Konferencia o Sýrii v Bruseli: Prečo je táto vojna osobná

POZNÁMKA: Všetky názory v tomto stĺpčeku sú názormi autora(ov), nie názormi EURACTIV.sk

syrska konferencia

TASR / AP Photo / Hassan Ammar

Napriek tomu, čo sa zo Sýrie stalo, väčšina sýrskych utečencov zanietene rozpráva o návrate do Sýrie a túžia byť lekármi, inžiniermi a učiteľmi, ktorí budú potrební pri budovaní ich krajiny, píše pre EurActiv.com Christine Latif.

 

Christine Latif je manažérka pre návraty utečencov zo Severnej Sýrie a Turecka v katolíckej rozvojovej a humanitárnej organizácii World Vision.

Európska únia v spolupráci s Organizáciou spojených národov a s vládami Nemecka, Kuvajtu, Nórska, Kataru a Spojeného kráľovstva hostí v Bruseli od 4. do 5. apríla Konferenciu o podpore budúcnosti Sýrie a regiónu.

„Nebojím sa o svoju budúcnosť, ale o budúcnosť Sýrie.“

Tieto ostré slová 17-ročného Mohammeda, jedného zo stovky detí v Sýrii a susedných krajinách, zazneli v rámci odpovedí na otázky o ich obavách a snoch do budúcnosti. Nedávny prieskum organizácie World Vision, ktorý prebiehal pri príležitosti šiesteho výročia začiatku sýrskej krízy popisuje, ako skúsenosť každého dieťaťa s bombardovaním, zbraňami a násilím formuje ich pohľad na svet –  a určite aj ich pohľad na jeho lídrov, zjavne paralyzovaných, zatiaľ čo pokračuje pátranie po unikajúcom mieri.

Keď vonkajší svet zabúda

Dnes, tri týždne od siedmeho výročia začiatku konfliktu v Sýrii, sa v Bruseli stretávajú lídri, aby o kríze opäť diskutovali. Na bruselskej Konferencii o podpore budúcnosti Sýrie a regiónu sa zídu zástupcovia ministerstiev zo 70 delegácií, vrátane inštitúcií EÚ, regiónu a širšieho medzinárodného spoločenstva. Spoločne zhodnotia riešenia situácie v Sýrii a vplyv krízy v regióne, vrátane existujúcich humanitárnych potrieb, financovania a budúcej rekonštrukcie.

https://euractiv.sk/clanky/zahranicie-a-bezpecnost/mogherini-syria-uz-nikdy-nebude-rovnaka/

Naša práca v Sýrii a v susedných krajinách, Jordánsku, Turecku, Libanone a Iraku, v ktorých spolu žije takmer päť miliónov sýrskych utečencov, znamená, že denne počúvame množstvo dojímavých príbehov. V našej kancelárii pre Severnú Sýriu a Turecko, kde pôsobím, je utrpenie Sýrčanov pociťované aj našimi pracovníkmi viac ako akútne. Mnoho z mojich kolegov sú Sýrčania a bolesť tohto neprekonateľného konfliktu je tu cítiť tiež. Každý z nás má priateľov a príbuzných, ktorí žijú na druhej strane hranice. Jeden kolega mi rozprával, ako jeho švagrinú zabili pri tom, ako sa snažila odohnať ľudí, ktorí chceli odviesť jej 14-ročného syna ako bojovníka.

Mnohí v Sýrii cítia, že na nich vonkajší svet zabudol; že svetoví lídri a ich voliči sa nestarajú o neustále porušovanie medzinárodného humanitárneho práva, o nikdy nekončiacu biedu, keď sú rodiny nútené sťahovať sa do stále nebezpečnejších oblastí, kde školy s ich deťmi potom teroristi vyhodia do vzduchu. Nadchádzajúca bruselská konferencia je ale ďalšia šanca dokázať, že niektorým častiam sveta na Sýrii stále záleží – no aby to dokázala, musela by priniesť konkrétne výsledky najmä pre deti.

Potreba konkrétnych výsledkov

Prvým z týchto výsledkov musí byť ochrana. V minulom roku sme zaznamenali najväčší počet závažných priestupkov voči deťom od začiatku konfliktu. Vnútri Sýrie až 90 percent čiastkových obvodov hlási nábor detí ozbrojenými skupinami už od siedmich rokov. Lídri na stretnutí v Bruseli budú tento týždeň musieť urobiť všetko preto, aby zabezpečili ochranu civilistov, najmä najzraniteľnejších detí, pričom všetky strany konfliktu sa musia zodpovedať medzinárodnému humanitárnemu právu. Porušovanie práv, vrátane priameho cielenia civilnej infraštruktúry a civilného obyvateľstva, musí okamžite skončiť.

Ďalším významným problémom je prístup pre humanitárnu pomoc. Humanitárne organizácie majú skúsenosti pri záchrane životov – ale môžu tak robiť len vtedy, ak sa k týmto ľuďom môžu dostať. 4,9 milióna ľudí v Sýrii žije v ťažko prístupných alebo obkľúčených oblastiach. Minulý rok bol najnásilnejším rokom v Sýrii a, bohužiaľ, boli chvíle, kedy humanitárne organizácie museli prerušiť svoju prácu, pretože prostredie bolo pre nich jednoducho príliš nebezpečné. Ľudia v našej organizácii riskujú svoje životy vždy, keď idú na pomoc – najmä, keď sú cielené konvoje humanitárnej pomoci.

Prístupnosť je pre nás dôležitá, pretože v niektorých častiach Sýrie je až 90 percent pomoci poskytovanej výlučne mimovládnymi organizáciami. Ak sa organizácia potyká s masívnymi finančnými škrtmi, či tým, že sa nedokáže dostať k tým, ktorí potrebujú pomoc, znamená to, že svoje služby nemôže poskytnúť.  Financovanie je potrebné, pretože služby tohto charakteru poskytujeme zadarmo; ľudia v Sýrii jednoducho nemajú peniaze na zaplatenie nemocníc. Ako som nedávno povedala aj predstaviteľom Európskeho parlamentu, financovanie musí byť stabilné a predvídateľné. Európska únia ho uskutočňuje prostredníctvom Generálneho riaditeľstva európskej civilnej ochrany a humanitárnej pomoci (ECHO), no ak bude kríza pokračovať, musíme hľadať prostriedky, ktoré sú flexibilné a odrážajú realitu krízy. Za jediný deň dostávam niekoľko telefonátov, ktoré následne menia spôsob našej práce v teréne. Potrebujeme preto také finančné prostriedky, ktoré nám umožnia prispôsobiť sa situácii bez hádok s byrokraciou.

Skutočné hrôzy

Je ťažké ukázať svetu skutočnú hrôzu toho, čím mnohí ľudia prechádzajú. Z východného Aleppa sme počas minulej jesene napríklad získali od našich pracovníkov tak hrôzostrašné obrázky mŕtvych detí, ktorých telá vyťahujú z trosiek, že sa nemohli ďalej vysielať a zdieľať. A tak je to každý jeden deň.

Aj napriek tomu, čo sa zo Sýrie dnes stalo, väčšina sýrskych utečencov zanietene rozpráva o návrate do Sýrie a túži po zamestnaniach lekárov, inžinierov a učiteľov, ktoré budú potrebné pri budovaní ich novej krajiny. 17-ročný Mohammed, ktorý sa rovnako obáva o budúcnosť svojej krajiny, tiež sníva o tom, že raz bude študovať na univerzite v Oxforde. Napriek devastujúcim stopám, ktoré sýrska kríza zanechala na miliónoch detí, je jasné, že ich nádeje a sny zostávajú bezo zmeny a žiaria pre nich rovnako silno, ako predtým.

Boli sme svedkami šiestich rokov neefektívnej globálnej angažovanosti v Sýrii. Keďže sa blíži ďalšie stretnutie svetových lídrov a s ním aj ďalšia šanca dosiahnuť zhodu na ceste vpred, musíme sa zamerať na konkrétne kroky, dôležité pre ochranu detí, aby sa tieto sny mohli stať skutočnosťou. Vedúci predstavitelia v Bruseli musia tento týždeň urobiť všetko preto, aby sa dohodli na trvalom politickom riešení konfliktu, rovnako ako aj na riešení pre milióny Sýrčanov, nútených opustiť svoje domovy a na pomoci pre komunity, v ktorých dnes žijú.