Washington: Svet prijal najnovší odkaz Severnej Kórey čisto a jasne

Vodca KĽDR Kim Jong Un sleduje odpálenie balistickej rakety. FOTO: TASR/AP

Po tom, čo Severná Kórea odpálila v utorok raketu, ktorá preletela japonským ostrovom Hokkaido, sa napätie v Pacifiku ďalej stupňuje.

Kým japonský premiér Shinzo Abe chce požiadať OSN o výraznejší tlak na Pchjongjang, Američania pri reakcií na zjavnú provokáciu „nevylučujú žiadnu možnosť”.

https://euractiv.sk/clanky/zahranicie-a-bezpecnost/severokorejsky-jadrovy-raketovy-program-infografika/

Abe: Ohrozenie bezpečnosti regiónu

Japonský premiér Abe už avizoval, že Bezpečnostnú radu OSN požiada o mimoriadne zasadnutie.

„Tento bezohľadný čin vypustenia rakety nad naším územím je bezprecedentná, vážna a významná hrozba, ktorá vážne ohrozuje mier a bezpečnosť regiónu,“ napísal vo vyhlásení Abe.

https://euractiv.sk/clanky/zahranicie-a-bezpecnost/severna-korea-eu-podporuje-diplomaticke-riesenie/

Aj podľa Číny, ktorá je v regióne najvýznamnejším hráčom a ako jedna z posledných má nad Severnou Kóreou stále významný ekonomický vplyv, situácia sa blíži k „bodu zvratu“.

Čínske ministerstvo zahraničných vecí vyhlásilo, že je proti tomu, aby Pchjongjang postupoval proti rozhodnutiam OSN o spustení rakiet, no dodáva, že sankcie a tlak medzinárodného spoločenstva ani ostrá rétorika Washingtonu nemohli túto otázku vyriešiť.

Peking doteraz udržiaval nad Pchjongjangom status quo, a to nielen v súvislosti s tým, že sa obáva posilnenia Južnej Kórey, najdôležitejšieho spojenca Spojených štátov v severnom Pacifiku.

Po páde režimu Kim Jong Una by totiž kolaps hraníc mohol spôsobiť aj obrovskú vlnu migrácie do susednej Číny.

Trump: Režim pohŕda susedmi

Americký prezident Donald Trump včera vyhlásil, že pokiaľ ide o reakciu Spojených štátov na najnovšie odpálenie severokórejskej rakety, ktorá preletela ponad Japonskom a dopadla do Tichého oceánu, nijaká možnosť nie je vylúčená.

„Svet prijal najnovší odkaz Severnej Kórey čisto a jasne: tento režim signalizoval, že pohŕda susedmi, všetkými členmi Organizácie spojených národov a aj minimálnymi štandardmi prijateľného medzinárodného správania,“ uviedol Trump vo vyhlásení.

Šéf Bieleho domu dodal, že „výhražné a destabilizujúce“ konanie režimu v Pchjongjangu poslúži len na zvýšenie jeho izolácie vo svete. „Všetky možnosti sú na stole,“ zdôraznil.

https://euractiv.sk/clanky/vychodna-politika/za-spravou-o-ukrajinskej-vojenskej-technike-v-severnej-korei-vidi-kyjev-rusku-propagandu/

Hrozba medzinárodného mieru

Najvyššia predstaviteľka diplomacie EÚ Federica Mogheriniová označila odpálenie severokórejskej rakety ponad japonským ostrovom Hokkaido za „vážnu hrozbu pre medzinárodný mier a bezpečnosť“.

https://euractiv.sk/clanky/zahranicie-a-bezpecnost/eskalacia-napatia-v-severnom-pacifiku-znepokojuje-aj-europu/

Mogheriniová vyzvala KĽDR, aby bezodkladne a v plnej miere dodržiavala svoje záväzky na základe rezolúcií OSN a zdržala sa ďalších provokatívnych krokov, ktoré by zvýšili napätie v regióne i vo svete.

Európska únia, ktorá podľa nej úzko spolupracuje s kľúčovými partnermi, zváži ďalšiu náležitú reakciu na konanie Pchjongjangu.