Školáci sa interaktívne učia byť ekologickí

Zdroj: Flickr

Školáci z oravského regiónu sa aktívne a rôznorodo zapájajú do ekologických projektov a súťaží. V obci Babín cez víkend vyvrcholilo niekoľkodňové stretnutie asi 60 zástupcov z trinástich základných škôl z členských štátov Európskej únie. Žiaci a učitelia sa zapojili do dva roky trvajúceho projektu so zameraním na environmentálnu a ekologickú výchovu pod názvom Úžasná modrá Európa.

Projekt je financovaný z programu Comenius, ktorý je súčasťou programu Európskej komisie LLP. Zvyšovaním povedomia o ekologických problémoch medzi partnermi a miestnymi komunitami chce stimulovať záujem o životné prostredie a zdravie. Do projektu sa okrem Babínskej školy zapojili školy z Fínska, Francúzska, Grécka, Nemecka, Nórska, Poľska, Sicílie, Slovinska, Španielska, Švédska, Talianska a Veľkej Británie. Prvé stretnutie zapojených škôl sa uskutočnilo vo francúzskom mestečku Huriel.

Deti si počas stretnutia na Slovensku navzájom prezentovali vytvorené logá a maskotov svojich škôl či výsledky pozorovania prírody.

„Snažíme sa žiakov motivovať, aby si čo najviac všímali svet okolo seba a snažili sa oň starať. Najlepšou odmenou je ich spontánna účasť na rôznorodých aktivitách,“ uviedla pre TASR učiteľka Základnej školy v Babíne Žaneta Hrbková. Častý kontakt s partnermi z iných krajín je podľa nej aj výbornou pomocou pri zvládnutí vyučovania cudzích jazykov.

Do dvoch rokov by mal v areáli Babínskej školy vyrásť Eko-kútik, altánok i kompostovisko. Žiaci vypestujú liečivé a okrasné rastliny, tradičné plodiny, naučia sa separovať a zhodnocovať rôzne odpadové materiály.

V Trstenej deti prírodu „používajú, ale neničia“

Žiaci zo základnej školy z Trstenej si v nemeckom Hamburgu prevzali prvú cenu v európskom kole súťaže detských videoreportérov (Kid Witness News). Hoci súťaž prebieha už viac ako 20 rokov, víťazi sa jej zúčastnili vôbec po prvý raz. Tohtoročnou témou bola ekológia a deti mali za úlohu natočiť krátke video k environmentálnej problematike.

Slovenské video s názvom „Používaj, ale neznič“ porovnáva skromný spôsob života detí v roku 1870 s hektickým a nenásytným spôsobom života dnešných detí.

„Súťaž KWN je jedinečná a na Slovensku nemá z hľadiska inovatívnosti a organizačného zabezpečenia obdobu … deti si z európskeho kola odniesli mnoho zážitkov a bohatých skúseností z oblasti filmovania,“ priblížil učiteľ Peter Pallo z víťaznej školy.

Na druhom mieste skončil pražský tým školákov, ktorý za video o dôsledkoch zlej starostlivosti o vodu získal aj ocenenie za najlepšie ekologické posolstvo. O víťazovi celosvetového finále sa rozhodne v júli v Los Angeles.

(EurActiv/TASR)