Nový minister pripúšťa zmeny v zákone o odpadoch

Zdroj:Photick/Shutterstock

Predseda vlády Robert Fico (Smer-SD) včera uviedol do úradu nového ministra životného prostredia Lászla Solymosa (Most-Híd).

Nový šéf rezortu životného prostredia v jednom z prvých mediálnych výstupov pripustil zmeny v novom zákone o dopadoch, ktorý po dlhom vyjednávaní vstúpil do platnosti len v januári tohto roku.

„Teraz sa ten zákon implementuje do praxe. Počkáme si na poznatky z praxe a podľa toho návrh upravíme. Už teraz máme informácie, že niečo nám vyčíta aj Brusel,“ uviedol László Solymos.

Novú odpadovú legislatívu z dielne bývalého ministra Petra Žigu schválili poslanci Národnej rady SR ešte v marci 2015.

Opozícia na jar požiadala prezidenta Andreja Kisku, aby zákon nepodpísal, v októbri napadla zákon na Ústavnom súde SR. Podanie na ústavný súd podpísalo 36 poslancov zo strany Most- Híd, KDH a Sas, ako aj časť nezaradených poslancov.

Podľa opozície zákon neobhajoval záujmy občanov a zaviedol viaceré podmienky, ktoré sú v rozpore s princípom voľnej súťaže. Vtedajší podpredseda Mostu – Híd Zsolt Simon novinárom naznačil, že nový legislatívny rámec dokonca umožní vznik monopolnej organizácie zodpovednosti výrobcov (OZV), čo je podľa neho v rozpore s Ústavou. Tie majú v rámci nového zákona významnú úlohu, keďže pre výrobcov, ktorí musia zodpovedať za svoje výrobky od ich vzniku až po odhodenie do smetného koša, zabezpečujú plnenie povinností a potrebné kvóty na vyseparovaný odpad.

Na podobné problémy upozornila v rámci vnútrokomunitárneho pripomienkového konania v roku 2014 aj Európska komisia, ktorej sa nepáčili viaceré ustanovenia a to vrátane tých, ktoré zavádzajú princíp jedna obec-jedna zmluva. Každá obec tak po novom môže uzatvoriť iba jednu zmluvu s organizáciou zodpovednosti výrobcov.

Exkluzivita zmlúv by podľa Komisie mohla mať „negatívny vplyv na fungovanie vnútorného trhu.“ Zástupcovia slovenskej vlády preto museli ustanovenie v minulom roku zdôvodňovať priamo v Bruseli. Po stretnutí hovorca Komisie naznačil, že exekutíva zákon hodnotí “predbežne pozitívne”.

Čítajte aj:  Zákon o odpadoch: Komisia upozorňuje na prekážky pre fungovanie vnútorného trhu

Aký bude mať slovenský zákon o odpadoch reálny vplyv na subjekty na trhu s odpadmi sa ukáže až neskôr. Viaceré opatrenia totiž nadobudnú účinnosť až v polovici tohto roka.