Európska diplomacia a iránsky jadrový program

POZNÁMKA: Všetky názory v tomto stĺpčeku sú názormi autora(ov), nie názormi EURACTIV.sk

 

Už viac ako dva a pol roka vlády Veľkej Británie, Francúzska a Nemecka, za podpory vysokého predstaviteľa EÚ pre zahraničnú politku Javiera Solanu, hľadajú v mene Európskej únie riešenie medzinárodného konfliktu ohľadom iránskeho jadrového programu. Dosiaľ však neboli schopní dosiahnuť nejakú zmysluplnú dohodu s Teheránom.

V júni 2006 sa piati stáli členovia Bezpečnostnej rady OSN spolu s Nemeckom dohodli na ďalšom balíčku stimulov pre Irán. Ten obsahuje ekonomické a politické stimuly, rovnako ako konkrétnejšie vyhliadky nevojenských sankcií pre prípad, že by sa nedosiahla dohoda ako tomu bolo v predošlých prípadoch. Keďže balíček je výsledkom kompromisu, a odsúhlasili ho aj Rusko a Čína, očakávania sú vysoké. Naviac, samotné Spojené štáty prvýkrát od roku 1979 prejavili ochotu priamo rokovať s Iránom.

Autor analyzuje úsilie medzinárodného spoločenstva vyriešiť iránsku jadrovú krízu. Zameral sa najmä na európsku diplomaciu, keďže Irán predstavuje výzvu pre ambície EÚ stať sa globálnym aktérom idúcim nad rámec ekonomickej oblasti. Analýzou tých faktorov, ktoré predstavovali prekážky pre diplomatické riešenie, analýza predstavuje solídny základ pre ďalšie skúmanie diplomaticého riešenia.

Plné znenie analýzy je dostupné v anglickom jazyku na tejto linke.