Tri riziká a tri scenáre pre Ukrajinu

POZNÁMKA: Všetky názory v tomto stĺpčeku sú názormi autora(ov), nie názormi EURACTIV.sk

Ilustračný obrázok. FOTO: Pixabay

Roman Rukomeda je politický expert.

Niet pochýb o tom, že Rusko naďalej zasahuje do diania na Ukrajine všetkými možnými spôsobmi. Od prvej polovice roku 2017 sa hlavným prostriedkom neoficiálnej ruskej vojny proti Ukrajine stali kybernetické útoky. Ukrajinskí predstavitelia zase využívajú ruské útoky ako ospravedlnenie pomalých reforiem a celkovej transformácie krajiny.

Boj proti korupcii nepresvedčil

Jedným z hlavných rizík pre Ukrajinu je, že ľudia vnímajú chýbajúcu efektívnu snahu bojovať s korupciou na všetkých úrovniach. Počas júlového summitu EÚ-Ukrajina v Kyjeve aj predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker vyhlásil, že Ukrajina musí svoj boj proti korupcii urýchliť.

Inak nemožno čakať ani pokrok v dialógu s EÚ o finančnej podpore. Ďalších 600 miliónov eur z tranže pre Ukrajinu od EÚ bude teda závisieť od skutočných výsledkov protikorupčných snáh.

Ukrajinský prezident bude chcieť preto ukázať pokrok v boji proti korupcii aspoň na strednej úrovni. Bez zásadných dohôd s domácimi aktérmi sa však pravdepodobne nepodarí prijať opatrenia proti korupcii na najvyšších poschodiach.

Prezident oligarcha

Ďalším vážnym rizikom pre Ukrajinu je zachovávanie oligarchického modelu moci. Bráni rozvoju silných a transparentných demokratických inštitúcii a nepomáha ani rozvoju politickej kultúry, integrity a rešpektovaniu európskych hodnôt.

Prezidenta Porošenka kritizujú za to, že je hlavným ukrajinským oligarchom a za to, že svoju politickú pozíciu využíva na zabezpečenie si silného vplyvu na médiá, rôzne odvetvia, finančný sektor, bezpečnosť, políciu a súdy.

Zároveň ako prezident uplatňuje neformálnu kontrolu nad nestabilnou koalíciou v parlamente ako aj nad ministrami. V dôsledku toho teraz všetci dôležití ukrajinskí oligarchovia prezidenta buď podporujú, alebo sú proti nemu. To prináša mnohé výzvy pri spravovaní národného hospodárstva.

Rôzne sféry vplyvu Ruska

Tretím najdôležitejším rizikom je otvorená hrozba Ruska. Je prítomná nielen v podobe vojenských operácií v Donbase, ale potenciálne aj v sfére ekonomiky, médií, informačných technológii, energetiky a iných.

Je úplne jasné, že Rusko momentálne nie je pripravené uznať ukrajinskú nezávislosť a jej právo samostatne rozhodnúť o úrovni vzťahu, ktorý chce mať a pozícii, ktorú chce prijať ohľadom vstupu do EÚ a NATO.

Optimistický scenár

Vidím tri scenáre. Začnime tým najoptimistickejším. Ukrajina dodrží svoje sľuby a zintenzívni vnútorné reformy a transformáciu. Okrem implementácie prístupov a štandardov NATO v sektore obrany a bezpečnosti začnú ukrajinskí predstavitelia skutočný masívny boj proti korupcii.

Za týmto účelom bude urýchlene predstavená reforma súdnictva. Prvá vlna vysokopostavených skorumpovaných úradníkov (poslancov, ministrov a zástupcov ministrov, prokurátorov, sudcov atď.) sa po otvorených súdnych procesoch, ktoré budú transparentné a pod dohľadom verejnosti, ocitne vo väzení. Posilní sa vláda zákona a oligarchický model sa začne meniť na demokratický.

To zničí existujúce monopolné schémy v národnej ekonomike a otvorí trh. Ukrajina sa stane atraktívna pre zahraničných investorov. NATO bude aj naďalej podporovať Ukrajinu a začne s Kyjevom diskutovať o možnosti akčného plánu členstva po roku 2020.

EÚ potvrdí, že ukrajinské reformy sú uspokojivé a na jeseň 2017 začne nový plán ekonomickej podpory. Rusko sa pomaly pripraví na stiahnutie svojich vojsk z Ukrajiny v roku 2020.

Pesimistický scenár

Ukrajinu potopia hlboké vnútorné rozpory. Boj oligarchov o klesajúce množstvo vládnych zdrojov eskaluje a spôsobí politickú nestabilitu (predčasné parlamentné alebo dokonca prezidentské voľby).

Masívne vnútorné protesty (z časti organizované rôznymi skupinami oligarchov) môžu viesť k vážnym nepokojom, stretmi s políciou alebo Národnou gardou a civilným stratám na životoch. Ukrajina bude kvôli otvorenej vojne medzi skupinami oligarchov, ktorí sa budú usilovať o vonkajšiu podporu (od EÚ, USA, Ruska), opäť na pokraji revolúcie.

Štátny systém v dôsledku toho začne byť menej efektívny. Ekonomický, sociálny a technologický pokrok sa zastaví, rovnako ako integrácia do EÚ a NATO. Ukrajinu bude čakať osud krajín tretieho sveta a pre svojich susedov začne predstavovať bezpečnostné riziko.

Rusko sa bude snažiť situáciu využiť. Pokúsi sa o nový vojenský útok v Donbase alebo o prevzatie kontroly nad ukrajinskými autoritami cez politickú, ekonomickú alebo mediálnu manipuláciu, prípadne iným spôsobom.

Realistický scenár

Tento scenár je najpravdepodobnejší a spája prvky z predchádzajúcich scenárov. Je pravdepodobné, že súčasná vláda sa bude snažiť o reformy, avšak pomaly. Bude sa snažiť o kontrolu kľúčových mediálnych hráčov a aj naďalej bude využívať moc nad hlavnými ekonomickými a finančnými zdrojmi v krajine.

Hlavným politickým partnerom ostane Národný front. Oligarchovia budú smerovať svoje podnikanie na západ. Vláda sa bude snažiť bojovať proti korupcii na nízkej a strednej úrovni, avšak korupcia na vrcholnej úrovni bude aj naďalej beztrestná.

EÚ a NATO budú napriek tomu Ukrajinu podporovať. Kvôli absencii vnútorných štrukturálnych zmien však nebudú uvažovať o integrácii. Ukrajina sa bude pomaly posúvať po ceste rozvíjajúcej sa demokracie, avšak táto cesta bude dlhá a bolestivá. Na Donbase sa v konflikte s Ruskom nakoniec podarí nájsť riešenie, avšak problém Krymu bude odložený na neurčito.