Slovenský diplomat bude zastupovať EÚ v Moldavsku

Peter Michalko, zdroj: mzv.sk

Šéfka zahraničnej politiky EÚ Federica Mogheriniová začiatkom tohto týždňa navrhla 43 nových veľvyslancov, ktorí budú zastupovať záujmy Európskej únie vo svete. Je medzi nimi aj slovenský diplomat a súčasný veľvyslanec SR v Grécku Peter Michalko.

O zozname budúcich diplomatov EÚ informoval dnes európsky týždenník Politico s odvolaním sa na zoznam, ktorý vypracovala Európska služba pre vonkajšiu činnosť v záujme rotácie takmer tretiny diplomatov, ktorí prostredníctvom 139 delegácií zastupujú Úniu vo svete.

Podľa týždenníka ide o kombináciu súčasných diplomatov EÚ, národných diplomatov z členských krajín a vysokokvalifikovaných pracovníkov EÚ z iných oblastí politiky. Štrnásť zo 43 budúcich šéfov delegácií EÚ sú ženy a 14 sú súčasnými veľvyslancami EÚ.

Nominácie Mogheriniovej úradu si vyžadujú schválenie zo strany národných vlád.

V Moldavsku vymení Fína

Výmena európskych diplomatov sa týka predovšetkým krajín v Latinskej Amerike a v Afrike, ale noví šéfovia delegácií pôjdu aj do piatich krajín zo skupiny G20 – do Ruska, Kanady, Mexika, Austrálie a Argentíny.

Do hry o obsadzovanie delegácií EÚ sa dostala aj slovenská diplomacia. Mogheriniová navrhla súčasného slovenského veľvyslanca v Grécku Petra Michalka za vedúceho Delegácie EÚ v Moldavsku. Súčasný veľvyslanec EÚ v tejto krajine, fínsky diplomat Pirkka Tapiola vymení pôsobisko v Kišiňove, kde úraduje od apríla 2013, za rovnakú pozíciu v Thajsku.

Michalko, ktorý je veľvyslancom SR v Grécku od 14. januára 2013, má skúsenosti s diplomatickým pôsobením v Moldavsku a ovláda aj rumunčinu, oficiálny jazyk tejto postsovietskej krajiny.

 

https://euractiv.sk/rozhovory/vychodna-politika/moldavsky-minister-zahranicnych-veci-nechceme-sa-stat-priestorom-geopolitickeho-experimentu/

 

Slováci v európskej diplomacii

V rámci Európskej služby pre vonkajšiu činnosť EÚ pôsobil v rokoch 2010-2012 aj súčasný slovenský minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák výkonný riaditeľ pre Európu a strednú Áziu. Na Slovensko sa vrátil ako staronový minister zahraničných vecí. Vo februári 2016 prevzal funkciu vedúceho Delegácie EÚ v Káhire dlhoročný slovenský diplomat Ivan Surkoš.  V roku 2012 sa vedúcim delegácie EÚ v Líbyi stal slovenský diplomat Peter Zsoldos. Post opustil o rok neskôr z osobných dôvodov.