Washington uisťuje strednú Európu: Ruské plynovody nám stále prekážajú

Potrubia pre Nord Stream 2

Potrubia pre Nord Stream 2. FOTO: NS2

Spojené štáty zmenili svoju politiku ku klíme, nie však k plynovodom Nord Stream 2 a Turkish Stream. O tom sa snažila presvedčiť európskych novinárov americká energetická vyslankyňa.

„Tieto projekty posilnia dominantné postavenie Ruska na európskom trhu s plynom, obmedzia príležitosti pre diverzifikáciu zdrojov energií a zrealizujú cieľ Ruska podkopať Ukrajinu tým, že ukončia jej úlohu tranzitnej krajiny pre vývoz ruského plynu do Európy,“ uviedla v telefonickom brífingu Mary Burce Warlicková.

Výkonná špeciálna vyslankyňa a koordinátorka pre energetické záležitosti na americkom rezorte diplomacie sa s novinármi rozprávala vo štvrtok 1. júna, len niekoľko hodín pred tým, ako prezident Donald Trump oznámil odstúpenie od Parížskej dohody. V brífingu okrem iného chválila obnoviteľné energie.

Dlhodobá kritika Nord Streamu 2

Brífing sa uskutočnil v čase, keď členov Trumpovho tímu vyšetrujú pre kontakty s Ruskom počas vlaňajšej prezidentskej kampane. Spojené štáty však projekt plynovodu Nord Stream 2 kritizujú dlhodobo.

„Plynovodmi Nord Stream 2 a South Stream odsúdite strednú a východnú Európu na ďalších 30 – 50 rokov závislosti na jednom dodávateľovi,“ povedal pre portál EurActiv.sk bývalý energetický vyslanec Amos Hochstein.

Európu nabádal, aby kupovala skvapalnený zemný plyn (LNG) dovážaný na špeciálnych plavidlách.

Demokratického nominanta Hochsteina na tomto poste nahradila profesionálna diplomatka Warlicková. A argumentuje podobne.

Hrozba pre národnú bezpečnosť

Diplomatka v brífingu pripomenula, že v prípade 13 európskych krajín pokrýva Rusko vyše 75 percent dovozu plynu.

Mary Burce Warlicková

Mary Burce Warlicková

„Mnoho z týchto krajín vidí túto závislosť ako hrozbu pre národnú bezpečnosť a my pracujeme na tom, aby sme energetickú infraštruktúru diverzifikovali cez vejár rôznych spôsobov,“ povedala Warlicková.

Americká administratíva podľa nej podporuje v Európe diverzifikáciu nosičov energií, zdrojov a trás.

„Energetickú bezpečnosť vidíme ako kľúčovú pre to, aby Európa mohla byť silným spojencom v riešení globálnych výziev,“ vysvetlila diplomatka.

Gazprom zabezpečil financovanie

Nord Stream 2, ktorý Warlicková kritizovala, má priviesť ruský plyn pod Baltským morom z Ruska priamo do Nemecka.

Jediným akcionárom spoločnosti Nord Stream 2 je po prelomovom rozhodnutí poľského antimonopolného úradu Gazprom. Ruský energetický gigant sa však so svojimi piatimi západoeurópskymi partnermi dohodol, že zafinancujú polovicu nákladov.

Spravodajská agentúra TASS v utorok 6. júna informovala, že našli zhodu aj v otázke deficitného financovania. V prípade, že sa stavba predraží, západoeurópske firmy sa zaviazali Gazpromu požičať dodatočných 6,6 miliardy eur.

Celkové náklady na plynovod Gazprom odhaduje na 9,5 miliardy eur. Plynovod chce uviesť do prevádzky v roku 2019.

Cieľ: obísť Ukrajinu

Turkish Stream je ďalším projektom Gazprom pre zásobovanie jeho zákazníka priamou cestou. Ruský plyn má privádzať do Turecka pod Čiernym morom. Aj jeho sprevádzkovanie je naplánované na rok 2019.

Rusko sa netají tým, že cieľom Nord Streamu 2 a Turkish Streamu je obísť Ukrajinu, na ktorej je tranzit ruského plynu závislý teraz.

Nord Stream 2 obchádza ako tranzitnú krajinu aj Slovensko. Bratislava projekt dlhodobo kritizuje, už vlani svoju rétoriku zmiernila. Slovenský prepravca zase hľadá spôsoby, ako sa mu prispôsobiť.

Nový ruský plynovod odsúdili v máji šéfovia vlád Poľska a troch pobaltských štátov, píše portál Energia.sk. Nord Stream 2 v minulosti kritizovali aj Dánsko a Švédsko.

Tusk chce silný mandát pre Komisiu

V pondelok 5. júna sa ozval aj predseda Európskej rady Donald Tusk.

V liste adresovanom Európskej komisii vyjadril „negatívny názor“ na plánovaný plynovod medzi Ruskom a Nemeckom. „Nebude v súlade s najlepším európskym záujmom,“ napísal podľa denníka Financial Times.

Nord Stream 2 podľa Tuska podrýva Ukrajinu, ale aj európsky projekt energetickej únie.

Tusk sa vyslovil za uplatňovanie európskeho práva na Nord Stream 2, o čom sa Komisia sporí s Nemeckom. Podporil ju tiež v snahe získať od členských štátov mandát pre priame rokovania s Moskvou.

Keď Washington podporuje Brusel

Rokovací mandát pre Európsku komisiu podporila aj americká vyslankyňa pre energetickú bezpečnosť.

„Na Nord Stream 2 ako celok – ako pozemský, tak aj podmorský úsek – by sa mal uplatňovať tretí energetický balíček,“ dodala Warlicková.

„Nord Stream 2 by koncentroval 80 percent dovozu ruského plynu do EÚ na jednu trasu, čo by vytvorilo možnosť zablokovania a zásadne zvýšilo zraniteľnosť Európy voči prerušeniu dodávok,“ zopakovala argument, ktorý v rozhovore pre EurActiv.sk uviedol aj podpredseda Európskej komisie pre energetickú úniu Maroš Šefčovič.

Európskej energetickej bezpečnosti môžu podľa americkej diplomatky pomôcť nové infraštruktúrne projekty vrátane plánovaných terminálov na dovoz LNG v Chorvátsku či Grécku.

Súťaž amerického a ruského plynu?

Svoje dodávky plynu už diverzifikujú prostredníctvom terminálu LNG Poliaci. Dovážajú katarský plyn. O niekoľko dní by však mali prijať prvé dodávky zo Spojených štátov. Americké firmy už vyslali do Európy niekoľko plavidiel s LNG.

„Vidíme obrovské príležitosti pre americké spoločnosti pre uspokojenie európskeho dopytu po plynu ako aj ich snahy dosiahnuť ciele v oblasti energetickej bezpečnosti,“ priznala Warlicková.

Zároveň však dodala, že Spojené štáty nesúťažia s inými krajinami. „Nezapájame sa do komerčných transakcií,“ prízvukovala.

„Chcem … jasne povedať, že ruský plyn môže a mal by zostať súčasťou diverzfikovaného energetického mixu v Európe, ale našou prioritou je pomôcť Európe minimalizovať závislosť na jednom dodávateľovi,“ dodala americká diplomatka.