Slovensko prispelo na líbyjskú pobrežnú stráž, ponúka ľudí do námornej operácie

Mogheriniová, Gajdoš

Federica Mogherinová a Peter Gajdoš. FOTO-EU2016.sk

Slovensko prispelo sumou 50-tisíc eur na výcvik líbyjskej pobrežnej stráže a taktiež je pripravené poslať svojich vojenských policajtov do námornej operácie v Stredozemnom mori s názvom Sophia, zameranej na rozloženie prevádzačských sietí.

Po dnešnom neformálnom rokovaní ministrov obrany krajín EÚ v Bratislave to uviedol minister obrany SR Peter Gajdoš s tým, že ide o príspevok Slovenska k posilneniu bezpečnosti v EÚ.

Gajdoš: EÚ a NATO na sebe závisia

Gajdoš zdôraznil, že aká silná je EÚ, také silné je aj NATO, a opačne.

“Slovenská republika, OS SR, ministerstvo obrany musia venovať budovaniu ozbrojených síl, ich modernizácii a výstavbe jednoznačnú pozornosť. A týmto môžeme prispieť, vrátane vyčlenenia dostatočného množstva financií a zdrojov i vlastnou prípravou,” uviedol Gajdoš.

Slovensko taktiež podľa neho prispieva k európskej bezpečnosti aj tým, že je vedúcou krajinou v rámci operácie ALTHEA v Bosne a Hercegovine.

Slovenský minister obrany taktiež informoval, že SR vstúpila do zvereneckého fondu EÚ pre východné partnerstvo. Cieľom fondu je podpora účasti štátov Východného partnerstva na aktivitách spoločnej bezpečnostnej a obrannej politiky EÚ. SR prispeje do tohto zvereneckého fondu sumou 20-tisíc eur.

Mogheriniová: Európska obrana má tri piliere

Vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Federica Mogheriniová označila dnešné rokovania v Bratislave za dôležité z pohľadu ďalšieho postupu a spolupráce v oblasti obrany.

Európska obrana sa podľa jej slov skladá z troch pilierov.

Prvým je implementácia európskej globálnej stratégie, druhým európsky obranný akčný plán, ktorý sa zameriava na podporu obranného priemyslu, a nových technológií. Tretím pilierom je implementácia Varšavskej deklarácie o spolupráci medzi EÚ a NATO.

Tento balík európskej obrany, sa bude podľa jej slov dokončovať v novembri a decembri tohto roka na ďalších rokovaniach v Bruseli.

O európskej armáde sa nehovorilo

Mogheriniová opätovne zopakovala, že počas rokovaní v Bratislave sa nehovorilo o vytvorení európskej armády.

“Veľmi jasne hovorím, že dnes počas trojhodinovej diskusie som nepočula slová veto, blokovanie a ani raz som nepočula slovo ozbrojené sily. Nejde tu o európske ozbrojené sily, ide o posilnenie obrannej spolupráce v rámci EÚ,” zdôraznila.

Pripomenula, že už dnes má EÚ k dispozícii nástroje, ktoré umožňujú posilnenie bezpečnosti.

Ide napríklad o využitie bojových jednotiek EÚ, battle groups, ktoré sa doteraz nepoužili.