Taliansko odmieta obvinenia z rasizmu

Európski poslanci včera (11.7.) schválili rezolúciu, v ktorej vyzvali Taliansko, aby zastavilo zbieranie odtlačkov prstov svojich rómskych obyvateľov. Navrhovatelia správy z radov PES, ALDE, Zelení/EFA a GUE/NGL sú presvedčení, že ide o zjavný prejav diskriminácie na základe rasy a etnického pôvodu. Poslanci za EPP-ED požadovali odložiť hlasovanie na jeseň s tým, aby Taliansko vysvetlilo svoje okolnosti svojho počínania. Tento návrh sa zamietol.

Roberto Maroni, taliansky minister vnútra, povedal, že z krajiny vyhostí všetkých Rómov, ktorí na Apeninský polostrov pricestovali nelegálne, resp. legálne a nesplnili podmienky pre udelenie riadneho štátneho občianstva.

Voči zámeru vyhostiť Rómov protestujú mimovládne a cirkevné organizácie v Taliansku. Poukazujú na skutočnosť, že mnoho „nomádov,“ ako ich zvyknú hovorovo označovať Taliani, pochádza z Juhoslávie, ktorá z hľadiska medzinárodného práva už neexistuje. Navyše, mnoho prisťahovalcov si založilo v Taliansku svoje rodiny, ktore vychovali 1-2 generácie detí, informuje Financial Times.

Talianska vláda sa voči obvineniam z rasizmu ohradila. Maroni pokladá opatrenie za nevyhnutné pre ochranu detí pred priekupníkmi s ľudskými orgánmi, pedofilmi a mafiou. Dodal, že odtlačky prstov budú odobraté len tým osobám, ktoré žijú v nelegálnych osadách a nebudú schopné preukázať sa platnou identifikačnou kartou.

Financial Times sa odvoláva na Maroniho slová a informuje, že pri zbere odtlačkov bude asistovať Červený kríž a mimovládna rómska organizácia Opera Nomadi. Európska komisia Taliansko neodsúdila, ale požiadala vládu v Ríme, aby poskytla bližšie informácie o jej zámeroch.

Obvinenia z rasizmu na adresu talianskej vlády vzplanuli v júni po tom, čo Terry Davis, generálny tajomník Rady Európy, povedal: „Takýto návrh môže byť historickou analógiou, ktorá je tak známa, že nepotrebuje byť ani pomenovaná.“ Na druhej strane televízny prieskum v Taliansku ukázal, že ministrovo opatrenie podporuje až 80% talianskej spoločnosti (EurActiv 30/06/08).