Notice: wp_enqueue_script bola volaná nesprávne. Skripty a štýly by nemali byť registrované alebo zaradené skôr ako wp_enqueue_scripts, admin_enqueue_scripts alebo login_enqueue_scripts. Toto hlásenie boli vyvolané ovladačom jquery. Prosím pozrite si Debugovanie vo WordPress pre viac informácií. (Táto správa bola pridaná vo verzii 3.3.0.) in /var/www/www/wp-includes/functions.php on line 5833

Notice: wp_enqueue_script bola volaná nesprávne. Skripty a štýly by nemali byť registrované alebo zaradené skôr ako wp_enqueue_scripts, admin_enqueue_scripts alebo login_enqueue_scripts. Toto hlásenie boli vyvolané ovladačom jquery-migrate. Prosím pozrite si Debugovanie vo WordPress pre viac informácií. (Táto správa bola pridaná vo verzii 3.3.0.) in /var/www/www/wp-includes/functions.php on line 5833

Notice: wp_enqueue_script bola volaná nesprávne. Skripty a štýly by nemali byť registrované alebo zaradené skôr ako wp_enqueue_scripts, admin_enqueue_scripts alebo login_enqueue_scripts. Toto hlásenie boli vyvolané ovladačom bootstrap-min. Prosím pozrite si Debugovanie vo WordPress pre viac informácií. (Táto správa bola pridaná vo verzii 3.3.0.) in /var/www/www/wp-includes/functions.php on line 5833

Notice: wp_register_script bola volaná nesprávne. Skripty a štýly by nemali byť registrované alebo zaradené skôr ako wp_enqueue_scripts, admin_enqueue_scripts alebo login_enqueue_scripts. Toto hlásenie boli vyvolané ovladačom byline. Prosím pozrite si Debugovanie vo WordPress pre viac informácií. (Táto správa bola pridaná vo verzii 3.3.0.) in /var/www/www/wp-includes/functions.php on line 5833

Notice: wp_enqueue_script bola volaná nesprávne. Skripty a štýly by nemali byť registrované alebo zaradené skôr ako wp_enqueue_scripts, admin_enqueue_scripts alebo login_enqueue_scripts. Toto hlásenie boli vyvolané ovladačom byline. Prosím pozrite si Debugovanie vo WordPress pre viac informácií. (Táto správa bola pridaná vo verzii 3.3.0.) in /var/www/www/wp-includes/functions.php on line 5833

Notice: Undefined variable: tax_query in /var/www/src/wp-content/themes/euractiv/hooks/custom-feeds/custom-feeds-always.php on line 394

Notice: Undefined variable: tax_query in /var/www/src/wp-content/themes/euractiv/hooks/custom-feeds/custom-feeds-always.php on line 394

Notice: Trying to get property 'slug' of non-object in /var/www/src/wp-content/themes/euractiv/hooks/hub-rotator/hub-rotator-frontend.php on line 34
Elektromobilmi proti osi Trump-Putin. Európa potrebuje svoje Apollo – euractiv.sk

Elektromobilmi proti osi Trump-Putin. Európa potrebuje svoje Apollo

POZNÁMKA: Všetky názory v tomto stĺpčeku sú názormi autora(ov), nie názormi EURACTIV.sk

Apollo, elektromobily

Vďaka programu Apollo pristáli Američania na mesiaci. FOTO-NASA

Ropa je spoločným menovateľom zmeny klímy aj ruskej agresie, píše Juraj Mesík, poradca SFPA pre energetiku a zmenu klímy.

Zvolenie Donalda Trumpa bolo pre Európu trpkým prekvapením. To, čo nasledovalo už prekvapením príliš nie je.

Trump sa obklopuje ľuďmi rovnakého zmýšľania a tými, ktorí mu pomohli na ceste do Bieleho domu. Popierač klimatických zmien povedie Agentúru pre ochranu životného prostredia (EPA) a z bývalého šéfa ropného gigantu ExxonMobil, vyznamenaného “Rádom priateľstva” od Putina, sa stal minister zahraničných vecí.

A to sú len dve z pozícií v americkej administratíve s celosvetovým dosahom.

Odpoveď na šok z Trumpa: elektromobily

Zoči-voči možnej osi Houston – Moskva – (Teherán?) sa európski lídri zdajú byť v šoku a paralýze.

Ale je Európa skutočne bezmocná tvárou v tvár rodiacej sa anti-liberálnej a anti-klimatickej koalícii Trumpa, Putina a ropných gigantov? Je neofeudalizmus stojaci na rope neodvratnou budúcnosťou Západu? Budú nádeje splodené Parížskou dohodou rozdrvené pokračujúcim rastom emisií CO2 a zrýchľujúcimi sa zmenami klímy?

Nie nevyhnutne.

Európa má množstvo nástrojov, ktorými sa môže chrániť pred dôsledkami rodiacej sa aliancie Trump – Putin. Jeden z nich je plne k dispozícii. Jeho meno? Elektrické autá.

Znížiť európsku spotrebu ruskej ropy

Spoločný menovateľ zmeny klímy aj ruskej vojenskej a hybridnej agresie proti Európe je ropa.

Ropa, ktorá poskytuje ľudstvu tretinu primárnej energie je tiež kľúčovým zdrojom svetových emisií CO2 a spolu so zemným plynom, zdrojom viac ako 60 percent rozpočtu Kremľa.

Tri štvrtiny ropy a ešte viac plynu Rusko vyváža do Európskej únie a vytvára obrovský obchodný deficit medzi EÚ a Ruskom. V niektorých rokoch predstavuje takmer 100 miliárd eur.

V princípe je to práve európska spotreba ruskej ropy a plynu, čo živí militaristickú mašinériu Kremľa namierenú proti západnej slobode a právnemu štátu. Boli to naše, európske peniaze, ktoré financovali rozbombardovanie Aleppa na prach, okupáciu Krymu, alebo vojnu proti Ukrajine a Gruzínsku.

Zabudnite na luxusné Tesly

Keďže okolo 70 percent ropy na svete sa spotrebúva v doprave, masová výroba elektrických automobilov, autobusov a ďalších vozidiel môže dramaticky znížiť svetovú spotrebu ropy.

Otázka je, ako rýchlo k tejto tektonickej zmene dôjde. Elektrické autá ležia „ v šuplíkoch“ všetkých hlavných automobilových firiem na svete.

Problémom nie je technológia. Elektrické autá sú v skutočnosti oveľa jednoduchšie ako autá so spaľovacími motormi. Sú o toľko jednoduchšie, že ich kúpa by mohla byť lacnejšia a ich prevádzka oveľa lacnejšia, ako je cena na rope závislých áut, ktoré zamorujú emisiami dnešné ulice.

Zabudnite na luxusné autá Tesla – elektrické autá nemusia byť drahé. Hlavnou prekážkou, ktorá ich dnes robí nedostupnými pre masu občanov strednej triedy, je cena.

Cesta k oveľa nižšej cene za kus je pritom dobre známa: masová výroba.

Kto bude prvý, vyhrá svetový trh

Na svete je dnes okolo miliardy automobilov, ktoré svojou spotrebou kŕmia ExxonMobil, Rusko, Daíš a okolo 20 krajín, ktoré žijú z exportu ropy.

V samotnej Európe je okolo 250 miliónov motorových vozidiel, veľká časť z nich starších ako 10 rokov a zrelých na výmenu. Trh je obrovský a firmy, ktoré naň prídu prvé s lacnými a masovo vyrábanými elektrickými autami vyhrajú nielen európsky, ale aj svetový trh.

EÚ má vážne dôvody, aj mocné právne a finančné nástroje potrebné na dramatickú akceleráciu masovej výroby cenovo dostupných elektrických automobilov v Európe.

Brusel, Berlín, Paríž, Rím, Madrid, Varšava a ďalšie hlavné mestá môžu pre tento cieľ použiť cukor aj bič. EÚ napríklad minula miliardy eur na podporu výstavby systému satelitnej navigácie Galileo, ktorý nedávno spustila do prevádzky.

Zastaví nás len ľahostajnosť

Okrem flagrantnej ľahostajnosti nemôže nič zastaviť európske inštitúcie a vlády pred vytvorením a spustením programu na zásadné urýchlenie konverzie výrobných liniek európskych automobiliek na masovú výrobu e-áut.

Zvolenie Donalda Trumpa do Bieleho domu posunulo svet a Európu do krízy predvídateľnosti a do pretekov z časom.

EÚ a jej členské štáty sa môžu rozhodnúť zabudnúť na Parížsku dohodu o klíme a na ideál mieru, ktorý stál pri zrode Únie.

Alternatívou rezignácie na európsky sen je prestať si hypnoticky hľadieť na pupok a premeniť sa na dynamický organizmus schopný konať rýchlo a rozhodne – ako to vyžaduje doba maximálnej hrozby v ktorej sa kontinent a planéta ocitli.

Apollo

Vďaka programu Apollo pristáli Američania na mesiaci. FOTO-NASA

Apollo pre 21. storočie

V reakcii na Trumpa a možnú koalíciu Houston – Moskva, musí EÚ troj- alebo štvornásobne zvýšiť svoje úsilie o záchranu klímy.

Súčasne musí prestať financovať ruský militarizmus.

Nie je to nezvládnuteľná úloha. Európa nie je bezmocná. Prelomová technológia elektrických áut je zrelá na masovú výrobu. V roku 2015 Európa vyrobila 18.4 milióna motorových vozidiel, 23 percent svetovej výroby. Len ignorantstvo môže zabrániť tomu, aby v roku 2017 boli prvé dva milióny z nich elektrických.

Európa musí znovuobjaviť svoju dynamiku, sebavedomie a nádej.

Európa potrebuje svoju vlastnú verziu programu Apollo pre 21. storočie – programu, ktorým kedysi demokratické Spojené štáty odpovedali na ruskú hrozbu svetu. Dnes taký program potrebujeme pre záchranu planéty a kontinentu. Potrebujeme ho bez straty času. Tu a teraz.