EÚ hlasuje o liekovej agentúre, Bratislava je medzi favoritmi

Minister zdravotníctva Tomáš Drucker. Zdroj: TASR

Premiestnenie Európskej agentúry pre lieky (EMA) a Európskeho úradu pre bankovníctvo (EBA) sa z Londýna odsťahujú pred odchodom Británie z EÚ, plánovaným na marec 2019.

Podľa britskej stávkovej kancelárie Ladbrokers sú pri EMA najväčšími favoritmi Bratislava, Miláno a Amsterdam, pri EBA zas Frankfurt, Viedeň a Dublin. Tajné hlasovanie v troch kolách, pri ktorom má každá krajina viac hlasov, však môže priniesť prekvapenie.

Rozhodovanie o relokácii by sa malo oficiálne riadiť technickými kritériami. Hlasovaniu ministrov však predchádzal tvrdý lobing. Krajiny ponúkali agentúram a zamestnancom rôzne výhody, robili sa zákulisné dohody.

O EMA sa pôvodne uchádzalo 19 miest, niektoré však už kandidatúru stiahli. Agentúra zamestnáva 900 ľudí a každoročne do nej prichádza množstvo expertov, vedcov, či zástupcov vlád a firiem z rôznych časí kontinentu. Jej hlavnou úlohou je registrovať liečivá povolené pre jednotný európsky trh.

EBA ponúklo sídlo osem krajín. V agentúre pracuje 159 zamestnancov a jej najznámejšou aktivitou sú pravidelné záťažové testy európskych bánk.

Lobing

Ponuky miest boli rôznorodé. Dublin sľúbil poskytnúť 78 miliónov EUR na krytie nákladov agentúry počas desiatich rokov, Viedeň ponúkala, okrem iného, detské jasle, Miláno zas prístup do športového zariadenia.

Talianska vláda musela popierať správy v médiách, že pri hľadaní podpory pre Miláno ponúkla posilnenie svojho vojenského kontingentu v pobaltských krajinách.

https://euractiv.sk/clanky/zdravotnictvo/sidlo-europskej-agentury-pre-lieky-favoritmi-su-bratislava-milano/

Vďaka spôsobu hlasovania je výsledok ťažko odhadnúť. Každá krajina bude mať k dispozícii šesť bodov: tri pre najviac preferovanú možnosť, a dva a jeden pre ďalšie. Vytvára sa tak priestor pre taktické hlasovanie, s cieľom „vyblokovať“ konkurentov.

Ak žiadne miesto nezíska silnú podporu, hlasovanie môže prebiehať v troch kolách, každé z nich môže mať samostatné pravidlá. Medzi hlasovaniami budú prestávky, počas ktorých môžu ministri konzultovať so svojimi vládami.

Podľa ministra zdravotníctva T. Druckera sa Slovensko v súboji o získanie sídla Európskej agentúry pre lieky v prvom kole hlasovania spolieha na hlasy krajín Vyšehradskej štvorky (V4), ale aj Chorvátska, Malty a ďalších spojencov.

Pri hlasovaní o sídle Európskeho orgánu pre bankovníctvo dá SR maximum troch hlasov pre Českú republiku, povedal minister po príchode na zasadnutie Rady EÚ pre všeobecné záležitosti v Bruseli.

Hlasovanie ministrov bude neverejné, nedozvieme sa, kto koho v ktorom kole podporil. Známe bude iba konečné meno víťaza.

Personál má obavy

Európska komisia vyhodnotila technické aspekty kandidatúr v septembri. Pozrela sa na dostupné dopravné spojenia, ponúknuté priestory, i zázemie pre zamestnancov a ich rodiny.

Neurobila však žiaden rebríček preferencií, a členské krajiny sa nemusia jej hodnotením riadiť.

„Kritériá (výberu) nebudú len o kvalitách konkrétnej kandidatúry“, povedala v rozhovore pre denník La Croix francúzska ministerka pre záležitosti EÚ Nathalie Loiseau.

Zamestnanci agentúr však majú svoje priority. V internom hodnotení Bratislava veľmi dobre neobstála. EMA varovala, že výber niektorých miest by mohol viesť k tomu, že v agentúre ostane menej ako 30% súčasných zamestnancov.

EMA nemenovala, ktoré destinácie nie sú populárne. Do médií však prenikli správy, že na spodku rebríčka sú Bratislava, Varšava, Bukurešť a Sofia.

 

Drucker: Urobili sme všetko pre úspech

Podľa Druckera urobilo Slovensko všetko pre to, aby v súťaži o sídlo EMA uspelo. Slovensko podľa neho predložilo jednu z najlepších ponúk, čo vo svojom hodnotení ocenila aj Európska komisia.

“Vopred hovorím, že keby to nedostalo Slovensko, vnímal by som to ako neúspech a sklamanie,” povedal podľa agentúry TASR minister Drucker.