USA opúšťajú UNESCO kvôli Izraelu

Americký prezident a izraelský predseda vlády. FOTO: Twitter

Spojené štáty a Izrael včera oznámili, že v decembri opustia Organizáciu pre vzdelanie, vedu a kultúru, známu ako UNESCO, ktorá pôsobí ako jedna z agentúr Organizácie spojených národov. Rozhodnutie oboch strán je výsledkom dlhodobého napätia voči organizácii, ktorú obe krajiny obviňovali z „proti-izraelských sklonov“.

„Toto rozhodnutie sme neprijali ľahko a odzrkadľuje znepokojenie Spojených štátov nad neustále sa zvyšujúcimi nedoplatkami na UNESCO, potrebou zásadnej reformy v organizácii a pretrvávajúcim protiisraelským zaujatím v UNESCO,“  uviedla vo vyhlásení hovorkyňa amerického ministerstva zahraničných vecí Heather Nauertová.

Napätie nevyvolal Trump

Spojené štáty odišli zo 195-člennej organizácie už v minulosti, a to za bývalého prezidenta Ronalda Reagana v roku 1984 kvôli údajnému zlému finančnému hospodáreniu a tvrdeniam o anti-americkej predpojatosti v niektorých politikách.

Socha slobody patrí k najznámejším americkým pamiatkam, zapísaným na Zozname dedičstva UNESCO. FOTO: Pixabay

V roku 2002 oznámil návrat do organizácie prezident George W. Bush, no vzájomné vzťahy neboli najlepšie. V roku 2011 Barack Obama stopol financovanie tohto orgánu po tom, čo jeho členovia hlasovali za prijatie Palestíny ako plnoprávneho člena.

Washington žiadal, aby orgány OSN predtým, ako uznajú palestínske teritórium za štát, počkali na uzatvorenie blízkovýchodných vyjednávaní.

Tel Aviv nasledoval americké rozhodnutie len niekoľko hodín po vyhlásení z Washingtonu. V tlačovej správe, oznamujúcej izraelské stiahnutie z organizácie, označili izraelský premiér rozhodnutie Trumpovej administratívy za „odvážne a morálne“ a kroky UNESCO po sérii uznesení, ktorým odsudzovali židovský štát, za „absurdné divadlo“.

Odchádzajúca šéfka UNESCO Irina Boková nazvala rozhodnutie USA „stratou multilateralizmu“, zatiaľ čo generálny tajomník OSN António Guterres prostredníctvom hovorcu uviedol, že „tento vývoj hlboko ľutuje“.

https://euractiv.sk/clanky/zivotne-prostredie/znacka-unesco-sama-nestaci-turizmus-v-strednej-europe-treba-premysliet-nanovo/

Ďalšia rana pre medzinárodnú spoluprácu

Najnovšie rozhodnutie Spojených štátov prichádza ako ďalšia rana aj pre európske krajiny, usilujúce sa presvedčiť amerického prezidenta, aby dodržiaval svoje medzinárodné záväzky.

„UNESCO je o podpore našich ideálov a hodnôt prostredníctvom kultúry, vzdelávania a vedy,“ povedal francúzsky veľvyslanec pri OSN Francois Delattre novinárom v New Yorku a dodal, že „potrebujeme Ameriku, ktorá ostáva angažovaná vo svetových záležitostiach“.

Francúzsko je jednou z troch kandidátskych krajín, ktoré sa dostalo so svojim kandidátom do prvej línie v boji o kreslo nastávajúceho predsedu orgánu. Ďalší dvaja kandidáti sú z arabských krajín, Kataru a Egypta.

https://euractiv.sk/clanky/podnikanie-a-praca/turisticke-lokality-musia-mat-pribeh/

Organizácia UNESCO bola kedysi agentúrou OSN s nízkym profilom, známa najmä svojim Zoznamom svetového kultúrneho dedičstva, na ktorom bolo v roku 2017 zapísaných 1 073 pamiatok.

Spojené štáty majú na Zozname 23 miest, medzi inými Yellowstonský národný park, Grand Canyon, či Sochu slobody.

Izrael má na Zozname UNESCO priznaných deväť pamiatok, pričom desiatu- Staré mesto a hradby Jeruzalema, považuje organizácia za pamiatku, ktorého teritoriálny status nejednoznačný. Práve rozhodnutie organizácie z mája tohto roku, ktorým bol Izrael v prípade pamiatky v Jeruzaleme označený za „okupujúcu silu“ pobúrilo Tel Aviv natoľko, že s vystúpením včera (12. októbra) nezaváhali.