Solana v Iráne aj „s balíčkom“

 

Krátka správa

Obsah balíčka, ktorý Západ ponúka Iránu v prípade, že sa vzdá obohacovania uránu, zostáva naďalej nezverejnený. Balíček by mal obsahovať ekonomické a politické stimuly, a podľa BBC môže byť jeho súčasťou aj jadrový reaktor s bezpečným množstvom obohateného uránu.

Iránsky minister zahraničných vecí Manouchehr Mottaki pred príletom Solanu do krajiny novinárom povedal, že dosiahnutie kompromisu považuje za možné v tom prípade, ak Západ problém nespolitizuje a ak vezme do úvahy iránske požiadavky. Irán stále trvá na svojom stanovisku, že sa usiluje o jadrovú energiu využívanú na mierové účely. Vytrvalo odmieta obvinenia USA, že atóm vojensky zneužije.

Mottaki poznamenal, že ku kompromisnému balíčku pristupuje Irán síce so všetkou vážnosťou, ale dodal, že zvažuje dve alternatívy: „spoluprácu, alebo konfrontáciu”. Generálny tajomník OSN Kofi Annan ešte v piatok hovoril s iránskym prezidentom Ahmadínidžádom a trval na tom, aby Irán dôsledne zvážil ponúkanú dohodu.

Biely dom síce zmenil prístup voči Iránu a pridal sa na stranu Európskej únie vo vyjednávaní, ale zároveň varoval, že v prípade odmietnutia dohody, bude musieť Irán čeliť sankciám OSN.

Solana krátko po svojom prílete do Iránu reportérom povedal, že dúfa, že balíček, ktorý ponúka Iránu „umožní novú fázu vzťahov medzi Iránom a EÚ, založenú na vzájomnom rešpekte a dôvere”. Na návrhu kompromisného riešenia napätých vzťahov sa dohodli USA, Veľká Británia, Francúzsko, Nemecko, Rusko a Čína.

Solana sa mal stretnúť s hlavným iránskym vyjednávačom pre otázku jadrového programu Alim Laridžáním. Podľa BBC sa dvojhodinové stretnutie nieslo v optimistickom duchu. Laridžání sa následne vyjadril, že Irán odpovie až po dôslednom preštudovaní balíka.