.

„Ministerstvo životného prostredia samo priznalo, že nemá dostatočné štatistiky,“ tvrdí prezident IT Asociácie Slovenska Mário Lelovský, s tým, že nie je jasné, aké veľké náklady bude priemysel nakoniec znášať.

Novú úpravu vítajú viacerí hráči na slovenskom trhu s odpadmi. Oprávnená organizácia ENVI-PAK tvrdí, že zákon bude „impulzom na zlepšenie situácie, možnosťou ako nastúpiť cestu k splneniu náročných európskych kritérií, a zásadne zvýšiť podielu recyklovaného odpadu a zamedziť netransparentnému dokladovaniu.“

Opoziční poslanci považujú nový zákon za problematický, o čom má svedčiť aj množstvo pozmeňovacích návrhov. Vládny poslanci ich pri schvaľovaní predložili približne 300. Podľa ministra Žigu iba 60 percent boli drobné legislatívno-technické úpravy.

"Napriek niekoľkým pozitívam zákon obsahuje viacero negatív, najmä vytvorenie monopolu pri zbere a spracovaní druhotných surovín či vyššie poplatky pre občanov," tvrdia poslanci z opozičnej SaS, pričom reflektujú obavy viacerých iných organizácií pôsobiacich v odpadovom hospodárstve.

„Zákon vytvára podmienky pre vznik monopolného postavenie jednej organizácie zodpovednosti výrobcov a zároveň vytvára významné bariéry pre vstup nových subjektov na trh. To bude mať v konečnom dôsledku vplyv na zvýšenie nákladov pre výrobcov a následne aj občanov,“ myslia si zástupcovia oprávnenej organizácie NATUR-PACK.

Podobnú pripomienku v decembri vzniesla aj Európska komisia. Potom, čo v januári slovenská delegácia Ministerstva životného prostredia navštívila Brusel, však európska exekutíva slovenskú úpravu vyhodnotila „predbežne pozitívne.“

Podľa hovorcu Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Andreja Králika „bude Komisia posudzovať súlad s európskymi pravidlami až po tom, ako zákon vstúpi do platnosti a SR zašle finálny text.“

Europoslanec a predseda SaS Richard Sulík plánuje podniknúť kroky, aby Komisia konala v tomto prípade čo najskôr.