Spojené štáty by mohli vstúpiť do rokovaní o Ukrajine

Rusko, Ukrajina, Putin, Merkel

Vladimir Putin a Angela Merkelová na stretnutí normandskej štvorky, (zdroj: TASR/AP Photo/Markus Schreiber)

Normandský formát vznikol vďaka iniciatíve francúzskeho prezidenta Françoisa Hollanda na 70. výročie vylodenia spojeneckých vojsk v Normandii. Od júna 2014 sa tak najvyšší predstavitelia Francúzska, Nemecka, Ruska a Ukrajiny schádzajú na nepravidelných rokovaniach, ktoré by mali riešiť konflikt v Donbase.

Jedným z praktických výstupov normandského formátu sa vo februári 2015 stala dohoda Minsk II. Po 17-hodinovom rokovaní znamenala ukončenie najťažších bojov na východe Ukrajiny. Ďalšie body Minskej dohody, akými sú vypísanie nových volieb vo východných regiónoch a obnovenie poriadku na hraniciach, sa nedarí naplniť.

Na prekonanie patovej situácie teraz ruská strana zvažuje, že do rokovania o budúcnosti Ukrajiny by sa mohli zapojiť aj Spojené štáty.

Diskutujú vraj s každým

O zapojení USA sa včera v televízii Rossija -24 rozhovoril ruský veľvyslanec pri Európskej únii Vladimir Čižov.

„Čo sa týka Ruska, nikdy sme neodmietali a nikdy ani neodmietneme dialóg s Američanmi o situácii na Ukrajine. Uvidíme, čo sa udeje v budúcnosti,“ povedal Čižov.

Veľvyslanec pripustil, že nápad nie je úplne nový. V júni 2016 podobné úvahy vyvolala intenzívna aktivita námestníčky vtedajšieho ministra zahraničných vecí USA Johna Kerryho Victorie Nullandovej.

„Normandská štvorka“ sa napokon nerozširovala. Médiá v západnej Európe tak za novou ruskou iniciatívou vidia snahu využiť výmenu v Bielom dome.

Ruské médiá si túto „ústretovosť“ tiež všimli. Štátna agentúra Sputnik, ktorú obviňujú zo šírenia propagandy, si pri hodnotení ukrajinskej krízy neodpustila poznámku, že ju spustil odpor voči „Západom sponzorovanému“ zosadeniu prezidenta Viktora Janukovyča.