V Abidjane sa začal summit Únie a Afriky, pricestuje vyše 80 lídrov

Summit EÚ - Afrika sa začal. FOTO: Twitter

Lídri Africkej únie a Európskej únie sa dnes, 29. novembra stretli v Abidjane na dvojdňovom summite o budúcnosti vzťahov medzi EÚ a Afrikou a o otázkach hospodárstva, bezpečnosti a migrácie.

Na summite sa okrem popredných predstaviteľov oboch únií zúčastňujú aj francúzsky prezident Emmanuel Macron, nemecká kancelárka Angela Merkelová či predseda Africkej únie Alpha Condé. Účasť spolu potvrdilo viac ako 80 európskych a afrických lídrov.

Hlavnou témou a mottom summitu je Investovanie do mládeže pre udržateľnú budúcnosť. Táto oblasť je kľúčovou prioritou pre oba kontinenty, keďže 60 percent africkej populácie tvoria ľudia mladší ako 25 rokov. Taktiež sa zamerajú na posilnenie postavenia mládeže prostredníctvom vzdelávania, vedy a rozvoja zručností.

Predseda slovenskej vlády Róbert Fico vystúpi dnes popoludní diskusii v rámci tematického panelu mobilita a migrácia so zvláštnym zameraním na mládež.

Humanitárne organizácie upozorňujú na stav v Líbyi

Okrem mládeže je ďalšou nosnou témou summitu migrácia. Lídri sa politicky zaviažu spoločne a efektívne riešiť otázku migrácie, a to priamo v miestach jej vzniku, a tiež bojovať proti prevádzačom a priekupníkom s ľuďmi. Podľa delegátov je totiž migrácia spoločnou výzvou a svetovým fenoménom, ktorý môžu Únia a Afrika vyriešiť iba spoločným partnerským postupom s ohľadom na rešpektovanie ľudských práv a medzinárodného práva.

Výraznejšiemu angažovaniu sa afrických štátov v boji proti migrácii smerujúcej do Európy by mali napomôcť ďalšie finančné stimuly. Európska únia chce napríklad rozbehnúť novú investičnú ofenzívu pre Afriku a susedstvo Únie, na ktorú by z rozpočtu EÚ mali vyčleniť 4,1 miliardy eur.

Humanitárne organizácie však na summite požadovali radikálny odklon od doterajšej európskej politiky. Mnohé z aktuálnych kooperácií slúžili iba potlačeniu ilegálnej migrácie a požiadavkám európskej ekonomiky, nie však výstavbe trvalých štruktúr na čiernom kontinente, tvrdili humanitárne organizácie, pričom kritizovali podporu pre tranzitné krajiny s otáznou situáciou v oblasti ľudských práv ako napríklad Čad alebo Sudán a kriticky hodnotili aj podporu Únie pre Líbyu.

https://euractiv.sk/rozhovory/analyzy/riaditelka-medzinarodnej-asociacie-pre-utecencov-klucovym-problemom-azylovej-politiky-je-nedostatok-suladu-zakonom/

Merkelová sľúbila Afrike ďalšiu pomoc

Nemecká spolková kancelárka Angela Merkelová už na summite prisľúbila ďalšiu pomoc Afrike v boji proti migrácii. Spoločným záujmom Európy a Afriky je podľa kancelárky, aby zastavili ilegálnu migráciu a poskytli zákonné možnosti Afričanom na „vzdelávanie medzi nami“.

Merkelová reagovala aj na správy o zotročovaní migrantov a avizovala v tejto súvislosti spoločný európsko-africký postup proti pašerákom ľudí v Líbyi. Podľa jej slov by sa malo zabrániť zadržiavaniu a strašnému zneužívaniu utečencov v táboroch. O konkrétnej podobe postupu Merkelová nehovorila.

Nie je však vylúčené, že by mohlo ísť o iniciatívu Európskej únie. Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker, ako aj francúzsky prezident Emmanuel Macron už v uplynulých dňoch volali po zásahu, pričom Juncker hovoril v tejto súvislosti o “pekle” a najvyšší francúzsky predstaviteľ na margo situácie v Líbyi spomenul “zločiny proti ľudskosti”.

Práve dramatický vývoj v Líbyi zatienil v úvode summitu plánované hlavné témy.

https://euractiv.sk/clanky/zahranicie-a-bezpecnost/investicnym-fondom-pre-susedstvo-afriku-si-unia-kupovat-stabilitu-nechce-video/

Summit vyvrcholí 30. novembra

V tomto roku uplynulo desať rokov od prijatia spoločnej stratégie Afriky a Európskej únie. Summit bude preto príležitosťou na posilnenie politických a hospodárskych väzieb medzi oboma kontinentmi. Delegáti si na ňom stanovia strategické priority z hľadiska hospodárskej spolupráce, vytvárania pracovných miest, bezpečnosti, mobility a migrácie, ako aj globálnych problémov ako zmena klímy.

Summit vyvrcholí vo štvrtok podpisom spoločnej politickej deklarácie, ktorá by mala zahŕňať všetky roviny vzťahov medzi oboma úniami.

Európska únia je najväčším obchodným partnerom a investorom Afriky, iba v roku 2015 investovala EÚ v Afrike 32 miliárd eur. Únia plánuje do roku 2020 pritiahnuť do tohto kontinentu ďalšie investície vo výške 44 miliárd eur.