V Egypte protestujú státisíce, v Jordánsku padla vláda

zdroj: TASR/ AP

Nedostatok pracovných miest, rastúca cena potravín, nespokojnosť mladých ľudí, korupcia a autoritatívna vláda vyhnali do ulíc tisícky demonštrantov naprieč Severnou Afrikou a Blízkym východom. Najväčšie prejavy nesúhlasu s doterajším spôsobom vládnutia sa pritom očakávajú v Egypte. Situáciu neupokojilo ani odvolanie tamojšej vlády a egyptskí podnikatelia naďalej húfne odchádzajú z krajiny, mnohí pritom hľadajú azyl v štátoch Perzského zálivu.

Podľa viacerých analytikov sa Egypt dostal do bodu, odkiaľ niet návratu a Mubarakove dni sú pravdepodobne zrátané. „Môže nastať dialóg, ale až po tom, čo sa splnia požiadavky ľudu, a prvou z nich je, že prezident Mubarak odstúpi,“ uviedol pre televíziu al- Arabiya najvýraznejší predstaviteľ opozície a bývalý šéf agentúry OSN pre atómovú energiu (IAEA) Mohamed ElBaradei.

Viaceré štáty zaujali k situácii v Egypte opatrný postoj, keďže netušia ako sa situácia vyvinie a či autoritatívny režim nenahradí islamský extrémizmus a nestabilita. Najväčšie obavy vyjadril izraelský premiér Benjamin Netanjahu, ktorý na konferencii v Jeruzaleme uviedol: „V čase chaosu môžu organizovaná islamistická skupina prevziať moc nad krajinou. Už sa to stalo. Stalo sa to v Iráne,“ cituje jeho slová agentúra AP. Izrael sa podľa médií navyše obáva, že Egypt by tak mohol vypovedať bilaterálnu mierovú dohodu podpísanú ešte v roku 1979. Sýrsky prezident Bašir Assad zasa v rozhovore pre Wall Street Journal povedal: „Bude to nová éra smerom k väčšiemu chaosu alebo väčšej inštitucionalizácii? To je otázka. Koniec ešte nie je jasný.“

Spojené štáty ako silný spojenec Egypta aj Izraela sa vyjadrili, že Mubarak musí odvolať pohotovostné zákony, na základe ktorých viedol krajinu od roku 1981 a Egypt musí podstúpiť reformy. Washington už vyslal do Káhiry špeciálneho vyslanca, bývalého veľvyslanca v Egypte Franka Wisnera, ktorý sa má stretnúť s egyptskými lídrami.

Miliónová demonštrácia?

Napriek tomu, že opozícia v Egypte nemá jasnú tvár, vyšli do ulíc protestovať stovky tisíc ľudí. Mnohí z nich prišli aj s vlastnoručne vyrobenými transparentmi s nápismi ako „Mubarak, zobuď sa. Dnes je tvoj posledný deň,“ „Koniec hry,“ či „šachmat“.

Na námestiach, kde organizátori sľubovali pritiahnuť jeden milión účastníkov, sú prítomné tanky a ťažká technika, nad nimi hliadkujú helikoptéry. Vojaci však prisľúbili, že do demonštrácie nebudú zasahovať a zdá sa, že s protestantmi skôr spolupracujú. „Atmosféra je oslavná, ľudia spievajú a skandujú,“ uviedla britská BBC. Tá dodáva, že práve nezasahovanie armády predstavuje hlavný úder pre Mubaraka a zároveň povzbudenie pre ostatných ľudí, aby sa pridali k protestom.

Podľa šéfa OSN pre ľudské práva Navi Pillaya si protesty od začiatku minulého týždňa vyžiadali po celej krajine viac ako tristo životov.

Napriek tomu, že vláda sa snažila zabrániť demonštráciám aj zablokovaním internetu- keďže mnohé výzvy na usporiadanie protestov sa šírili pomocou sociálnych sietí ako Facebook a Twitter- ľudia si i tak našli cestu, ako tento systém obísť. K tomu všetkému spoločnosť Google oznámila, že od pondelka (31. januára) je v prevádzke nová služba, pomocou ktorej môžu ľudia cez mobilný telefón zanechať odkaz na Twitteri. Demonštrantov údajne svojim vysielaním podporuje aj katarská televízia Al Džazíra, ktorá je v arabských krajinách populárna.

Vôňa jazmínu sa šíri ďalej

Nepokoje v Egypte zatienili demonštrácie v ostatných krajinách. Okrem Tuniska, ktoré je epicentrom šírenia Jazmínovej revolúcie, stihla jej vlna zasiahnuť už aj Alžírsko, Sudán, Jemen a najnovšie aj Jordánsko. V poslednej menovanej krajine dnes (1. februára) kráľ Abdullah po silných pouličných protestoch odvolal vládu a vymenoval nového ministra. Ten má v Jordánsku uskutočniť „skutočné politické reformy,“ cituje BBC vyjadrenia paláca. Jordánska opozícia sa zároveň vyjadrila, že jej cieľom nie je vyhnanie kráľa z krajiny. Podľa denníka Guardian sa oficiálna nezamestnanosť v krajine, kde žije šesť miliónov ľudí pohybuje na úrovni 14 percent, pričom až 70 percent z nich tvoria mladí ľudia. Napriek tomu, že v krajine je 25- percentná miera chudoby, tamojšie hlavné mesto Ammán je najdrahším mestom v arabskom svete.

Demonštrácie už ohlásila aj opozícia v Sýrii. Tamojší prezident Bašír Assad už rovnako ako jeho jordánsky kolega prisľúbil reformy. Počas posledných týždňov už sýrska vláda v reakcii na dianie v arabskom svete oznámila dotácie pre chudobných a učitelia dostali bezúročné pôžičky na nákup laptopov, uvádza Guardian. Navyše, v sýrskom meste Aleppo boli niektorí verejní predstavitelia obvinení z korupcie. Sýria naposledy čelila vážnym nepokojom v roku 1982, ktoré sa napokon za vlády otca súčasného prezidenta podarilo krvavo potlačiť. Revoltu vtedy organizovalo, rovnako ako v súčasnosti v Tunisku, či v Egypte Moslimské bratstvo, ktoré je zároveň vo viacerých krajinách zakázané.

Odpoveď EÚ

Na včerajšom zasadnutí Rady vyzvali ministri zahraničných vecí EÚ v Egypte k usporiadaniu slobodných a spravodlivých volieb. „Je potrebné sa pohnúť vpred mierovou cestou, zakladajúcou sa na otvorenom a serióznom dialógu s opozičnými stranami a všetkými aktérmi občianskej spoločnosti,“ uviedla v prehlásení šéfka EÚ pre zahraničie.

Diplomati boli pri formulovaní spoločnej deklarácie opatrní, hoci priznali, že viacerí z nich sympatizujú s požiadavkami egyptských protestujúcich, aby Mubarak odstúpil z funkcie.

V rovnakom čase sa vlády jednotlivých členských štátov Únie pokúšali zabezpečiť bezpečný návrat svojich občanov z Egypta späť do vlasti. Rovnako aj viaceré zahraničné spoločnosti povolali späť svojich zamestnancov alebo zavreli svoje pobočky. Médiá tiež hlásili, že v Egypte dochádza k rabovaniu, ktoré zasiahli aj tamojšie národné múzeum, či archeologické vykopávky.

Európska únia zároveň oznámila, že zablokovala účty tuniského prezidenta Zine el- Abidine Ben Aliho a jeho rodiny z dôvodu podozrenia z ich nelegálneho získania. Ben Ali, ktorý vládol v Tunisku viac ako 23 rokov, bol prvou obeťou Jazmínovej revolúcie, keď bol nútený odísť z krajiny. „V konzultácii s tuniskou vládou prijala Rada reštriktívne opatrenia proti jednotlivcom zodpovedným za zneužitie štátnych fondov,“ cituje RTT News oficiálne vyhlásenie. EÚ zároveň do Tuniska vyslala oficiálnu misiu, ktorá má krajine pomôcť v demokratizácii. Francúzske úrady tiež zabavili súkromné lietadlo Bena Aliho za cieľom vyšetrovania, či k nemu neprišiel nelegálne. Podobne plánujú prešetriť aj jeho nehnuteľnosti v Paríži.

Fotografie z protestov v Egypte

AP/ Victoria Hazou

Figurína znázorňuje postavu egyptského prezidenta Hosního Mubaraka.

AP/ Ahmed Ali

Na námestí v Káhire sa zhromaždili státisíce demoštrantov požadujúcich odstúpenie prezidenta.

AP/ Emilio Morenatti

AP/ Victoria Hazou

Muzikant v dave hrá na svoj nástroj, ostatní demonštrujúci ho povzbudzujú. Podľa médií panuje medzi protestujúcimi oslavná atmosféra.

AP/ Victoria Hazou

K protestom sa pridali aj klerici z káhirskej univerzity.

AP/ Lefteris Pitarakis

AP/ Amr Nabil

AP/ Amr Nabil

Policajt plače po tom, čo sa mu dostalo milého prijatia davu. Vojaci a policajné zložky vyhlásili, že nebudú proti demonštrantom zasahovať silou.