Europoslanci schválili úpravu harmonogramu aukcií v ETS

Tento článok je súčasťou Špeciálu: Eurovoľby 2014

„Konečne! Niekedy to vyžaduje čas, dať v politike veci do pohybu – ale máme to. Backloading je teraz realitou. So solídnou väčšinou,“ reagovala komisárka pre klimatické opatrenia Connie Hedegaard na výsledok hlasovania Európskeho parlamentu o úprave harmonogramu aukcií emisných povoleniek.

Návrh, o ktorom tento rok hlasovali europoslanci v pléne už tretíkrát, napokon včera (10.12.) prešiel europarlamentom. Za hlasovalo 385 poslancov, pričom na prijatie sa vyžadovalo 335 hlasov. Spomedzi slovenských europoslancov 7 hlasovalo za, 5 bolo proti a 1 sa zdržala.

Cieľom opatrenia je zmrazením aukcií 900 miliónov povoleniek CO2  zvýšiť ich aktuálnu cenu emisií, ktorá sa pohybuje pod €5/t CO2 a motivovať firmy k investíciám do nízkouhlíkových inovácií.

Spravodajca pre túto legislatívu Matthias Groote (Socialisti & demokrati, Nemecko) zdôraznil, že cieľom funkčnej európskej schémy pre obchodovanie s emisiami nie je poškodiť európsky priemysel, ale naopak, prostredníctvom spoplatnenia emisií CO2 odmeniť efektívne a inovatívne firmy.

„Musíme však vyslať zreteľný signál o cene. Diskusie počas klimatickej konferencie vo Varšave minulý mesiac poukázali, že systémy obchodovania s uhlíkom sa dostali do zlomového bodu. Je preto dôležité umožniť systému ETS dozrieť,“ dodal Groote.

Komisia bude môcť vo výnimočných prípadoch upraviť harmonogram aukcií kvót za predpokladu, že hodnotenie dopadov pre dané priemyselné odvetvia nepreukáže významné riziko presídlenia spoločností za hranice EÚ (tzv. carbon leakage). Do konca tohto obdobia obchodovania ale môže zakročiť len raz.

Začiatkom novembra svoj súhlas vyjadrili aj zástupcovia členských štátov. Podľa informácií z diplomatických zdrojov sa vtedy proti návrhu postavili len Poľsko a Cyprus.

Bodku za zložitým procesom rokovaní o backloadingu by mohli dať lídri členských krajín EÚ na summite budúci týždeň (16.-17. decembra).

Podľa analytikov by sa v nadväznosti na schválenie mohla cena emisií zvýšiť asi o 35 %, viacerí ale zdôrazňujú potrebu prijať zásadnú štrukturálnu reformu ETS.

Skeptický v tomto ohľade zostáva napríklad Oliver Geden z nemeckého Inštitútu pre medzinárodné a bezpečnostné otázky SWP, ktorý tvrdí, že backloading nebude slúžiť ako nutná podmienka, ale náhrada pre rozsiahlu reformu schémy.