Tymošenková a Juščenko sa dohodli. Opäť

Politická kríza na Ukrajine sa skončila. Volodimir Litvin, novozvolený predseda hornej komory parlamentu (Vyššej Rady) včera (9.12.) oznámil, že Blok Júlie Tymošenkovej a Naša Ukrajina prezidenta Viktora Juščenka sa dohodli na obnovení oranžovej koalície. Nová koaličná dohoda by sa mala podpísať v priebehu tohto týždňa. Ak sa tak stane, vláda bude mať v 450-člennom parlamente väčšinu 248 kresiel.

Obnovenie oranžovej koalície je krokom, pre ktorý sa stávajú predčasné voľby bezpredmetnými. K vládnemu rozkolu došlo na začiatku jesene a prezident sa rozhodol situáciu riešiť práve predčasnými voľbami. Tie však boli pre iné problémy, spôsobené dopadom finančnej krízy na hospodárstvo, odložené na rok 2009, pričom nebol stanovený žiadny orientačný dátum.

Obnovenie koalície bude okrem iného znamenať vo veľkej miere aj obnovenie pôvodného personálneho obsadenia jednotlivých postov. Litvin pre ruskú agentúru RIA Novosti povedal: „Nevidím priestor pre zásadné zmeny vo vláde, a najmä nie [zmenu] premiérky.“

Rýchle vytvorenie funkčnej vlády je kľúčové pre fungovanie ukrajinského hospodárstva v čase finančnej krízy. Denník Financial Times informuje, že krok umožní prezidentovi implementovať hospodársky záchranný plán a získať pôžičku vo výške 12,7 mld. eur z Medzinárodného menového fondu.