Do spoločnej európskej obrany sa nezapojilo päť krajín

Ministri obrany a zahraničných vecí 23 členských štátov EÚ. FOTO: TASR/AP

Ministri obrany a zahraničných vecí 23 členských štátov EÚ podpísali dnes (13 . novembra) dokument, v ktorom vyjadrujú záujem vytvoriť Stálu štruktúrovanú spoluprácu EÚ v oblasti bezpečnosti a obrany (PESCO). Konečné rozhodnutie o vytvorení PESCO sa očakáva v decembri, informovala agentúra DPA.

Participácia v PESCO je pre členské krajiny EÚ dobrovoľná. Írsko, Portugalsko a Malta sa ešte nerozhodli, či sa k spolupráci pripoja. Účasť Dánska a Spojeného kráľovstva sa neočakáva.

https://euractiv.sk/clanky/obrana-a-zahranicie/dvadsat-clensky-krajin-chce-obranneho-jadra-unie/

Iniciatíva Paríža a Berlína

Za dohodou o spoločnej obrane je iniciatíva Francúzska a Nemecka zameraná na spoločné financovanie a rozvoj vojenskej infraštruktúry. Podobné iniciatívy na úrovni EÚ doteraz odmietalo Spojené kráľovstvo. Brexit situáciu zmenil a otvoril cestu pre dôraznejšiu európsku jednotu aj v obrannej oblasti.

Výhodou PESCO by malo byť spoločné zdieľanie nákladov na vojenské operácie EÚ, spoločné investície na nákup vojenských kapacít a modernizáciu vojenskej infraštruktúry.

Vznik PESCO by mal znamenať najväčší skok v obrannej politike EÚ za posledné desaťročia. Súvisiace návrhy zahŕňajú napríklad aj spoločné európske zdravotné veliteľstvo, vybudovanie logistickej siete naprieč Európou, vytvorenie európskeho centra rýchlej reakcie na krízy ako aj spoločnú prípravu vojenských dôstojníkov.

https://euractiv.sk/clanky/buducnost-eu/vytvorenie-spolocnej-europskej-armady-je-stale-nerealne/

Príležitosť pre slovenské obranné spôsobilosti

Účasť v Stálej štruktúrovanej spolupráci Európskej únie znamená pre Slovensko príležitosť posilniť obranné spôsobilosti využiteľné pre národné účely, alebo aj pri plnení medzinárodných záväzkov. Zhodnotil to minister obrany Peter Gajdoš, ktorý spolu so štátnym tajomníkom ministerstva zahraničných vecí Ivanom Korčokom podpísal v Bruseli zámer Slovenskej republiky vstúpiť do PESCO.

„Ozbrojené sily SR sa v súčasnosti nachádzajú pred viacerými významnými modernizačnými projektmi, čo si bude vyžadovať veľa síl. Práve PESCO vytvára priestor na to, ako tieto sily využiť efektívnejšie. Napríklad pri výskume, vývoji a spoločnom obstarávaní vojenskej techniky,“ citovalo ministerstvo obrany Petra Gajdoša.

Ten zároveň doplnil, že PESCO ponúka možnosti pre väčšie zapojenie slovenského obranného priemyslu do medzinárodných projektov.

Slovensko by chcelo ako prvý cez PESCO rozvíjať projekt tzv. nepriamej palebnej podpory, ktorý bude ostatným partnerom odprezentovaný ešte tento týždeň na expertnom seminári v Bruseli.

„Má jasné kontúry, preto pevne veríme, že si u nich nájde značnú podporu,“ uviedol šéf rezortu obrany. Na projekt by sa podľa jeho slov mohli čerpať prostriedky z novovytvoreného Európskeho obranného fondu, čím by sa do veľkej miery znížila jeho finančná náročnosť.

Čítajte aj: Slovensko potrebuje nové stíhačky. Aké stroje dnes „letia“ v Európe? (INFOGRAFIKA)

PESCO nebude konkurovať NATO

Vytvorenie PESCO znamená, že niektoré členské štáty sa rozhodli v spolupráci vo sfére bezpečnosti a obrany spoločne robiť viac, zhodnotil štátny tajomník rezortu diplomacie Korčok. „Potvrdzuje sa tak to, čo hovoríme už dlhšie: v niektorých oblastiach bude európska integrácia rýchlejšia a pôjde hlbšie,“ uviedol s tým, že bezpečnostná a obranná agenda tak rok od Bratislavského summitu naberá novú dynamiku.

Podľa Korčoka je PESCO vyjadrením záujmu Slovenska byť v jadre integrácie a zároveň príležitosť pre slovenský obranný priemysel. Okrem vyššej úrovne našej bezpečnosti má krajina šancu získať väčší podiel na snahe EÚ mať vplyvnejšiu zahraničnú politiku.

„Nejdeme vytvárať európsku armádu, nejdeme nahrádzať NATO ani ho duplikovať. Na výzvy v bezpečnostnom prostredí však niet lepšej odpovede ako intenzívnejšia spolupráca v EÚ,“ dodal štátny tajomník.

https://euractiv.sk/clanky/obrana-a-zahranicie/eu-nato-otvorili-v-helsinkach-centrum-boja-proti-hybridnym-hrozbam/

PESCO podľa názoru európskych diplomatov nebude konkurovať NATO.

Severoatlantická aliancia sa totiž sústreďuje na kolektívnu obranu, kým posilnená obranná spolupráca Európanov má zaistiť rýchlejšie a efektívnejšie reagovanie Únie na rôzne udalosti v zahraničí, napríklad na epidémiu eboly, ktorá postihla Afriku v roku 2014.