Trump podpísal sankcie proti Rusku

Zdroj: Gage Skidmore/Flickr

Podpísanie zákona oznámil predstaviteľ Bieleho domu ešte v stredu, informáciu potvrdila pre Fox News aj poradkyňa prezidenta Kellyanne Conway.

Pred podpisom kolovali špekulácie, či Trump nové sankcie nakoniec podporí. Kongres ich schválil aby potrestal ruské zasahovanie do amerických prezidentských volieb, pokračujúcu anexiu Krymu a ďalšie porušenia medzinárodných noriem.

Prezident Trump nastúpil do úradu s plánom zlepšiť vzťahy s Moskvou. Dlho tiež spochybňoval ruské zasahovanie do prezidentských volieb.

Z prezidentskej administratívy vychádzali konfliktné signály. Šéf diplomacie Rex Tillerson v utorok reportérom povedal, že on aj Trump si myslia, že sankcie „nepomôžu snahám“ o diplomatické rokovania s Ruskom. Podľa viceprezidenta Mike Penceho zak zákon ukázal, že Trump a Kongres hovoria jednotným hlasom.

Nakoniec prezident nové sankcie schválil – jedným z dôvodov mohlo byť aj to, že zákon mal v Kongrese dostatočnú podporu na prehlasovanie prezidentského veta.

Sankcie sa týkajú aj Iránu a Severnej Kórei.

„Hoci podporujem tvrdé kroky na potrestanie a odstrašenie agresívneho a destabilizujúceho správania sa Iránu, Severnej Kórei a Ruska, táto legislatíva je podstatne nevyvážená“, povedal prezident vo vyhlásení. „V snahe rýchlo prijať legislatívu do nej Kongres zahrnul aj niekoľko zjavne neústavných opatrení.“

https://euractiv.sk/clanky/zahranicie-a-bezpecnost/nove-americke-sankcie-odpoved-kremla-co-na-unia/

Nové sankcie sú prvou významnejšou legislatívou v zahraničnopolitickej oblasti schválenou Kongresom od nástupu Trumpa do funkcie. Kongresu dávajú aj právomoc zastaviť akékoľvek snahy prezidenta o oslabenie sankčného režimu voči Rusku.

Legislatíva postihne viacero sektorov ruského priemyslu a mohla by mať negatívny dopad na ruskú ekonomiku. Obávajú sa jej však aj niektoré krajiny EÚ, keďže sankcie sa môžu vzťahovať aj na zahraničné spoločnosti spolupracujúce s ruskými na projektoch, napríklad v energetike.

Rusko prijalo odvetné opatrenia

Po tom, ako sankcie schválil minulý týždeň Kongres, Rusko nariadilo Spojeným štátom znížiť počet diplomatov v krajine o asi 60 percent.

Putin v nedeľu vyhlásil, že Rusko nariadilo, aby do septembra odišlo 755 z 1 200 zamestnancov diplomatických a konzulárnych misií USA. Skonfiškovalo tiež dve diplomatické budovy.

Viaceré opatrenia schváleného zákona sa týkajú energetického sektora. Americké firmy sa nebudú smieť podieľať na projektoch v oblasti ťažby energií, v ktorých majú ruské spoločnosti 33 a viac percent.

Zákon tiež hovorí o sankciách voči zahraničným firmám, ktoré investujú či inak pomáhajú v rozvoji ruskej energetiky. Prezident má však právo udeliť výnimku.

Nové sankcie by tak mohli zasiahnuť firmy podieľajúce sa napríklad na stavbe plynovodov pre ruský plyn smerujúci do Európy. Nemecko sa obáva o budúcnosť projektu Nord Stream 2, na ktorom spolupracujú ruské i nemecké spoločnosti.

Predstavitelia EÚ vyhlásili, že ak sankcie poškodia energetické záujmy únie, prijmú protiopatrenia. Zatiaľ ich ale nešpecifikovali.

https://euractiv.sk/clanky/energetika/juncker-hrozi-protiopatreniami-na-americke-sankcie/