Stretnutie Merkelovej s Putinom poznačilo napätie

Zdroj: Yuri Kochetkov/EPA

Rozdielne názory Angely Merkel a Vladimíra Putina na celý rad otázok – od vojny v Sýrii, cez Ukrajinu, rešpektovanie ľudských práv v Rusku, až po obvinenia, že Moskva zasahuje do volieb v iných krajinách – boli zrejmé aj na spoločnej tlačovej konferencii lídrov.

Podčiarkovala to aj neverbálna komunikácia. Výrazy na ich tvárach boli napäté, málokedy sa na seba pozreli.

„Vždy zastávam názor, že aj keď existujú v niektorých oblastiach vážne rozdiely v názoroch, rozhovory musia pokračovať“, povedala Angela Merkel. „Musíte pokračovať, lebo inak zavládne ticho, a menej a menej porozumenia.“

Pre nemeckú kancelárku to bola prvá návšteva Ruska od ruskej anexie Krymu v roku 2014. Jej cesta súvisela s prípravou summitu G20, ktorý sa bude tento rok konať v Nemecku, súčasnej predsedníckej krajine skupiny.

Merkelová sa nevyhla otázke, či sa neobáva ruských pokusov ovplyvniť nemecké parlamentné voľby šírením falošných správ.

 

„Nie som bojazlivým človekom, vo voľbách budem bojovať na základe svojho presvedčenia.“ Dodala tiež, že Nemecko sa rozhodným spôsobom vysporiada s akýmkoľvek pokusom o šírenie falošných informácií.

https://euractiv.sk/clanky/zahranicie-a-bezpecnost/macronovu-kampan-napadli-kyberutokmi-rusko-zapojenie-popiera/

Putin však rázne odmietol, že by jeho vláda ovplyvnila prezidentské voľby v USA, a o to isté sa pokúšala v Európe.

Obvinenia označil za „klebety“, vytvorené ako súčasť vnútropolitických zápasov v Spojených štátoch.

„Nikdy nezasahujeme do politického života a politických procesov v iných krajinách a nechceme, aby ktokoľvek zasahoval do nášho politického života a zahraničnopolitických procesov“, povedal ruský prezident.

https://euractiv.sk/clanky/obrana-a-zahranicie/nato-zintenzivnuje-treningy-v-oblasti-kybernetickej-bezpecnosti/

Krehký mier na Ukrajine

V otázke konfliktu na východe Ukrajiny sa lídri zhodli na potrebe plnej implementácie dohôd z Minska. Putin však zaútočil na súčasnú prozápadnú ukrajinskú vládu a povedal, že je to ona – nie Rusko, či jeho spojenci – kto odďaľuje separatistický región od Ukrajiny.

„Udalosti na Ukrajine sú výsledkom prevratu, neústavnej zmeny moci v Kyjeve“, povedal Putin s odkazom na protesty, ktoré pred pár rokmi vyhnali režim predchádzajúceho proruského prezidenta.

Rozdielne názory sa ukázali aj pri otázke o smrtiacom plyne, ktorý zabíjal v sýrskom meste Chan Šeichoun. Podľa západných vlád šlo o útok chemickými zbraňami, za ktorý sú zodpovedné vládne sily. Putin hovorí, že to nebolo dokázané.

https://euractiv.sk/clanky/zahranicie-a-bezpecnost/mogheriniova-v-moskve-su-temy-ktore-zatial-dialogom-nevieme-vyriesit/

Ľudské práva v Rusku

Rozhovory sa nevyhli ani otázkam, ktoré sú pre Kremeľ citlivé. Angela Merkel na tlačovej konferencii povedala, že pred Putinom vyslovila znepokojenie nad spôsobom, akým polícia nedávno zasiahla proti protivládnym demonštráciám, aj nad inými problematickými otázkami, na ktoré upozorňujú ľudskoprávne organizácie.

Sú medzi nimi napríklad správy, že v ruskom regióne Čečensko začali miestne úrady zadržiavať a mučiť homosexuálov, či rozhodnutie ruského Najvyššieho súdu o zákaze náboženskej organizácie Svedkovia Jehovovi.

„V mojich rozhovoroch s ruským prezidentom som naznačila, aké dôležité je právo protestovať v občianskej spoločnosti, a akú dôležitú úlohu hrajú mimovládne organizácie.“

„Počuli sme veľmi negatívne správy o zaobchádzaní s homosexuálmi v Čečensku, a Vladimíra Putina som požiadala, aby použil svoj vplyv na garantovanie menšinových práv v tomto prípade, ako aj v prípade Svedkov Jehovových.“

 

Putin poprel, že by ruská polícia obmedzovala práva demonštrantov zatýkaním a reagoval protiútokom.

„Ruské policajné orgány sa správajú omnoho zdržanlivejšie, než ich kolegovia v iných európskych krajinách.“ Neupresnil však, ktoré krajiny tým myslel.