Únia odmieta vyslanie mierovej misie na Ukrajinu

Summit EÚ-Ukrajina (zdroj: Európska rada)

Predseda Európskej rady Donald Tusk a predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker po rokovaniach v Kyjeve vyjadrili jasnú podporu ukrajinskej integrácii do európskych štruktúr.

Zóna voľného obchodu medzi Európskou úniou a Ukrajinou začne fungovať 1. januára 2016. Predstavitelia únie prisľúbili, že termín sa ani napriek ruskému tlaku nebude meniť.

„Niektorí by chceli, aby sa účinnosť dohody o voľnom obchode oddialila,“ povedal Juncker v narážke na Kremeľ. „Nemyslím si, že je to dobrý nápad. Už sa raz oddialila. Stále niečo odkladáme. Táto dohoda musí vstúpiť do platnosti v januári 2016.“

Predstavitelia únie tiež informovali o dodatočných finančných prostriedkoch na stavbu bezpečnostného krytu nad jadrovou elektrárňou v Černobyle.

Chýbajúce reformy

Na summite EÚ-Ukrajina sa však nehovorilo iba o formách hospodárskej pomoci. Výmenou za postupné približovanie očakáva únia viaceré reformy.

Najpálčivejšou vnútropolitickou otázkou na Ukrajine zostáva všadeprítomná korupcia. Tá prerastá aj do energetického sektoru, čo EÚ vníma obzvlášť kriticky.

Kyjevské vedenie na naliehanie únie pokročilo aspoň s niektorými iniciatívami, vrátane presunu niektorých rozpočtových právomocí na lokálnu úroveň. Dokončilo tiež personálne obsadenie špecializovanej protikorupčnej jednotky.

Donald Tusk pripomenul, že podpora zo zahraničia nemusí stačiť, pokiaľ o zmeny na Ukrajine nebudú mať záujem jej vlastní volení zástupcovia.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko vo večerom vystúpení v televízii odmietol, že vláde trvá prijímanie nových zákonov príliš dlho: „Predstava, že je Ukrajina pozadu s reformami, nie je nevyhnutne spravodlivá a ani pravdivá.“

Vojaci z únie neprídu

Porošenko v minulosti viackrát povedal, že na vykonávanie minských dohôd by mohla dozerať mierová misia pod hlavičkou OSN alebo Európskej únie.

Túto požiadavku ešte zvýraznili správy Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), ktoré potvrdili nové ostreľovanie obydlí na východe krajiny a novú distribúciu najmä ľahších zbraní medzi povstalcami.

Predseda Európskej rady však podobné úvahy o vyslaní vojakov, ktorí by zabezpečovali vykonávanie dohody Minsk II, rázne odmietol.

„Poznáme ukrajinské očakávania, ale vyslanie vojenskej misie nie je možné,“ povedal Tusk. O úlohe, ktorú môže Európska únia na Ukrajine zohrávať, musí podľa neho rozhodnúť civilná misia, ktorú bude zaujímať najmä humanitárna situácia.