Tsipras z Moskvy vyzval na ukončenie sankcií

Alexis Tsipras a Vladimir Putin (zdroj: TASR/AP)

„Z tejto hlbokej krízy sa dostaneme vtedy, keď opustíme začarovaný kruh sankcií,“ vyhlásil na včerajšej návšteve Kremľa grécky premiér Alexis Tsipras. Povedal, že Atény logiku sankcií nechápu, majú naopak porozumenie pre embargo na európske potraviny, ktoré nepriaznivo zasiahlo aj ich ekonomiku.

„Otvorene sme nesúhlasili so sankciami. Nie je to efektívne riešenie. Myslíme si, že by to mohlo viesť až k novej studenej vojne medzi Ruskom a Západom,“ uviedol šéf ľavicovej strany Syriza.

Aj Alexis Tsipras aj Vladimir Putin odmietajú, že na moskovskej schôdzke riešili priamu finančnú pomoc Grécku. Predseda gréckej vlády tvrdí, že mu ide o nový začiatok vzájomných vzťahov a o stabilitu a bezpečnosť v regióne.  Zároveň dodal: „Náš dlh a finančné záležitosti chceme vyriešiť vo vnútri eurozóny.“

Trójsky kôň či nie?

Viacero európskych politikov, zahraničnopolitických analytikov a novinárov Moskvu dlhodobo obviňuje zo systematického rozkladania európskej jednoty. Objavili sa úvahy aj z prostredia ruskej najvyššej politiky, že krajina selektívne zvýhodní nekritických členov európskej únie.

Putin včera po tom, čo odmietol veľkú pôžičku Grécku, hovoril o spolupráci na „určitých projektoch“. Tým by mohol byť napríklad nový plynovod Turkish Stream, ktorý bude ústiť na turecko-gréckej hranici.

„Nová trasa umožní Grécku stať sa jedným z hlavným energetických distribučných centier na kontinente, čo pomôže prilákať do gréckej ekonomiky významné investície,“ naznačil na spoločnej tlačovej konferencii ruský prezident.

„Grécko zároveň dostane, len tak, stovky miliónov eur na tranzitných poplatkoch,“ dodal s tým, že projekt pomôže vytvoriť aj toľko potrebné pracovné miesta.

Nepotvrdili sa ani správy, že sa na niektoré grécke potraviny, najmä na ovocie, prestane vzťahovať zákaz dovozu. „Nemôžeme urobiť výnimku pre jednu krajinu v Európskej únii,“ vysvetlil Putin narážajúc na pravidlá Svetovej obchodnej organizácie. Grécko pritom do Ruskej federácie vyvážalo až 40 % svojej poľnohospodárskej produkcie.

„Čo sa týka mytológie, trójskych koní a podobne: otázka by bola namieste, ak by som ja chodil do Atén. […] Nikoho do ničoho nenútime,“ uzavrel Putin

Naštvať Nemcov

„Gréci využívajú Rusko ako spôsob, ako naštvať Berlín, ako ich vystrašiť,“ povedal pre Financial Times politológ Theocharis Grigoriadis z Freie Universität Berlín. Práve Nemci najvýraznejšie žiadali Atény o rozpočtovú zodpovednosť.

Do tohto rámca zapadla aj grécka snaha o vojnové reparácie spred sedemdesiatich rokov, ktoré vyčíslili na 279 miliárd eur. Medzinárodnému menovému fondu a EÚ dlhujú Atény približne 240 miliárd.

Alexis Tsipras sa do Moskvy čoskoro vráti. Bude zrejme jediným premiérom EÚ, ktorý sa v ruskej metropole zúčastní na oslavách konca druhej svetovej vojny.