array(0) { } NULL Summit EÚ a Afriky je pre nútené návraty migrantov stále bez záverov – euractiv.sk

Summit EÚ a Afriky je pre nútené návraty migrantov stále bez záverov

Medzinárodná organizácia pre migráciu asistuje v Líbyi. FOTO: IOM/Flickr

Jednota medzi Európskou úniou a Africkou úniou je už teraz, týždeň po ukončení spoločného summitu, ohrozená. Jeho oficiálne závery totiž ešte stále neboli zverejnené.

Summit sa venoval predovšetkým budúcnosti mládeže a otázkam migračnej krízy, najmä v súvislosti so šírením správ o obchodovaní s otrokmi v Líbyi. Správy znepokojili medzinárodné spoločenstvo a vyvolali intenzívne reakcie vedúcich predstaviteľov na oboch stranách Stredozemného mora.

Čítajte aj: R. Fico: Do fondu pre Afriku vloží Slovensko 1,6 milióna eur

Nejednotnosť pri slove „dobrovoľné“

Otázku repatriácie migrantov, uviaznutých v Líbyi, riešili aj vedúci predstavitelia. Zhodli sa na rýchlej implementácii stratégie návratu pre migrantov, počnúc evakuáciou tábora s 3 800 migrantmi uviaznutými v Tripolise, oznámil predseda komisie Africkej únie Moussa Faki Mahamat.

Rovnaká téma ale zablokovala spoločné závery summitu. „(Záverečné) vyhlásenie je stále v rukách Africkej únie. Dúfame, že jeho konečné znenie potvrdia čo najskôr,“ pre EURACTIV.fr to uviedol európsky zdroj.

Stáli predstavitelia členských štátov Európskej únie vyjadrili v stredu (6. decembra) v Bruseli poľutovanie nad tým, že k publikovaniu ešte nedošlo.

Čítajte aj: V Abidjane sa začal summit Únie a Afriky, pricestuje vyše 80 lídrov

Európska únia si želá, aby sa otázka návratov dostala aj do záverov z rokovaní. Africká únia zamýšľa spomenúť konkrétne vymedzenie problému iba na dobrovoľné návraty. „Európanom sa nepáči požívanie pojmu „dobrovoľne“,“ tvrdí zdroj z Africkej únie.

„Odsek 73 o dobrovoľnom návrate migrantov je najdôležitejší. Je to otázka ľudských práv, nemôžeme predsa nútiť ľudí, aby sa vrátili do krajín, kde nebudú v bezpečí,” povedal Eurba Kalondoová, hovorkyňa Moussaa Fakiho Mahamata. Hovorkyňa tiež uviedla, že Afričania teraz upravujú text a čas, ktorý tomu venujú, považujú za štandardný.

Po prvý krát o zdravotných, sexuálnych a reprodukčných právach

Ďalším otáznikom sú zdravotné, sexuálne a reprodukčné práva. Bolo by to po prvý krát, čo by tieto práva lídri zahrnuté do spoločného vyhlásenia po samite. Závery posledného summitu oboch únii v roku 2014 ignorovali túto otázku.

https://euractiv.sk/fokus/zahranicie-a-bezpecnost/fond-pre-udrzatelny-rozvoj-moznosti-pre-afriku-europske-susedstvo/

Európska únia tentokrát tlačí na Afriku viac. Napriek tomu na strane Africkej únie tieto tri body údajne nie sú predmetom diskusie.

„Otázka uvedenia sexuálnych a reprodukčných práv bola na summite ministrami Afriky odmietnutá,” uviedol zdroj v Africkej únii.

Sexuálne a reprodukčné práva sú často témou, ktorá rozdeľuje nielen afrických, ale aj európskych lídrov, nakoľko zahŕňajú problematiku potratov. Nelegálne potraty v rozvojových krajinách ostávajú jednou z najčastejších príčin materskej úmrtnosti.