Únia predlžuje sankcie voči Krymu aj Rusku

FOTO: Twitter

Členské krajiny Európskej únie dnes podľa očakávania predĺžili o ďalší rok ekonomické sankcie voči polostrovu Krym, ktorý anektovala Ruská federácia a voči mestu Sevastopoľ.

Kremeľ označil toto rozhodnutie prostredníctvom hovorcu Dmitrija Peskova za nelegitímne a škodlivé, a to nielen pre Rusko, ale aj pre samotné členské krajiny EÚ.

Únia zaviedla v roku 2014 súbor sankcií po tom, ako Rusko pripojilo Krym ku svojmu územiu.

“Tradične negatívne”

Rada EÚ pre zahraničné veci, ktorá združuje šéfov diplomacií členských krajín Únie, potvrdila, že sankcie boli predĺžené do 23. júna 2018. Ide o reštriktívne opatrenia, ktoré zakazujú občanom a firmám z EÚ investovať a kupovať nehnuteľnosti na Kryme a dovážať tovar z Krymu a z mesta Sevastopoľ.

Hovorca Kremľa dnes v Moskve potvrdil, že reakcia Kremľa na toto rozhodnutie EÚ je „tradične negatívna”.

„Naďalej s týmito sankciami nesúhlasíme a nepovažujeme ich za legitímne. Ba čo viac, sme presvedčení, že tieto sankcia škodia nielen nám, ale aj krajinám, ktoré sú ich iniciátormi,” dodal Peskov.

Uvedený balík sankcií platí súbežne s ekonomickými sankciami EÚ zameranými na Rusko kvôli jeho vplyvu a úlohe v ukrajinskom konflikte. Tieto sankcie vlani predĺžili do 31. júla tohto roku.

https://euractiv.sk/clanky/zahranicie-a-bezpecnost/fico-ak-zrusia-sankcie-voci-rusku-usa-urobi-aj-eu/

Sankčná politika

Sankčná politika EÚ voči Rusku pozostáva z troch samostatných blokov: ide o vízové obmedzenia týkajúce sa ruských občanov, ďalej o ekonomické sankcie proti celému radu ruských štátnych spoločností z oblasti ropného, zbrojného a finančného sektora, ako aj o obmedzenia voči Krymskému polostrovu.

Sankcie zároveň zahŕňajú zákaz vývozu európskeho tovaru a technológií v oblasti dopravy, telekomunikácií a energetiky, čo sa týka aj ropného a plynárenského priemyslu.

Na zozname zákazov sú aj európski prevádzkovatelia cestovného ruchu, ktorým sankcie bránia vykonávať činnosť na Kryme a v Sevastopole, čo v praxi znamená, že európske výletné lode môžu v krymských prístavoch kotviť len v prípade núdze.

https://euractiv.sk/clanky/zahranicie-a-bezpecnost/tusk-sa-s-trumpom-nezhodol-v-obchodnej-klimatickej-politike-ani-vztahu-k-rusku/

Predĺženie sankcií voči Rusku zo strany EÚ prichádza necelý týždeň po tom, ako americký Senát takmer jednohlasne schválil nové sankcie voči Kremľu. Zároveň dal Kongresu Spojených štátov právomoc preskúmať akékoľvek kroky Bieleho domu, v prípade, že by chcel tieto sankcie stiahnuť.

Biely dom už avizoval snahu zatlačiť na republikánov aby sankcie zvoľnili.