Severná Kórea: EÚ podporuje diplomatické riešenie

Federica Mogheriniová, zdroj: europeanwesternbalkans.com

V pondelok sa uskutočnilo mimoriadne zasadnutie Politického a bezpečnostného výboru na úrovni veľvyslancov členských krajín. Výbor je zodpovedný za spoločnú zahraničnú a obrannú politiku Únie, a na úrovni ambasádorov sa normálne schádza dvakrát do roka.

 

Šéfka európskej diplomacie Frederika Mogherini zvolala mimoriadne zasadnutie v reakciu na krízu na Kórejskom polostrove. V záverečnom vyhlásení označuje severokórejský program vývoja jadrových zbraní a balistických rakiet za „vážne a znepokojujúce porušenie medzinárodných záväzkov KĽDR“, no riešenie vidí v pokračujúcom dialógu.

„Na tejto kritickej križovatke podporuje Európska únia diplomatickú spoluprácu s našimi partnermi, ktorej cieľom je de-eskalácia situácie a dosiahnutie úplného, overiteľného a nezvratného jadrového odzbrojenia Kórejského polostrova pokojnými, nie vojenskými, prostriedkami“, píše sa vo vyhlásení F Mogherini.

Zdôraznila tiež potrebu zachovania jednoty medzinárodného spoločenstva.

Vo štvrtok minulý týždeň EÚ ohlásia rozšírenie sankcií proti Severnej Kórei.

https://euractiv.sk/clanky/zahranicie-a-bezpecnost/eskalacia-napatia-v-severnom-pacifiku-znepokojuje-aj-europu/

Trump: Čína musí urobiť viac

V posledných dňoch stupňuje prezident Trump rétoriku voči severokórejskému režimu. Povedal tiež, že Čína, hlavný diplomatický spojenec Pchjongjangu, by mala „urobiť omnoho viac“, aby režim prinútila zastaviť vývoj jadrových zbraní a balistických rakiet.

 

Čína začiatkom mesiaca podporila rozhodnutie Bezpečnostnej rady OSN o zavedení sankcií voči Severnej Kórei. V čínskych štátnych médiách sa tiež objavila správa, že ak režim zaútočí, Čína ho nebude pred vojenskou odpoveďou brániť.

Peking však protestoval proti plánom Washingtonu umiestniť do Južnej Kórei protiraketový obranný systém. Odvolával sa na obavy, že radar systému by mohol byť použitý aj na špehovanie na čínskom území.

Obchod a obrana

Čína však spája severokórejskú krízu s postojmi USA v medzinárodnom obchode – najmä Trumpovým plánom vyšetriť údajne neférové obchodné praktiky.

„Vzhľadom na Trumpov obchodnícky prístup k zahraničným vzťahom je nemožné pozerať sa na túto vec (obviňovanie Pekingu z nekalých obchodných praktík) bez toho, aby sne nebrali do úvahy jeho rastúce sklamanie s toho, čo on považuje za neschopnosť Číny upokojiť Kórejskú ľudovodemokratickú republiku“, píše sa v úvodníku anglického vydania oficiálneho denníka čínskej vlády, China Daily.

 

„No namiesto presadzovania záujmov Spojených štátov, politizovanie obchodu len zhorší ekonomické problémy krajiny, a otrávi celkové vzťahy Číny a USA.“

Čínsky denník odmieta aj Trumpov tlak na vládu v Pekingu. „Snahou obviniť Peking ako komplica v jadrovom dobrodružstve KĽDR a zvaliť na neho vinu za zlyhanie, ktoré je v zásade zlyhaním všetkých zúčastnených, riskuje Trump vážnu chybu rozdelenia medzinárodnej koalície, ktorá je nástrojom na pokojné vyriešenie tejto záležitosti.“