Podnestersko: šerifovia verzus patrioti

POZNÁMKA: Všetky názory v tomto stĺpčeku sú názormi autora(ov), nie názormi EURACTIV.sk

Sergej Bogdanov z denníka Vremya tvrdí, že súčasné neporozumenie medzi výkonnou a zákonodarnou mocou v moldavskom odštiepeneckom regióne predznamenáva začiatok vojny medzi skupinou okolo podnesterského prezidenta Igora Smirnova a spoločnosťou Šerif, ktorú reprezentuje najmä predseda a hovorca najvyššej regionálnej rady (parlamentu) Jevgenij Ševčuk.

Bogdanov taktiež píše, že Smirnov sa následne po zmiznutí miliónov dolárov na humanitárnu pomoc, ktorú malo financovať Rusko, pohádal s Moskvou. Nie je vylúčené, že Rusko bude chcieť teraz uplatniť voči Podnestersku tvrdú politickú líniu a bude ho nútiť k reunifikácii s Moldavskom do jednotného štátu.

Zatiaľ čo sa predstavitelia Podnesterska hádajú, tamojší obyvatelia sú uvrhnutí do zmätku, píše autor. Ekonomické prognózy pre región sa zhoršujú, príjmy do rozpočtu budú zrejme nižšie, ako sa očakávalo, čo spôsobí deficit o výške 47%. Nákladné referendá v roku 2006 situácii nepomohli. Len samotné referendum o pričlenení regiónu k Rusku vyšlo na milión amerických dolárov.

Situácia sa zhoršila aj po atentáte na Viktora Neumoina, lídra Strany patriotov. Autor verí, že do neho bola zapletená predovšetkým Strana obnovy, ktorú kryje spoločnosť Šerif monopolisticky kontrolujúca regionálne telekomunikácie, ropné produkty, obchodné reťazce a zahraničný obchod. Podľa autora zákonodarná moc jasne hodila rukavicu výkonnej moci, keď Ševčuk priamo obvinil Smirnova a jeho rodinu zo zločinov.

Autor uzatvára, že v Podnestersku začal skutočný boj o moc, odkedy čelí región ekonomickej kríze a politickému rozkolu. Strana obnovy a Strana patriotov medzi sebou otvorene bojujú. Navyše Rusko odmieta uvoľniť sľúbenú finančnú pomoc, ktorú región potrebuje.


Úplné znenie analýzy v anglickom jazyku nájdete na tejto linke.