Za správou o ukrajinskej vojenskej technike v Severnej Kórei vidí Kyjev ruskú propagandu

FOTO: TASR/AP

V polovici augusta uverejnil denník New York Times článok, v ktorom tvrdí, že úspech Severnej Kórey pri testovaní medzikontinentálnych balistických rakiet, ktoré by mohli dosiahnuť na územie Spojených štátov, zabezpečil aj nákup raketových systémov „pravdepodobne ukrajinskej výroby“.

Severná Kórea ich mala získať na čiernych trhoch. Článok cituje odbornú analýzu organizácie ISS Voices.

Dva dni po zverejnení článku ukrajinský prezident vyhláškou ustanovil pracovnú skupinu, vedenú tajomníkom Národnej bezpečnostnej a obrannej rady Ukrajiny, Oleksandrom Turchynovom, ktorá mala obvinenia preštudovať.

Podľa tlačovej správy bol včera Poroshenko o zisteniach pracovnej skupiny informovaný. Zároveň pracovná skupina uverejnila výsledky skúmania vo forme správy.

https://euractiv.sk/clanky/zahranicie-a-bezpecnost/novy-rusky-velvyslanec-vo-washingtone-je-na-europskom-ciernom-zozname/

Proaktívna diskreditácia

Skupinu, ktorú tvorili členovia špeciálnych služieb, vrátane Štátnej vesmírnej agentúry Ukrajiny, Štátnej služby na kontrolu vývozu, ministerstva zahraničných vecí a iných agentúr v správe uvádza, že „ruská strana proaktívne distribuovala medzi niektorými predstaviteľmi vojensko-diplomatického zboru, akreditovaných v Moskve stanovisko, v ktorom sa uvádza, že severokórejské rakety boli údajne vyvinuté s pomocou ukrajinských špecialistov“.

Správa však ide ešte ďalej. Tvrdí, že ruská spravodajská služba systematicky využívala kontakty s expertnou a novinárskou komunitou rôznych krajín a šírila „provokáciu, ktorá diskreditovala Ukrajinu“. Rusi mali „cynicky zneužiť“ aj amerického experta Michaela Ellemana, ktorého rodina má údajne blízke vzťahy s kľúčovými osobnosťami ruských špeciálnych síl.

Vyšetrovať má aj medzinárodné spoločenstvo

„Rusko dnes vedie agresiu voči Ukrajine hybridnými spôsobmi boja,“ uviedol Turchynov.

„Pracovná skupina považuje článok denníka New York Times za prvok informačnej dymovej clony a pokus o odvrátenie pozornosti medzinárodného spoločenstva od údajnej účasti Ruskej federácie na rozvoji programu balistických rakiet v Severnej Kórei,“ doplnil vedúci pracovnej skupiny.

https://euractiv.sk/clanky/zahranicie-a-bezpecnost/nove-americke-sankcie-odpoved-kremla-co-na-unia/

Ukrajinský prezident Petro Porošenko vraj už vyslovil nad zisteniami pracovnej skupiny poľutovanie. Údajne už avizoval, že zostaví expertnú skupinu, ktorá by mala pripraviť stanovisko k problematike pre ďalšie prehodnotenie na Bezpečnostnom výbore OSN.

„Je potrebné zverejniť závery našej pracovnej skupiny a medzirezortnej komisie, ako aj informovať našich medzinárodných partnerov o zisteniach, a tak iniciovať podobné vyšetrovanie príslušnými krajinami,“ nechal sa počuť ukrajinský prezident.