Teroristické útoky v európskych mestách vyvolávajú u verejnosti otázky o efektívnosti polície či spravodajských agentúr. Ich páchatelia boli vo viacerých prípadoch na zoznamoch nebezpečných osôb, boli sledovaní, napriek tomu útok mohli spáchať.
Okrem toho, sledovanie, a následné dolapenie, komplikovali otvorené hranice v rámci Európy. Zločin a terorizmus sú medzinárodné – kompetencie a aktivity policajných a spravodajských orgánov často obmedzené starými hranicami.
All the cracks that Anis Amri slipped through https://t.co/11x9H8gZB3 #dwZone pic.twitter.com/MOrqfmj27Z
— DW Conflict Zone (@dw_conflictzone) January 16, 2017
Od euroskeptických politikov, radikálov, ale aj časti verejnosti počuť hlasy, podľa ktorých Schengenský priestor, s voľným pohybom osôb, nie je vhodný v dobe bezpečnostných rizík a terorizmu. Bývalý šéf Interpolu Rob Noble ho prirovnal k „vyveseniu privítania pre teroristov“.
Šéf Europolu Rob Wainwright si to však nemyslí. V rozhovore pre Deutsche Welle povedal: „Internet napomáha zločinu a terorizmu omnoho viac, než bude kedykoľvek Schengenská zóna bez hraníc. A nik nehovorí o vzdaní sa internetu.“
“The internet is a far more significant facilitator of crime and terrorism than Schengen will ever be,” Europol chief @rwainwright67 says. pic.twitter.com/6mEh2O4tBP
— DW Conflict Zone (@dw_conflictzone) January 12, 2017
V rozhovore musel vysvetľovať chyby, ktoré umožnili Anisovi Amrimu spáchať decembrový útok na vianočnom trhu v Berlíne, a niekoľko dní unikať autoritám.
„V celej Európe sa zaoberáme skupinou, veľmi veľkou komunitou ľudí. Mnohí z nich sú sledovaní, mnohých z nich majú orgány na radare, no je to veľká komunita a nie je vždy ľahké predpovedať, od koho môže prísť ďalší útok.“
Podľa Wainwright nemožno hrozbu znížiť na nulu.
Pripustil však, že sa malo urobiť viac vo výmene spravodajských informácií a bezpečnostnej spolupráci v Európe. Verejnosť by podľa neho malo upokojiť, že väčšina útokov v Európe je zastavená. V 2015 zatkli európske bezpečnostné zložky pre podozrenie z teroristických činov 667 ľudí.
Posilňovanie protiteroristických opatrení však vyvoláva aj obavy. Amnesty International pred pár dňami zverejnila správu, v ktorej popisuje, ako boj proti terorizmu vo viacerých krajinách vedie k obmedzovaniu práv a slobôd.