Sídlo Európskej agentúry pre lieky: favoritmi sú Bratislava a Miláno

Prezentácia slovenskej ponuky pre sídlo EMA. Zdroj: sk4ema.sk

O sídle Európskej agentúry pre lienky (EMA) rozhodnú ministri 20. novembra. Do súťaže sa pôvodne prihlásilo 19 krajín, v prvom kole hodnotenia boli ako najlepšie vybrané ponuky Amsterdamu, Barcelony, Bruselu, Kodane, Milána a Bratislavy. Práve posledné dve sú, podľa diplomatických zdrojov citovaných denníkom Financial Times, najväčšími favoritmi.

V prvom hodnotení bola silnou stránkou našej ponuky budova. Agentúra ale v hodnotiacej správe z 3. októbra upozornila na to, že bratislavské letisko neponúka dobré spojenie so svetom a najbližšie medzinárodné letiská vo Viedni a Budapešti sú náročné na dochádzanie.

Presídlenie do Bratislavy nenadchlo ani zamestnancov EMA. Vo vnútornom prieskume začiatkom októbra, na ktorý upozornila tlačová agentúra Reuters, sa vyjadrili predovšetkým v prospech Amsterdamu, Barcelony alebo Viedne, v druhom slede to bolo Miláno a Kodaň.

https://euractiv.sk/clanky/buducnost-eu/presidlenie-ema-bratislava-ponuka-vhodnu-budovu-s-dopravou-je-horsie/

Denník Financial Times však cituje diplomatické zdroje, podľa ktorých „ponuka Bratislavy získava podporu, napriek vlažnému prijatiu od agentúry samej, ktorá varovala, že v prípade presunu do slovenského hlavného mesta, môže odísť viac ako 70 percent zamestnancov“.

Kritériá výberu

V prospech Bratislavy môže hovoriť politika. Formálne sa má výber riadiť schválenými technickými kritériami, ministri však budú určite zvažovať aj širší politický rozmer.

Slovensko je jedinou krajinou zo strednej a východnej Európy, ktorá sa ocitla v užšom výbere. Tento región je, z hľadiska sídiel agentúr Únie, zatiaľ slabo zastúpený.

Spolu s EMA sa bude rozhodovať aj o premiestnení Európskeho orgánu pre bankovníctvo. Traja hlavní favoriti – Dublin, Frankfurt a Paríž – sa nachádzajú na západe kontinentu.

 

Súťaž o hlasy

Sídlo agentúry bude vyberané v tajnom hlasovaní. Každá krajina bude môcť podporiť troch kandidátov – troma, dvoma a jedným bodom. Ak žiadna z ponúk nezíska výraznú podporu, tri najlepšie postúpia do ďalších hlasovacích kôl, pokiaľ sa nenájde jasný víťaz.

Takýto systém vytvára veľa priestoru pre lobing a snahu získavať hlasy výmenou za iné ústupky. Financial Times cituje nemenovaného diplomata z členskej krajiny, podľa ktorého sa výber sídla EMA prepojil s vyjednávaniami o obsadení top pozícií v EÚ (koncom roka bude volený šéf Euroskupiny, jedným z kandidátov je minister financií P. Kažimír), o podpore politických iniciatív Bruselu, či dokonca postoch v inštitúciách mimo EÚ, ako je Európska banka pre obnovu a rozvoj.

Taliansko údajne ponúklo, za hlasovanie v prospech Milána, dodatočné posily pre bojové skupiny NATO v Pobaltí.

Dôležitosť EMA

Európska agentúra pre lieky zamestnáva asi 900 ľudí. Od hostiteľskej krajiny sa očakáva, že dokáže ponúknuť aj vhodné zázemie im a ich rodinným príslušníkom. Okrem toho prichádza do agentúry ročne asi 35 000 zástupcov členských krajín, farmaceutického sektora, vedcov.