Slovinsko chce po troch dňoch zvoľniť kontroly na hraniciach

chorvátsko schengen

Obrezje, Slovinsko, 7 apríl 2017, zdroj: Reuters

Nové systematickejšie kontroly na vonkajších hrabaniciach schengenského priestoru majú predovšetkým zamedziť nepozorovanému návratu radikalizovaných Európanov, ktorí v Sýrii či Iraku bojovali po boku tzv. Islamského štátu.

Tzv. entry-exist systém znamená, že všetky cestovné doklady sa po novom kontrolujú zoči-voči viacerým databázam podozrivých osôb, či ukradnutých dokladov.

S kontrolami sa začalo minulý piatok, 7. apríla.

https://euractiv.sk/clanky/zahranicie-a-bezpecnost/prechod-schengenskymi-hranicami-sa-sprisnuje-cakat-sa-bude-aj-pri-ceste-chorvatska/

 

Počas víkendu spôsobili na slovinsko-chorvátskych hraniciach chaos a zápchy. Kým Slovinsko je súčasťou Schengenu, Chorvátsko ako najčerstvejší člen EÚ zatiaľ nie. Slovinský premiér Miro Cerar nazval situáciu, ktorá vznikla na hraniciach „neakceptovateľnou“.

Slovinsko-chorvátsky návrh

„Implementácia európskeho nariadenia na hranici s Chorvátskom spôsobila netolerovateľné podmienky počas posledných pár dní“, napísal Cerar na Twitteri.

V sobotu hovoril s chorvátskym premiérom Andrejom Plenkovičom, pričom sa vraj obaja zhodli, že situácia je „neakceptovateľná“, informoval Cerar.

„Slovinsko a Chorvátsko predložia Európskej komisii návrh,… aby sme uspokojivo zmenili túto situáciu, tak skoro ako to len bude možné.“

Kolóny sa začali tvoriť už hodiny po tom, ako nové pravidlá vstúpili do platnosti. Chaos frustroval dovolenkárov z Rakúska, Nemecka, Švajčiarska, ktorí sa presúvali na juh Európy na veľkonočné prázdniny.

Neskoro v piatok slovinská polícia suspendovala systematické kontroly všetkých pasažierov a naďalej kontrolovala len tých z tretích krajín, teda nie občanov EÚ.

„Musíme zabezpečiť bezpečnosť v rámci Schengenu, ale nie tak, aby sme spôsobovali toľko negatívnych pocitov medzi ľuďmi a škodili našej ekonomike,“ vyhlásil premiér.

Dodal, že slovinská polícia bude pokračovať s mäkšou implementáciou nového režimu až kým sa podmienky na hraniciach neznormalizujú.