Únia opäť predlžuje sankcie voči Rusku

Ilustračný obrázok. FOTO: Twitter

Premiéri a prezidenti členských krajín EÚ na summite v Bruseli schválili predĺženie hospodárskych sankcií voči Rusku o ďalších šesť mesiacov. Informáciu potvrdil aj predseda Európskej rady Donald Tusk.

Hlavy vlád a štátov rozhodli, že vzhľadom na pokračujúce angažovanie sa Ruska v konflikte na Ukrajine predĺžia balík ekonomických sankcií voči Moskve na obdobie ďalších šiestich mesiacov.

„EÚ je jednotná ohľadom pokračovania ekonomických sankcií voči Rusku,“ uviedol Tusk na svojom účte na Twitteri.

Lídri Európskej únie tak potvrdili svoju pozíciu z leta tohto roku, keď na júnovom summite EÚ odsúhlasili rovnako polročné predĺženie ekonomických sankcií – do 31. januára 2018. Nové predĺženie znamená platnosť týchto reštriktívnych opatrení do 31. júla 2018.

(Ne-)dokonalá jednota

Nemecká kancelárka Angela Merkelová hovorila o v súvislosti so sankciami voči Rusku na summite v Bruseli o „intenzívnej diskusii“.  „Neexistuje dostatočný progres v tom, aby sme sankcie pozastavili. Vo všeobecnosti (lídri) podporili kroky, ktoré majú potlačiť Minský proces ďalej,“ povedala.

Jednotnosť lídrov však poprel bulharský premiér Bojko Borissov, ktorý tvrdil, že proti sankciám sa postavilo Maďarsko a Grécko.

Čítajte aj: Slovensko potrebuje nové stíhačky. Aké stroje dnes „letia“ v Európe? (INFOGRAFIKA)

Európske sankcie voči Rusku boli prvýkrát prijaté 31. júla 2014 po ruskej anexii polostrova Krym a jeho podpore pre separatistov na východe Ukrajiny.

V rovnakom čase bolo nad Ukrajinským územím zostrelené dopravné lietadlo spoločnosti Malaysia Airlines  MH17, v ktorom zahynulo 298 osôb. Únia z útoku obvinila pro-ruských rebelov. Zastala sa tak výsledkov vyšetrovania holandských vyšetrovateľov.

Sankcie sa zameriavajú na sektor financií, energetiky a obrany, ako aj oblasť tovaru s dvojakým použitím. Bránia tiež prístupu ruských bánk na trhy EÚ a obmedzujú dovoz určitých tovarov z Ruska do Únie.

Únia spojila zrušenie sankcií s implementáciou mierovej dohody z Minska, ktorá obe strany konfliktu vyzýva na prijatie bezpodmienečného prímeria a odsun ťažkých zbraní z frontovej línie.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko už na predĺženie sankcií reagoval tiež. „(Je to) dôležité rozhodnutie lídrov Európskej únie, ktoré bude pokračovať v ekonomických sankciách voči Rusku za porušenie územnej integrity Ukrajiny a neochotu zastaviť hybridnú agresiu proti našej krajine,“ napísal na sociálnej sieti.