Hodnota svetového trhu s uhlíkom klesla o tretinu

Zatiaľ čo v roku 2011 dosiahla hodnota európskych a kjótskych emisných povoleniek, s ktorými sa obchodovalo, úroveň 95 miliárd eur, v roku 2012 to bolo len 61 miliárd eur. Podľa analytikov z Bloomberg New Energy Finance (BNEF) je dôvodom to, že priemerná cena za tonu CO2 spadla z €11,2 na konci minulého roku na úroveň €6,4.

Podľa Sarah Deblock z Medzinárodnej asociácie pre emisné obchodovanie (IETA) „to nie je prekvapenie, keďže všetci poznáme realitu na trhu“. Pre EurActiv dodala: „Potvrdzuje to význam návrhu Európskej komisie, aby sa počas fázy 3 EÚ ETS odložili aukcie 900 miliónov kvót.“

Vďaka back-loadingu sa bude podľa EK v aukciách krátkodobo ponúkať menšie množstvo kvót, kým bude dopyt stále veľmi nízky, a neskôr, keď sa dopyt obnoví, sa toto množstvo kvót zvýši. V marci 2013 by mal o  návrhu reformy EÚ ETS hlasovať v pléne Európsky parlament.

Slovenská vláda v decembri 2012 rozhodla, že SR podporí návrh EK o back-loading. Ministerstvo životného prostredia argumentovalo tým, že aktuálna veľmi nízka cena emisných kvót ohrozuje fungovanie schémy v ďalšom období a neposkytuje dostatočné investičné signály priemyslu pre znižovanie emisií.

Dobré vyhliadky

Celkový objem obchodovaných emisných povoleniek sa pritom podľa údajov Bloombergu zvýšil o 26 % a pokrýval asi tretinu celkových globálnych emisií CO2.

Guy Turner, riaditeľ BNEF pre trhy s uhlíkom, uviedol, že pokles hodnoty trhov je predovšetkým dočasnou reakciou na recesiu. „Akýkoľvek trh prechádza nárastmi a poklesmi…Vzhľadom na to, že tento trh existuje len od roku 2008 a neutrpel pokiaľ ide o veľkosť trhu, myslím, že prešiel svetovou finančnou krízou celkom dobre,“ uviedol pre bruselský EurActiv.

Pre rok 2013 analytici predpokladajú, že hodnota svetového trhu s uhlíkom najmä vďaka opatreniam EÚ stúpne na 80 miliárd eur a v roku 2014 dosiahne hodnotu 94 miliárd eur.

„To, na čom záleží, je dnešný dopyt,“ povedal Turner. „Ten určuje krátkodobé ceny, takže si myslíme, že backloading jednoznačne krátkodobo podporí ceny.“

Nové trhy

Od 1.1.2013 sa oficiálne začalo obchodovať aj na kalifornskom uhlíkovom trhu, kde sa cena za tonu CO2 vyšplhala na $16,35 (€12,6). Podľa niektorých odborníkov by sa Kalifornia mohla stať modelom aj pre ostatné americké štáty, ktoré by ju mohli nasledovať.

Tento rok sa chystá spustenie niekoľkých regionálnych pilotných schém obchodovania aj v čínskych provinciách.

V roku 2015 spustia svoje uhlíkové trhy aj Austrália a Južná Kórea. Austrália si stanovila fixnú cenu €18 za tonu CO2 až do roku 2018, kedy sa zlúči s EÚ ETS.

Svoje plány pre ETS predstavili tiež Thajsko a Vietnam, pridať by sa čoskoro mohli Mexiko a Taiwan.