Turecké nálety cielia v Sýrii na kurdské jednotky

Turecké tanky počas operácie Štít Eufratu v Sýrii (Zdroj: Twitter)

Turecko včera v noci uskutočnilo „desiatky paralelných leteckých náletov“ na pozície kurdských Oddielov ľudovej sebaobrany (YPG) v severosýrskej provincii Hasakeh. Informovalo o tom Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) so sídlom v Británii.

Nálety boli po ukončení vojenskej operácie Štít Eufratu v marci tohto roka prvými tureckými operáciami v Sýrii. Po prvýkrát navyše otvorene cielili na jednotky, ktoré sú oficiálnou súčasťou Severoatlantickou alianciou podporovaných Sýrskych demokratických síl (SDF).

Znepokojené NATO a USA

Okrem niekoľkých miestnych spravodajcov bola väčšina z 18 obetí bojovníkmi oddielov YPG, ktoré sú súčasťou práve SDF. Zničené mali byť podľa YPG miestne komunikačné zariadenia a vojenské inštitúcie.

Hovorca amerického ministra zahraničných vecí Mark Toner sa už nechal počuť, že turecké útoky Spojené štáty mimoriadne rozrušili. „Sme hlboko znepokojený tým, že Turecko v severnej Sýrii a severnom Iraku uskutočňovalo letecké nálety, a to bez náležitej koordinácie so Spojenými štátmi alebo so širšou globálnou koalíciou, ktorá bojuje proti organizácii ISIS,” povedal pre BBC Toner.

V rozhovore pre agentúru Reuters nálety komentoval aj turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan. Uviedol, že Ankara o plánoch vopred informovala svojich partnerov v Spojených štátoch, Rusku aj Iraku. „Kým ale nebude odstránený posledný terorista, musíme podnikať kroky,” zdôraznil Erdoğan.

YPG, SDF, PKK a ďalší

Kurdská agentúra Rudaw informovala, že minimálne jeden z náletov zasiahol aj oblasť vzdialenú len 300 metrov od obytných oblastí, čo spôsobilo paniku.

C-Pt8VrW0AA4pKV

Mapa údajných náletov tureckej armády v Sýrii a Iraku (Zdroj: Twitter)

Podľa tureckej strany armáda uskutočnila nálety „na pozície Strany kurdských pracujúcich (PKK)  a k nej pridružených skupín v severnom Iraku a na severovýchode Sýrie, s cieľom zabrániť militantom v ilegálnom prevoze zbraní do Turecka,“ uvádza denník Sabah.

Kurdské milície, ktoré tvoria aj jednotky YPG, považuje turecká strana za predĺženú ruku PKK, s ktorými je Turecko v stále pokračujúcom ozbrojenom konflikte doma i za hranicami. V hraničných oblastiach medzi Sýriou, Irakom a Tureckom majú mať údajne Kurdi z PKK rozmiestnených viac ako 5 000 partizánov.

Turecká armáda na území Sýrie

Vojenská operácia Štít Eufratu odštartovala pozemné vojenské zapojenie Turecka priamo na území Sýrie v auguste 2016. Turecká armáda, ktorá spolupracovala so sýrskymi  protivládnymi jednotkami, sa v cezhraničnej operácii zameriavala na boje proti ozbrojencom z organizácie Islamský štát (ISIS) a proti multietnickej milícii Sýrskych demokratických síl (SDF).

Podľa riaditeľa SOHR Ramiho Abdeal Rahmana boli však turecké jednotky zaneprázdnené v Sýrii aj ďalším regionálnym hráčom. „Ankara podporovala povstalcov bojujúcich proti ISIS, no letecké útoky cielili aj YPG a SDF, podporované Spojenými štátmi s prevažne kurdskou milíciou,“ uviedol pre AFP Rahman.

„Turecko sa týmto útokom snaží podkopať operáciu Raqqa (ktorú, SDF s podporou Spojených štátov vedie od mája 2016 v severosýrskej samospráve Raqqa proti organizácii ISIS, pozn. edit.), darovať čas, potrebný na reorganizáciu organizácie ISIS, a následne ohrozovať životy tisícok presídlených osôb,“ ostro kritizovala Ankaru na svojej sociálnej sieti YPG.

Neúspešné mierové procesy

Konflikt medzi Turkami a Kurdami trvá už desaťročia a siaha ešte do čias Osmanskej ríše. Ozbrojené strety sa však vyhrotili v osemdesiatych rokoch. Snahou PKK bolo vtedy vytvoriť samostatný štát Kurdistan, ktorý by zahŕňal oblasti východu a juhu Turecka, ako aj časti severovýchodnej Sýrie a severozápadného Iraku.

Strana od separatistických snáh upustila na začiatku nového milénia, no strety medzi tureckými jednotkami a ozbrojencami z PKK pokračovali. Roky konfliktu si na kurdskej a tureckej strane vyžiadali spolu už vyše 40 000 životov.

O mierové rokovania sa PKK i turecká vláda pokúšali niekoľkokrát. Tie posledné a najintenzívnejšie odštartoval v roku 2013 dnes už prezident, Recep Tayyip Erdoğan.

Kurdi na tureckej politickej scéne

Konflikt s kurdskou stranou sa však znovu vyhrotil so začiatkom sýrskej vojny a v súvislosti s tureckými parlamentnými voľbami v júni 2015. Vtedy sa pro-kurdská Ľudová demokratická strana (HDP) stala po prvýkrát v dejinách súčasťou tureckého parlamentu.

Vládna turecká strana AKP však v rovnakých voľbách významne stratila a keďže nedokázala zabezpečiť parlamentnú väčšinu, turecké parlamentné voľby sa opakovali. Strana HDP navyše podľa vlády s PKK vždy intenzívne spolupracovala.

Turecká armáda od júna 2015 pravidelne bombarduje hornaté pohraničie medzi Irakom, Sýriou a Tureckom, kde sú rozmiestnené kurdské jednotky, ktoré sú najmä pre spojencov v NATO kľúčovým hráčom v bojov proti organizácii ISIS.

Utorková turecká operácia však bola prvou, ktorá priamo cielila YPG, teda súčasť alianciou podporovaných SDF.